11 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۱۰ ۰۳:۱۱:۲۲
کد مطلب:  621571
وزیر آموزش وپرورش در حاشیه بازدید از معاونت آموزش ابتدایی؛
قوانین دست وپاگیر فرایندهای تربیتی را با کندی مواجه می کند

وزیر آموزش در حاشیه بازدید از معاونت آموزش ابتدایی، زیربنای توسعه و پیشرفت آموزش و پرورش را منوط به توسعه دوره ابتدایی دانست و افزود: قوانین دست وپاگیر روند تربیتی در مدارس را با کندی مواجه می کند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، پیش ازظهر امروز، سید محمد بطحایی ضمن بازدید از بخش های مختلف معاونت آموزش ابتدایی در ساختمان علاقمندان در جمع صمیمی کارکنان این حوزه، با تبریک هفته معلم، اظهار کرد: خدمت و اندیشیدن در حوزه تعلیم  و تربیت، توفیقی و فضیلت بزرگی است که باید مغتنم شمرده شود، زیرا انتهای این فرصت مشخص نیست، لذا با تشخیص سریع و صحیح اولویت ها، راهکارهای درست را انتخاب کنیم.

 

وزیر آموزش وپرورش، کار در دوره ابتدایی را به مثابه مبارزه ای دانست که نیازمند همکاری همه اعضا مجموعه است و اظهار کرد: همان طور که زیربنای توسعه هر کشوری آموزش و پرورش است، زیربنای توسعه آموزش و پرورش نیز دوره ابتدایی است، تغییر شخصیت دانش آموز در دوره های بعد تحصیلی بسیارسخت و گاهی اوقات شکننده خواهد بود، زیرا شاکله تعلیم وتربیت در مقطع ابتدایی شکل می گیرد.

 

وی ادامه داد: در سال های اخیر  دوره ابتدایی همواره در محجوریت قرار داشته و کمتر موردتوجه بوده است.

 

بطحایی، رکن اصلی تعلیم وتربیت را معلم دانست و تصریح کرد: اگر بهترین فضای آموزشی را داشته باشیم و عالی ترین برنامه و محتوای درسی و آموزشی را نیز ارائه دهیم، اما معلم شایسته در مدرسه حضور نداشته باشد، اهداف تعلیم و تربیت محقق نمی شود.

 

وی افزود: مکان اصلی که تعلیم وتربیت در آن باید محقق شود، مدرسه است بنابراین؛ همه مشکلات باید در کف مدرسه رفع شود، لذا حوزه های ستادی در سطح منطقه، استان و مرکز تنها باید هماهنگ کننده باشند و اجازه دهند تصمیمات مربوط به دانش آموز، در مدرسه اتخاذ شود و معلمان مشکلات را بررسی و نسبت به حلّ آن خود اقدام کنند.

 

عضو کابینه تدبیر و امید، مقررات دست و پاگیر را یکی از عوامل اخلال گر در فرآیند تربیتی دانش آموزان برشمرد و عنوان کرد: ایجاد فضای رقابتی در مدارس امر تربیت را به شدت با مشکل مواجه می کند و شور و نشاط دانش آموزان را از بین می برد.

 

وی ادامه داد: مدارس ابتدایی به غلط از مدارس متوسطه الگوبرداری می کنند و آنها نیز از دانشگاه تأثیرپذیرند و این موضوع روند تربیتی را با کندی مواجه کرده است.

 

وزیر آموزش و پرورش مهم ترین مانع تحول در آموزش و پرورش را مقاومت افراد در مقابل تحول  دانست و خاطرنشان کرد: بسیاری از مقررات برای برخی افراد حالت تقدس و عرف پیدا کرده است، لذا در برابر تغییر آن، افراد به شدت مقاومت می کنند.

 

وی گفت: کارشناسان حوزه های ستادی نباید دچار روزمرگی شوند و سعی کنند مشکلات آموزش و پرورش را یکی پس از دیگری رفع کنند و منتظر نباشند از جای دیگر راهکار ارائه شود.

 

در این دیدار صمیمی و قبل از سخنان وزیر سه نفر به نمایندگی از حوزه پیش دبستانی، عشایری و دبستانی نکاتی را در حضور وزیر بیان کردند که به برخی از آنها اشاره می کنیم؛

 

- ضرورت خودداری از ارسال بخشنامه های متعدد به مدارس.

 

- ارائه طرح کاهش سن ورود به دبستان، رفع محرومیت مضاعف دانش آموزان عشایری، بازگشت 30 هزار کودک به مدارس با اجرایی طرح راهبران آموزشی، ارتقای پوشش تحصیلی پیش دبستانی از 38 به 70 درصد.

 

- برگزاری کلاس های ویژه مناطق 2 زبانه در دوره پیش دبستانی، ضرورت حفظ اقتدار معلم، تقویت اقتدار آموزش و پرورش با حذف آزمون ها، تقویت انگیزه معلمان عشایری و ضرورت ایجاد مدارس شبانه روزی در مناطق عشایر با هدف افزایش پوشش تحصیلی .

 

گفتنی است؛ در پایان یک دلنوشته و یک اثر نقاشی مربوط به دانش آموزان مناطق زلزله زده به وزیر آموزش و پرورش تقدیم شد.

 

به اشتراک بگذارید :