11 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۰۵ ۰۴:۱۴:۳۵
کد مطلب:  618473
وزیر آموزش وپرورش در مجلس دانش آموزی؛
مجلس دانش آموزی نباید تشکلی صوری باشد، بلکه باید در تصمیم سازی ها مؤثر باشد

وزیر آموزش وپرورش در جمع نمایندگان مجلس دانش آموزی گفت: مجلس دانش آموزی نباید تشکلی صوری باشد، بلکه باید در تصمیم سازی ها مؤثر باشد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، پیش ازظهر امروز، سید محمد بطحایی در نشست پایانی هشتمین دوره مجلس دانش آموزی که در ساختمان قدیمی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: به عنوان یک معلم افتخار می کنم که در جمع دانش آموزانی هستم که این گونه با حریّت و شجاعت مسائل و مشکلات را مطرح می کنند.

 

وی ادامه داد: مشاهده دانش آموزانی با روحیه انقلابی و پرانرژی و با شوروهیجان مضاعف برای مسئولین امیدبخش است و همه را نسبت به آینده کشور بیش از پیش امیدوار و دلگرم می کند.

 

وزیر آموزش وپرورش دوران تحصیلی را مهم ترین بخش زندگی هر فرد دانست و خاطرنشان کرد: همواره این سئوال مطرح است که چرا یک کودک باید از سن 6 سالگی و در برخی از کشورها از سن 3 سالگی تحصیل کند؟ پاسخ این سئوال را می توان در سه بخش ارائه کرد :

 

بخش اول فراگیری مهارت های شناختی با هدف آمادگی تحصیل در مقاطع عالی و فراگیری مهارت های عالی.

 

 بخش دوم فراگیری مهارت های زندگی توسط دانش آموزان، مهارت هایی که در زندگی فردی و اجتماعی به آن نیازمندند و در بخش سوم پاسخ ،  می توان به توسعه مهارت ها وافزایش توانمندی ها در افراد اشاره کرد.

 

وی ادامه داد: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته از بخش اول ، تیم آموزش مهارت های دانشی کاسته و به بخش آموزش مهارت های فردی و اجتماعی می افزایند، زیرا مهارت های زندگی به سرعت در حال تغییر و پیشرفت هستند؛ بنابراین مدرسه باید به محلی تبدیل شود که مسائلی مانند: کنترل، خشم، صبر، تعامل با دیگران، رعایت حقوق  دیگران، نحوه تعامل با محیط زیست، تقویت روحیه انقلاب و ... در آنجا تمرین شود.

 

بطحایی با اشاره به سند تحول و اجرای طرح های جدید در آموزش وپرورش اذعان کرد: تلاش می کنیم مسیر آموزش وپرورش را از حافظه محوری به سمت آموزش مهارت های زندگی تغییر دهیم، در این راستا وجود تشکل های

دانش آموزی بستری مناسب است که باید از ظرفیت های آن بیش از پیش استفاده کنیم.

 

وی ادامه داد: همواره تغییر و تحول، با مخالفت ها ومقاومت های پنهان و آشکار همراه است و مدیر استراتژیک یک مجموعه، اگر راه های مقابله با مخالفت ها را نداند، قطعاً با شکست مواجه خواهد شد.

 

عضو کابینه تدبیر وامید گفت: آموزش وپرورش برای کاهش شدت مقاومت ها در برابر تغییر و تحولات نیازمند بهره گیری از ظرفیت های عظیم دانش آموزی است.

 

وی افزود: مجلس دانش آموزی نباید یک تشکل صوری باشد، بلکه باید در تصمیم سازی ها تأثیرگذار باشد؛ بنابراین ضروری است ایده ها، انتقادات و پیشنهادات مطرح شده در نشست نمایندگان دانش آموزی در دبیرخانه مربوطه ثبت و برای پی گیری به حوزه مربوطه در ستاد ارجاع شود.

 

وزیر آموزش وپرورش تغییرات در آموزش وپرورش را اجتناب ناپذیر دانست و عنوان کرد: 40 میلیون از جمعیت کشور مستقیماً با آموزش وپرورش ارتباط دارند، اگر این ظرفیت عظیم همکاری لازم را با نظام تعلیم و تربیت داشته باشند، می توانیم آموزش وپرورشی در شأن جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم.

 

 

 

وزیر آموزش وپرورش به سوالات نمایندگان مجلس دانش آموزی پاسخ داد

 

بطحایی در ادامه و در پاسخ به سئوالات مطرح شده از سوی چند تن از دانش آموزان،‌گفت: علت  تعطیلی برخی مدارس در کشور امارات ، اختلال پیش آمده در حوزه دیپلماسی است و تلاش هایی را برای حل مشکلات دانش آموزان ایرانی مقیم امارات همچنان ادامه داد.

 

وی درخصوص جایگزینی زبان روسی به جای انگلیسی در مدارس اظهار کرد: براساس مصوبه شورای عالی  آموزش وپرورش ، دانش آموزان حق دارند یکی از زبان های انگلیسی ، روسی ، آلمانی و فرانسوی را در مدارس فراگیرند، اما شرایط به گونه ای رغم خورده که تنها زبان انگلیسی تدریس می شود ، من در سفر به روسیه در راستای گسترش زبان فارسی در سایر کشورها، این گونه مطرح کردم که در صورت توسعه زبان فارسی در روسیه، شرایط تدریس زبان روسی در ایران نیز تقویت شود که رسانه ها این موضوع را به گونه ای دیگر مطرح کردند.

 

وزیر آموزش وپرورش خاطرنشان کرد: نباید انحصار آموزش زبان خارجه به زبان انگلیسی باشد وافرادی که مایل به فراگیری سایر زبان های خارجی هستند به ناچار ما به آنها انگلیسی آموزش دهیم ،‌بنابراین شرایط باید به گونه ای باشد که دانش آموز حق انتخاب فراگیری 5 زبان مطرح دنیا را داشته باشد.

 

وی در پاسخ به سئوالی در مورد حذف تکلیف دانش آموزان، گفت: ما تکلیف نوروزی را حذف نکردیم، بلکه نوع تکلیف را تغییر دادیم و داستانی نویسی را جایگزین پیک نوروزی کردیم.

 

بطحایی درخصوص حذف کنکور نیز تصریح کرد: آموزش وپرورش تمام سعی خود را برای حذف کنکور به کارگرفته است و آن بخش از مقدمات حذف کنکور را که به آموزش وپرورش مربوط است را انجام داده است.

 

گفتنی است؛ در حاشیه این نشست، تندیس دوره هشتم مجلس دانش آموزی توسط هیئت رئیسه مجلس دانش آموزی به وزیر آموزش وپرورش اهدا شد.

به اشتراک بگذارید :

به اشتراک بگذارید :