14 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۰۴ ۰۴:۰۱:۴۴
کد مطلب:  617502
معاون پرورشی وفرهنگی وزارت آموزش و پرورش در استودیو الفبا؛
نیاز سنجی، تربیت اجتماعی و سیاسی و مشارکت در تصمیم سازی ها از دستاوردهای مجلس دانش آموزی است

معاون فرهنگی و پرورشی وزارت آموزش و پرورش در برنامه پاسخگویی استودیو الفبا، نیاز سنجی، تربیت اجتماعی و تربیت سیاسی ومشارکت در تصمیم سازی ها را از دستاوردهای مجلس دانش آموزی دانست.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی وروابط عمومی وزارت آموزش وپرورش،  در ادامه سلسله برنامه های پاسخگویی، پیش از ظهر امروز  علیرضا کاظمی ضمن حضور در استودیو الفبا، با اشاره به تشکیل آخرین نشست دوره هشتم مجلس شورای دانش آموزی در تهران اظهار کرد : دانش آموزان در این نهاد فرهنگ تعامل و مهارت های ارتباطی را فرا گرفته و با مقوله های فرهنگی آشنا می شوند.

 

وی ایجاد روحیه انتقادی و انتقادپذیری و کمک به مسئولان برای تصمیم گیری در حوزه های مختلف آموزشی و پرورشی را از دیگر دستاوردهای مجلس دانش آموزی برشمرد و خاطرنشان کرد: یکی از بزرگترین موانع در حوزه تعلیم و تربیت را آموزش زدگی، دانش محوری و کنکور زدگی دانش آموزان اعلام و از آن به عنوان بلای جان نظام آموزشی یاد کرد و گفت: تمامی تمرکز دانش آموزان بر دانش اندوزی است به همین خاطر زمانی باقی نمی ماند که دانش به رفتار تبدیل شود.

 

کاظمی برگزاری آزمون ها و کنکور را سدی بزرگ درمسیر تحقق مسائل تربیتی و پرورشی دانست و اظهار کرد: همین مساله مانع تحقق کامل سند تحول نظام آموزشی شده است.

 

معاون فرهنگی و پرورشی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه مجلس دانش آموزی از سال 80 13و بنا بر مصوبه 672 شورای عالی آموزش و پرورش راه اندازی شد و انتخابات آن هر دو سال یک بار برگزار می شود، گفت: حدود 92 هزار مدرسه و 11 میلیون دانش آموز در انتخاب نمایندگان این مجلس مشارکت دارند.

 

کاظمی تصریح کرد: در ابتدا دانش آموزان در سطح مدرسه اقدام به برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی کرده و 62 هزار نفر به عنوان نماینده دانش آموزان در شورا انتخاب می شوند.

 

وی اضافه کرد: روسای این شوراهای دانش آموزی سپس وارد مرحله شهرستانی شده و با شرکت در انتخابات به مرحله استانی راه می یابند و در نهایت به ازا هر صد هزار دانش آموز در استان یک نفر به عنوان نماینده وارد مجلس دانش آموزی می شود.

 

معاون فرهنگی و پرورشی وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه مجامع مشورتی مجلس دانش آموزی سال تحصیلی آینده در استان ها فعال می شود، گفت: بنای این مجلس بر کارهای اجرایی نیست بلکه هدف ایجاد بستری برای تربیت دانش آموزان است.

 

در ادامه این برنامه کاظمی به سوالات خبرنگاران ؛ ایرنا،  فارس، مهر وپانا پاسخ داد.

 

مدارس محیط یار، مدارس سبز، تاسیس سازمان سلامت دانش آموزی، فضای مجازی، نظام نامه بوفه مدارس از جمله طرح های ارائه شده در مجلس دانش آموزی

 

رئیس مجلس دانش آموزی نیز در این نشست گفت: امروز به واسطه شکل گیری مجلس دانش آموزی فضایی ایجاد شده تا دانش آموزان به راحتی پشت تریبون این مجلس قرار گرفته و با آزادی بیان انتقادها و پیشنهادهای آموزشی و پرورشی خود را به نمایندگی از دانش آموزان سراسر کشور ابراز می کنند

به اشتراک بگذارید :