12 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۰۳ ۰۳:۲۵:۲۵
کد مطلب:  616536
معاون پرورشی استان در مراسم اختتامیه جشنواره ادبی دامنی از گل کانون سهروردی:
تربیت چند ساحتی دانش آموزان تکلیف سند تحول بنیادین است

محمود عباسی معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان در مراسم اختتامیه جشنواره ادبی دامنی از گل کانون سهروردی گفت : سند تحول بنیادین همه را به تربیت چند ساحتی و چند بعدی دانش آموزان مکلف کرده است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان زنجان،اختتامیه جشنواره ادبی دامنی از گل با حضور معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل در کانون سهروردی برگزار شد.

محمود عباسی در این برنامه با تبریک اعیاد شعبانیه تقدیر از مدیر و مجموعه کانون سهروردی در برگزاری این جشنواره از مرحله آموزشگاهی تا مرحله استانی گفت : تربیت اگر آن هم از نوع تربیت علوی باشد نمونه والای این نوع تربیت حضرت عباس (ع)  می شود که آن همه ایثار و فداکاری می کند و در مقابل اگر تربیت التقاطی باشد وسوسه دنیا می تواند انسانها را بفریبد.

وی افزود : دانش آموزان هم امروز محصول تربیت نسل کنونی هستند،اگر چه مقوله تعلیم و تربیت قدری پیچیده و دشوار شده است و دیگر در فرآیند تربیت معلم صرفا یک عنصر تاثیرگذار به تمام معنا نیست و اصل تربیت از خانواده شروع می شود و در این مسیر جامعه ، رسانه ها و سایر دستگاه های فرهنگی نیز به سهم خود در تربیت نقش دارند و باید تلاش کرد تا  دانش آموزان را از جنس علوی تربیت کنیم چون محصول این نوع تربیت کسانی مثل حضرت عباس (ع) و حضرت زینب و ائمه اطهار (ع) هستند .

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان با اشاره به این که تربیت تک بعدی انسان ها را مطلق اندیش به بار می آورد و دگماتیسم محصول تربیت تک ساحتی و تک بعدی است افزود : خوشبختانه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش همه را به تربیت چند ساحتی و چند بعدی مکلف کرده است.

عباسی با اشاره به نظریه هوش های چندگانه گاردنر  گفت : دانش آموزان استعدادهای مختلفی دارند و ممکن است یک استعداد در یک دانش آموز ظهور و بروز بیشتری داشته باشد ولی  آیا دستگاه تعلیم و تربیت ما توانایی شناسایی و رشد این استعدادها را دارد ؟

وی گفت : اگر مثل گذشته به دانش آموزان صرفا رهنمود همراه با محدودیت و  خطوط فرضی بدو ن تعقل ارائه بدهیم و بستر  تفکر نقاد و خلاق را مهیا نکنیم به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید چرا که سند تحول بنیادین تربیت چند ساحتی و چند بعدی را مورد تاکید قرار داده است تا همه استعدادهای دانش آموزان متوازن رشد نماید.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به این که زمان حضور دانش آموز در مدرسه بیشتر صرف آموزش می شود  افزود : مدیر ، معاون پرورشی ، مربی و  همه عناصر مدرسه باید در مدرسه بستر سازی کنند تا دانش آموزان استعدادها و توانایی خود را ظهور و بروز داده و این استعدادها را در معرض نقد دیگران قرار دهند .

وی افزود : ایجاد سرای اهل قلم یکی از برنامه های ابتکاری  معاونت پرورشی و فرهنگی در همین راستا می باشد تا دانش آموزان مستعد در زمینه های نویسندگی ،مجری گری ، گویندگی و .. شناسایی و تربیت شوند و  امروز هم که موضوع سعدی خوانی انتخاب شده هدف مهیا ساختن بستری برای تمرین و ظهور و بروز استعدادهای دانش آموزان عزیز  است.   

گفتنی است جشنواره ادبی  "دامنی از گل"  به همت سرای اهل قلم کانون فرهنگی وتربیتی سهروردی زنجان  با حضور 150نفر از دانش آموزان  دختر دوره اول و دوم متوسطه در دو بخش گروهی و انفرادی و بصورت  حفظ دیباچه گلستان ,  روخوانی دیباچه و باب تربیت،  تصویر سازی یکی از حکایات باب تربیت با استفاده از تکنیک های نقاشی    و دربخش گروهینیز بصورت  باز آفرینی و اجرای نمایش یکی از حکایت های باب تربیت و همچنین  کارگاه آموزشی و توجیهی برای شرکت کنندگان در جشنواره برگزار شد .
 

به اشتراک بگذارید :