12 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۰۱ ۰۸:۵۳:۱۶
کد مطلب:  615259
مدیر کل مدارس و مراکز غیر دولتی وزارت آموزش و پرورش:
13 هزار و 500 مدرسه غیر دولتی در کشور فعال است

مدیر کل مدارس و مراکز غیر دولتی وزارت آموزش و پرورش در زنجان گفت:در حال حاضر 13 هزار و 500 مدرسه غیر دولتی در کشور فعال است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان زنجان،مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش در حاشیه نخستین همایش "بررسی چالش‌ها و راهکارهای توسعه مشارکت‌های مردمی در آموزش و پرورش" در جمع خبرنگاران اظهار کرد: وضعیت مشارکت مردم در آموزش و پرورش بعد از انقلاب مطلوب بوده است.

وی با اشاره به اینکه مشارکت مردم در اداره مدرسه در برخی از استان‌های کشور بسیار بالا است، تصریح کرد: نرخ مشارکت در برخی استان‌ها مانند آذربایجان شرقی بالاتر از میانگین کشوری است.

مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در برخی از استان‌ها مشارکت بالا نبوده و یا حتی پایین‌تر از میانگین کشوری است، عنوان کرد: استان زنجان یکی از استان‌هایی است که نرخ مشارکت در آن پایین بوده و همین نرخ پایین مشارکت مبنایی بر برگزاری همایش "بررسی چالش‌ها و راهکارهای توسعه مشارکت‌های مردمی در آموزش و پرورش" بوده است.

طهرانیان با بیان اینکه مردم روحیه مشارکت‌جویی خوبی دارند، تاکید کرد: تنها باید اندکی در زمینه فرهنگ‌سازی در کشور فعالیت کرده و آشنایی و آگاهی مردم را ارتقا دهیم.

وی با بیان اینکه باید در برخی موارد برای افزایش مشارکت‌های مردمی از شرکای اجتماعی خود مانند مؤسسان و مراکز بهره گرفت، تاکید کرد: این اقدامات می‌تواند بستر افزایش مشارکت مردم را فراهم کند.

مدیرکل مدارس و مراکز غیر دولتی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به وجود تنگناهای اقتصادی موجود در جامعه تصریح کرد: وجود این تنگناها مشارکت‌های مردم را با چالش مواجه می‌کند.

طهرانیان اظهار امیدواری کرد: خارج از حمایت‌های اقتصادی با زمینه‌سازی‌های حمایتی همچون حمایت‌های قانونی، فرهنگ‌سازی‌های مشارکتی برای مردم بتوان از این حوزه حمایت کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 13 هزار و 500 مدرسه غیردولتی در کشور فعال است، بیان کرد: این تعداد مدرسه یک میلیون و 500 هزار نفر از دانش‌آموزان کشور را پوشش می‌دهد.

مدیرکل مدارس و مراکز غیر دولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه 200 هزار نفر در مدارس غیر دولتی  مشغول به کار هستند، بیان کرد: در شرایط کنونی اشتغال در کشور، این مدارس در زمینه ایجاد اشتغال موفق عمل کرده است.

طهرانیان با اشاره به اینکه مدرسه‌سازی و فعالیت مدرسه سرمایه زیادی می‌خواهد، اضافه کرد: این مدارس با سرمایه خرد نمی‌توانند فعالیت کنند.

وی با بیان اینکه وجود 13 هزار باب مدرسه در کشور رقم قابل قبولی در حوزه تربیت است، تصریح کرد: این آمار نشان از پویایی حوزه تعلیم و تربیت دارد.

مدیر کل مدارس و مراکز غیر دولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه درصد هنرستان‌های غیر دولتی پایین است، اضافه کرد: نرخ مشارکت در هنرستان‌ها نسبت به مدارس دوره اول و دوم متوسطه نظری بسیار پایین است.

طهرانیان ادامه داد: میزان استقبال از تاسیس مدارس غیر دولتی به ترتیب در مقطع ابتدایی، متوسطه دوره دوم، متوسطه دوره اول و هنرستان‌ها بیشتر است.

وی با بیان اینکه با توجه به تغییر نظام آموزشی و استقرار نظام 6 3 3 احتمال افزایش استقبال از دوره‌های آموزشی متوسطه پیش‌بینی می‌شود، عنوان کرد: با توجه به سه ساله شدن هنرستان‌ها امکان افزایش استقبال از دایر شدن هنرستان‌های غیر دولتی افزایش می‌یابد.

مدیرکل مدارس و مراکز غیر دولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه یکی از معضلات مهم در حوزه تعلیم و تربیت بحث فضا است، عنوان کرد: براساس محاسبات ما هزینه فضا 40 درصد از هزینه مدارس غیر دولتی است.

طهرانیان با اشاره به اینکه در کشور فضاها، شهرک‌ها و محیط‌های کاملا آموزشی نداریم، اضافه کرد: عدم وجود مراکز آموزشی و املاک دارای کاربری آموزشی چالشی برای فعالیت مدارس غیر دولتی است.

وی با بیان اینکه ساخت فضاهای آموزشی برای مدارس غیر دولتی چندان صرفه اقتصادی ندارند، عنوان کرد: همین موضوع زمینه را برای گرایش به سمت منازل استیجاری افزایش می‌دهد و این مراکز با توجه به ساخت و سازهای جزئی در داخل تبدیل به مدرسه می‌شوند.

 

 

به اشتراک بگذارید :