20 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۳۰ ۰۸:۲۸:۱۹
کد مطلب:  614354
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش:
بر اساس آموزه های قرآنی گام برمی داریم

رضوان حکیم زاده: برنامه درسی و چارچوب تعلیم و تربیت در حوزه ابتدایی بر اساس آموزه های قرآنی و در راستای تحقق سند تحول آموزش و پرورش است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان ، رضوان حکیم زاده در آیین جشنواره برترین طرح ها و برنامه های دوره پیش دبستانی و ابتدایی که در محل اردوگاه کشوری شهید بهشتی اصفهان برگزار شد افزود: رویکرد اصلی معاونت ابتدایی وزارت آموزش و پرورش بر این باور استوار می باشد که کتاب درسی زندگی ما قرآن است و در این جهت آموزش نیز بر همین محور قرار دارد.

وی ادامه داد: برای تصمیم گیری در تربیت دانش آموزان و برنامه ریزی در این زمینه باید اصول و مبانی را از قرآن استخراج کرد، وزارت آموزش و پرورش نیز در همین مسیر حرکت می کند.

 معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: تربیت قرآنی به دو شکل محتوایی و شکلی انجام می شود. در چارچوب تربیت شکلی دانش آموزان در معرض برنامه های قرآنی از جمله مسابقات، روخوانی، تفسیر و کلاسهای مفاهیم قرآن قرار می گیرند و در تربیت محتوایی، خدایی شدن و صفات الهی به آنها آموزش داده می شود.

وی افزود: انسان در قرآن یک سرمایه قلمداد می شود. همانطور که پیامبر اسلام به عنوان یک مربی جهانی با شاخصهای رحمت، شاهد، بشیر و نذیر معرفی شده باید تمام معلمان نیز به این صفات مزین باشند.

حکیم زاده در خصوص حذف پیک نوروزی از برنامه آموزشی مقطع ابتدایی نیز گفت: امسال در ایام نوروز برنامه داستانگویی، داستان نویسی و داستان خوانی در میان دانش آموزان اجرا می شود زیرا قالب اصلی آموزش مفاهیم تربیتی در قرآن، داستانگویی است.

معاون وزیر آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به فعالیت های معاونت ابتدایی اظهار داشت: تکریم کودکان و به رسمیت شناختن حقوق آنها، مراقبت از بهداشت روح و روان دانش آموزان و عدم ایجاد فضای رقابتی ناسالم از دیگر برنامه های این معاونت است.

وی از طرح کارآمد به عنوان پایلوت در اصفهان نام برد و گفت: یکی از فعالیت های خانواده بزرگ آموزش ابتدایی تقویت مهارت ها است و خوشبختانه توانسته ایم بر همین اساس در بین شاخص های ابتدایی 10 درصد رشد داشته باشیم و در بین معاونت های آموزش و پرورش رتبه برتر را کسب کنیم.

به اشتراک بگذارید :