11 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۱۹ ۱۱:۴۳:۱۱
کد مطلب:  607774
در ادامه سلسله برنامه ها ی پاسخ گويي قائم مقام وزير و رئيس مركز بين الملل و مدارس خارج از كشورباحضور در استوديو الفبا و پاسخ به سئوالات مطرح کرد؛
ايران در صدر كشورهاي جهان در زمينه پوشش تحصيلي اتباع خارجي قرار دارد

در ادامه سلسله برنامه هاي پاسخ گويي قائم مقام وزير و رئيس مركز بين الملل و مدارس خارج از كشور با حضور در استوديو الفبا ضمن پاسخ به سئوالات خبرنگاران ؛ ايران را در زمینه پوشش تحصيلي اتباع خارجي، در صدر كشورهاي جهان دانست.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، پيش از ظهر امروز غلامرضا كريمي با حضور در استوديو الفبا كه در ادامه سلسله برنامه هاي پاسخ گويي و اولين برنامه پاسخ گويي سال 97 صورت گرفت؛ ابتدا به تشريح

فعاليت هاي مركز امور بين الملل پرداخت و سپس به سئوالات پنج تن از خبرنگاران از خبرگزاري هاي فارس، ايسنا، شبستان، تسنيم و باشگاه خبرنگاران جوان پاسخ داد.

 

**اول تا پنجم ارديبهشت ماه زمان ثبت نام در آزمون اعزام به خارج معلمان

 

 كريمي از آغاز ثبت نام آزمون اعزام معلمان به مدارس جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور، از یکم تا پنجم ارديبهشت ماه خبر اد و تصريح كرد: آخرين آزمون اعزام به خارج فرهنگيان در سال91 برگزار شد و پس از گذشت 6 سال، اين آزمون در سال 97 برگزار مي شود.

 

وي جذب بيش از حد نياز نيروي انساني براي مدارس خارج از كشور و شرايط خاص پذيرش نيرو در برخي كشورها را ازجمله دلايل توقف برگزاري آزمون مذكور در سال های اخیر برشمرد و خاطرنشان كرد: در 11 رشته آموزشي و 7 رشته اداري آزمون برگزار و بين 300 تا 400 هزار نيرو از میان متقاضيان داراي شرايط جذب مي شوند، اين در حالي است كه 120 نفر از نيروهاي پذيرفته شده در آزمون سال 91 همچنان در انتظار اعزام به خارج كشور هستند.

 

**9 مدرسه  سفارتخانه ای  در ايران داير است

 

قائم مقام وزير ادامه داد: اداره مدارس جمهوري اسلامي خارج از كشور، اداره امور بين الملل مرتبط با آموزش وپرورش مانند سازمان هاي وکمیسیون های مختلف و ارزيابي از مدارك تحصيل کردگان خارج از كشور از جمله وظايف مركز امور بين الملل است.

 

وي از فعاليت 9 مدرسه سفارتخانه اي در ایران خبر داد و تصريح كرد: 10 مدرسه بين المللي و 48 مدرسه ويژه اتباع خارجي داريم و بيش از 480 هزار دانش آموز خارجي در ايران تحصيل مي كنند.

 

**مطالبات معلمان مدارس خارج از كشور به زودي پرداخت مي شود

 

كريمي در پاسخ به سئوالي درخصوص مشكلات به وجودآمده براي معلمان شاغل درمدارس خارج از كشور،‌گفت: شرايط مدرسه داري در كشورهاي مختلف، متفاوت است، هر كشوري ضوابط خاص خودش را دارد، سعي ما براين است آئين نامه هاي هر كشوري را استخراج كنيم تا ضوابط مدرسه داری مان را براساس قوانين آن كشور تنظيم كنيم.

 

وي با اشاره به وجود مشكلات مالي، تصريح كرد: تأخيرهايي در پرداخت حقوق و مزاياي معلمان شاغل در خارج از كشور

به وجود آمده كه با تلاش هاي انجام شده 118 ميلياردتومان اعتبار موردنيازبرای رفع این مشکل تخصيص يافته و به زودي همه مطالبات فرهنگيان مذكور تا پايان سال 96 پرداخت مي شود.

 

**ايران در صدر كشورهاي جهان در زمينه پوشش تحصيلي اتباع خارجي قرار دارد

 

رئيس مركز امور بين الملل و مدارس خارج از كشور در پاسخ به سئوالي در مورد وضعيت تحصيل اتباع خارجي در ايران گفت: ايران تنها كشوري است كه براساس تأكيد مقام معظم رهبري تمام اتباع خارجي اعم از افراد داراي مجوز و فاقد مجوز قانوني را تحت پوشش تحصيلي قرار داده و از اين لحاظ مقام  اول را در سطح دنيا داريم ، به طوري كه 436 هزار دانش آموز افغاني در مدارس ما مشغول تحصيل هستند،البته نهادهایی بین المللی نیز باید وظیفه خود رادر این خصوص انجام دهند.

 

وي ادامه داد: فضاي مدارس جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور به ويژه از لحاظ پوشش ظاهري مشابه وضعيت مدارس داخل است و ما در كشورهايي كه قوانين آن در تضاد با جمهوري اسلامي باشد، مدرسه ايجاد نمي كنيم.

 

كريمي مدت اشتغال معلمان پذيرفته شده در آزمون اعزام به خارج را 2 سال اعلام و عنوان كرد: در صورت نياز اين مدت مي تواند براي يك سال ديگر تمديد شود و سعي براين است كه هر 2 سال يك بار آزمون برگزار كنيم.

 

**تحصيل بيش از 13 هزار دانش آموز در مدارس ايرانی مستقر در 67 كشور جهان:

 

قائم مقام وزير و رئيس مركز امور بين الملل و مدارس خارج از كشور، اظهار كرد: در حال حاضر بيش از 13 هزار دانش آموز در 67 كشور و 110 شهر در مدارس ايراني مشغول به تحصيل هستند و سعي ما براين است تا مدارس خارج از كشور نيز مشابه مدارس داخلي اداره شوند و تأكيد مقام معظم رهبري نيز بر تحصيل فرزندان كارگزاران جمهوري اسلامي در كشورهاي مختلف در مدارس ايراني است.

 

وی ادامه داد:دانش آموزان مدارس خارج از کشور ما شامل فرزندان کارگزارن،ایرانیان مقیم خارج وعلاقه مندان به جمهوری اسلامی است ودراین زمینه هیچ محدودیتی در پذیرش وجود ندارد.

 

کریمی با اشاره به وجود برخي مؤسسات زبان آموزي مرتبط با سفارتخانه ها گفت: براساس توافق دو كشور، سفارتخانه ها مي توانند مؤسسه زبان آموزي كشور ايجاد كنند و ايران نيز مي تواند اقدام متقابل انجام دهد.

به اشتراک بگذارید :