1 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۱۹ ۰۹:۳۷:۲۸
کد مطلب:  607661
تغییر زمان برگزاری امتحانات دانش آموزان خلاف مصوبه مجلس است

مدیر کمیسیون اساسنامه ها و مقررات تحصیلی شورای عالی آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش صرفا می تواند در برگزاری امتحانات پایان سال تحصیلی با استناد به قانون بازگشایی مدارس در خردادماه تاریخی را تعیین کند و تغییر در این زمان و برگزاری امتحانات در در زمان دیگری غیر از خرداد ماه، خلاف قانون مصوب مجلس است.

حسین ریاحی نژاد، مدیر کمیسیون اساسنامه ها و مقررات تحصیلی شورای عالی آموزش و پرورش افزود: وزارت آموزش و پرورش خود را مکلف به رعایت قانون مجلس شورای اسلامی می داند که با صراحت اعلام می کند زمان برگزاری امتحانات خردادماه هر سال است.
وی اظهار داشت: هر گونه تغییر در تقویم آموزشی از حوزه اختیارات وزارت آموزش و پرورش و شورای عالی خارج است و ما نمی توانیم زودتر و یا دیرتر از آنچه مجلس مصوب کرده است، اقدام به برگزاری امتحانات خرداد ماه کنیم.
مدیر کمیسیون اساسنامه ها و مقررات تحصیلی شورای عالی آموزش و پرورش، تصریح کرد: قانون بازگشایی مدارس، مصوبه مجلس شورای اسلامی است که طبق آن، زمان بازگشایی مدارس سراسر کشور همه ساله اول مهر ماه بوده، سال تحصیلی تا پایان اردیبهشت ادامه دارد و امتحانات پایان سال بعد از مهلت مقرر و در خرداد ماه انجام خواهد شد.
ریاحی نژاد با یادآوری اینکه صرفا مجلس شورای اسلامی می تواند مصوبه مذکور را تغییر دهد، افزود:مطابق این قانون، ‌تعیین زمان امتحانات پایان سال مناطق گرمسیری که امکان ادامه تحصیل تا آخر اردیبهشت ماه را به دلیل گرمای زودرس ندارند به عهده هیات دولت است.
به گفته وی زمان برگزاری امتحانات داخلی در خردادماه توسط مدارس تعیین می شود و تاریخ امتحانات نهایی نیز به صورت سراسری و توسط مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش مشخص خواهد شد و تاکنون پیشنهادی مبنی بر تغییر زمان برگزاری امتحانات خرداد سال 97 به دلیل همزمانی با ماه مبارک رمضان و یا برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال ارائه نشده است.
مدیر کمیسیون اساسنامه ها و مقررات تحصیلی شورای عالی آموزش و پرورش، تاکید کرد: ارسال هر گونه بخشنامه درباره تغییر زمان برگزاری امتحانات خرداد سال 97 غیرقانونی است .
مدتی است مطالبی مبنی بر برگزاری زودهنگام امتحانات خرداد سال 97 به دلیل تقارن با ایام ماه مبارک رمضان و برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال روسیه در فضای مجازی دست به دست می شود.

به اشتراک بگذارید :