24 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۲۴ ۱۲:۳۲:۵۹
کد مطلب:  600130
نشست متولیان آموزش و پرورش عشایر استان اصفهان و استان خوزستان

حمید قنبری مدیر آموزش و پرورش عشایر خوزستان طی جلسه ی متولیان استان اصفهان و استان خوزستان گفت: این جلسه جهت تعیین تکلیف وضعیت تحصیلی دانش آموزان عشایری با مبدا و مقصد اصفهان و خوزستان است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش عشایر استان خوزستان حمید قنبری مدیر آموزش و پرورش عشایر خوزستان طی جلسه ی متولیان استان اصفهان و استان خوزستان گفت: این جلسه جهت تعیین تکلیف وضعیت تحصیلی دانش آموزان عشایری با مبدا و مقصد اصفهان و خوزستان است. 

قنبری ، ابتدای سخنان خود در خصوص دانش آموزان عشایری گفت: عشایر خوزستان از رنگین کمان اقوام تشکیل شده و همه ی ما، در کنار هم زیر سایه ی پرچم جمهوری اسلامی ایران هستیم. به جرات می توان گفت که بیش از 99 درصد کودکان عشایر در دوره ابتدایی  در حال تحصیل هستند و تا کنون پیش نیامده که  کودک عشایری از تحصیل محروم و باز بماند، مگر اینکه والدین اجازه ادامه تحصیل را به کودک نداده باشند. وی با اشاره به اینکه سعادت و شقاوت یک جامعه در گرو تعلیم و تربیت است، گفت: تربیت نیروی آگاه، کارآمد، متخصص، متعهد و اخلاق مدار از مهمترین وظایف و تکالیف آموزش و پرورش است پس می توان گفت که کمال و سعادت بشریت در گرو تعلیم و تربیت صحیح است.

قنبری با اشاره به حمایت های دولت برای کمک به مناطق کمتر توسعه یافته گفت: رفع محرومیت از مهمترین اهداف دولت تدبیر و امید است. تلاش ما همواره این بوده که امکانات آموزشی به صورت عادلانه و با توجه به ظرفیت های موجود و به نحو مطلوب در اختیار دانش آموزان عشایری قرار گیرد؛ با وجود همه اقدامات صورت گرفته باز هم مشکلاتی وجود دارد که من این امید را دارم که با کمک خیرین عزیز و دولت این مشکلات رفع گردد.

وی اظهار کرد: دانش آموزان عشایری لالی دو گروه دیرکوچ و زود کوچ هستد. درهر دو گروه از نظر تقویم آموزشی می توان گفت مشکلی از نظر تحصیلی و آموزشی ندارند و حتی در صورت کسری ساعات آموزشی برای تحصیل این دانش آموزان، ما آمادگی اعزام معلمان را به مناطق عشایری اصفهان اعزام را داریم. اما متاسفانه به دلیل مشکلات مالی که یک معلم اعزامی از نظر هزینه اسکان و ایاب و ذهاب دارد؛ اعزام معلم را قدری برای ما با مشکل رو برو کرده است.

قنبری ضمن تشکر از آقای شریفی گفت: ما با استان اصفهان با داشتن دانش آموزان عشایری رابطه بسیار خوبی داریم و این امید را داریم که این استان برای ساخت مدرسه، امکانات رفاهی و ایاب ذهاب جهت تحصیل دانش آموزان کمک کند.

پس از استماع سخنان افراد حاضر در جلسه از دو استان مذکور موضوع اعزام معلمان مدارس عشایری به مناطق ییلاقی اصفهان جهت تکمیل تقویم آموزشی و اتمام کلاس های درس و برگزاری آزمون در منطقه ییلاقی اصفهان طرح شد و مقرر شد با نظارت راهبران آموزشی و گروههای آموزشی شهرستان با بازدید نظارت و ارزیابی از روند تحصیلی دانش آموزان جامعه هدف به شهرستان با بازدید نظارت و ارزیابی از روند تحصیلی دانش آموزان جامعه هدف چنانچه تشخیص داده شود مدرسه عشایری سیاری دربین دانش اموزان مدارسی که موفق به اتمام تدریس کتب درسی نشده اند با شناسایی به استان اصفهان همراه با معلم کوچ نمایند. همچنین مقرر شد متولیان تعلیمات عشایر استان اصفهان ظرفیت های لازم و همچنین امکانات و تجهیزات کامل را اعم از چادر، وایت برد، موکت، بخاری و...تامین نمایند.

همچنین در این جلسه تعیین شد که در قبال و کارکرد معلمان اعزامی هدایایی به آنان تقدیم گردد به طوری که حدال بخشی از هزینه های مالی معلم اعزامی را مرتفع و تامین نماید. مسؤلین آموزش عشایر مناطق لالی، مسجد سلیمان، گتوند و دزفول مکلف هستند تا بیستم فروردین تعداد مدارس با تعداد جمعیت دانش آموزان واجدالشرایط کوچ را با هماهنگی اداره کل متبوع و تعداد نیروی معلم اعزامی به مناطق ییلاقی به استان اصفهان را اعلام نمایند.

قنبری با اشاره به طرح سنجش گفت: طرح سنجش انجام گرفته نوآموزان جهت ورود به ابتدایی است که به دلیل کوچ فرزندان عشایر احتمال تاخیر در این طرح وجود داشت که ما با انجام این طرح ، روند کار را برای مهر ماه تسهیل کردیم.

به اشتراک بگذارید :