30 جمادی‌الاول 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۱۶ ۱۲:۵۳:۲۲
کد مطلب:  593358
شهیندخت مولاوردی در همایش حقوق شهروندی دختران:
باسلیقه‌ای عمل کردن باعث سرخوردگی نسل جوان به‌ویژه دختران نشویم

شهیندخت مولاوردی در همایش حقوق شهروندی دختران گفت: باسلیقه‌ای عمل کردن باعث سرخوردگی نسل جوان به‌ویژه دختران نشویم.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی در همایش حقوق شهروندی دختران که توسط مدیریت آموزش‌وپرورش منطقه هشت تهران برگزار شد، با اشاره به اینکه بعد از فارغ‌التحصیلی به‌عنوان مربی تربیتی در مدرسه مشغول به کارشده بودم، با فضای مدارس، ازجمله مدارس دخترانه آشنایی دارم.

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در حقوق شهروندی گفت: تفاوتی که حقوق شهروندی با حقوق بشر دارد صحبت از مسئولیت است درواقع حق و تکلیف را در کنار هم موردتوجه قرار می‌دهیم. این منشور و توجه به آن درنهایت منجر به تعالی و انسجام اجتماعی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه باید احساس مسئولیت در برابر انحراف و بزهکاری مسئولان داشته باشیم، اظهار کرد: این اصل در حقوق بشر هم موردتوجه است که ریشه در آموزه‌های دینی دارد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در هر وزارت خانه دستیار ویژه برای حقوق شهروندی وجود دارد، بیان کرد: پیشنهاد برگزاری مسابقه یا برنامه‌ای برای آشنایی بیشتر با حقوق شهروندی را موردتوجه داریم.

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در حقوق شهروندی درباره چیستی و چگونگی حقوق شهروندی گفت: باید توجه کنیم که حقوق شهروندی صرفاً محدود به شهرنشینان نمی‌شود و روستاها هم تحت این حقوق قرار خواهند داشت.

مولاوردی با تأکید بر انجام کارهای تیمی گفت: نباید برای تحقق حقوق شهروندی منتظر ناجی و قهرمان باشیم بلکه هرکس باید خود مسئولیت شهروندی را اجرا کند و البته با مطالبه گری حاکمیت را به پاسخ‌گویی وادار کنیم.

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در حقوق شهروندی تصریح کرد: آموزش‌وپرورش از منظر استیفای حقوق می‌تواند آموزش به دانش آموزان را در دستور کار قرار دهد.

مولاوردی با تأکید بر اینکه آموزش‌وپرورش نقش کلیدی در تحقق حقوق شهروندی دارد، گفت: می‌توانیم با سرمایه‌گذاری در مقاطع تحصیلی پایه و در برنامه‌ریزی درازمدت این حق را به‌عنوان مطالبه اجتماعی مطرح کنیم.

وی با اشاره به اینکه مصوبه دولت مبنی بر کاهش هشت‌ساله سن مدیریتی گفت: این قانون به جوانان کمک می‌کند تا بستری مناسب برای حضور در فعالیت‌های مدیریتی داشته باشند.

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در حقوق شهروندی از بررسی کار و ارزیابی عملکرد در اجرای امور حقوق شهروندی خبر داد و بیان کرد: تمام این ۲۲ حق شامل حال مردم است و همه مواد به وزارت خانه‌های کشور ابلاغ‌شده و از آن‌ها برنامه تفصیلی برای اجرای امور خواسته‌شده است.

مولاوردی اظهار کرد: سال آینده ارزیابی انجام خواهد شد و امسال فقط گزارش از اقدامات را دریافت می‌کنیم و پس از ارزیابی سال آینده دستگاه‌های برتر معرفی خواهند شد.

وی درباره شکاف یا گسل نسلی گفت: تغییر و تحولات در جامعه منجر به این موضوع شده است و باید ببینیم سیاست‌های ما چطور به کاهش این گسست کمک خواهد کرد و اولین قدم برای کاهش این گسست رسمیت شناختن آن است.

وی عنوان کرد: این گسست که به‌صورت چالش نمود کرده است، ثمره توسعه‌یافتگی است و نکته مهم این است که سیاست‌گذاران از تحولات عقب نیفتند تا بتوانند با مواجه اصولی مجموعه راهبردهای کارآمد را پیگیری کنند و در این صورت به نیازهای مشروع جوانان پاسخگو باشیم.

مولاوردی گفت: سعی نکنیم باسلیقه‌ای عمل کردن باعث سرخوردگی نسل جوان به‌ویژه دختران شویم.

وی به آسیب‌های اجتماعی اشاره و آن را یکی دیگر از عوارض توسعه‌یافتگی دانست و اظهار کرد: باید این واقعیت‌ها را در نظر داشته باشیم تا بتوانیم برای کاهش این گسست و نه حذف آن گام برداریم چراکه اسم گسست ناشی از توسعه‌یافتگی است و ما اکنون به مرحله مدرن سازی سرمایه‌های فرهنگی دست‌یافته‌ایم.

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در حقوق شهروندی افزود: اکنون وارد مرحله‌ای شدیم که حقوق شهروندی بسیار موردتوجه است و چنانچه در مرحله مدرن سازی سرمایه فرهنگی موفق ظاهر شویم به توسعه‌یافتگی دست می‌یابیم.

مولاوردی با اشاره به مشارکت شوراهای دانش‌آموزی عنوان کرد: به‌طورکلی فعالیت درزمینهٔ گسترش سمن‌ها می‌تواند به افزایش شاخص امید به زندگی که اکنون وضع مناسبی ندارد کمک کند.

به اشتراک بگذارید :