16 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۱۳ ۱۳:۰۵:۲۶
کد مطلب:  590065
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان زنجان:
لغو آزمون تیزهوشان مدارس ابتدایی اقدامی تربیتی است

محمود عباسی ظهر امروز در برنامه امور تربیتی سجاسرود گفت:لغو آزمون تیزهوشان مدارس ابتدایی اقدامی تربیتی است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان زنجان به نقل از دفتر معاونت پرورشی،محمود عباسی ظهر امروز در برنامه امور تربیتی سجاسرود با درود فرستادن به ارواح تابناک شهدا به ویژه دو شهید گرانقدر امور تربیتی شهیدان رجایی و باهنر، 36 هزار شهید دانش‌آموز کشور و 418 شهید دانش‌آموز استان و 5  هزار شهید معلم گفت: سالروز تاسیس نهاد مقدس امور تربیتی را به همه به ویژه همکاران، مدیران، معاونان پرورشی، مربیان و مشاوران تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان افزود: در 10 سال نخست تاسیس امور تربیتی یعنی 8 اسفند 1358 تا سال 1368 مربیان پرورشی و معاونان  پرورشی در مدارس به درستی به عنوان سربازان انقلاب معروف شدند.

وی با اشاره به اینکه قطعا شرایط و اقتضائات آن روز هم همین را ایجاب می‌کرد از یک طرف داخل مدارس ما سربازگیری‌های سیاسی با تفکرات التقاطی موج می‌زد و در خط مقدم دفاع از انقلاب مربیان تربیتی بودند، ادامه داد: از سوی دیگر تغذیه فکری و بسیح دانش‌آموزان و فرهنگیان برای جبهه و جنگ از جمله خدمات فراموش نشدنی نهاد امور تربیتی و مربیان امور تربیتی است که انصافا خیلی موفق بودند و از همین خطه هم بسیاری از معلمان و دانش‌آموزان درس را رها کردند تا از آرمان‌های انقلاب و کشور دفاع کنند و این یکی از مهم‌ترین کارکردهای نهاد مقدس امور تربیتی بود.

عباسی افزود : در 10 سال بعد کم کم امور تربیتی بعد از پایان جنگ  با چند سوال اساسی روبه‌رو شد و از جمله این سوال‌ها این بود که آیا امور تربیتی باید وظیفه اختصاصی مربی تربیتی باشد یعنی مقوله تربیت به مربی تربیتی فقط اختصاص دارد یا نه عناصر دیگر آموزش و پرورش از جمله مدیر و معاون آموزشی، معاون اجرایی  و معلمان نیز در مدارس نقش تربیتی دارند؟

وی افزود: تربیت شمولیت دارد و فرابخشی است به همین خاطر ماحصل این بحث‌های تئوریک ادغام نهاد امور تربیتی در ستاد آموزش و پرورش با هدف اصلی ارتقای اثر بخشی فعالیت‌های تربیتی بود تا سایر عناصر آموزشی نیز در بحث‌های تربیتی مدرسه و دانش‌آموزان نقش موثری داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه بعد از قانون احیای معاونت پرورشی که با مصوبه مجلس انجام شد با ورود امواج تکنولوژیکی غرب و همچنین بیشتر شدن رفاه نسبی در درون جامعه و همینطور فضاهای مجازی اینترنتی و ماهواره کار تربیتی در مدارس مشکل شد، ادامه داد: از طرفی دیگر معلم نقش و اختیارات 30 سال قبل را ندارد و اختیارات معلم و مربی امور تربیتی حتی در روستاهای دور دست با مسؤولیتش تناسب ندارد.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان با اشاره به اینکه امروزه با این شرایط کار فرهنگی  دشوار و سخت شده است، اظهار کرد: این بدین دلیل است که ذائقه عمومی جامعه تغییر پیدا کرده و  علاوه بر مدرسه ظاهری که مدیر و معلم دارد اصل کار را مدرسه پنهان انجام می دهد و تاثیر شگرفی بر افکار و رفتار دانش‌آموزان دارد .

وی گفت: فردگرایی افراطی به عنوان سوغات و ارمغانی از طرف غرب و از طرف دیگر عدم تناسب اختیارات و امکانات با مسؤولیت‌های معلمان و تغییر ذائقه عمومی جامعه، مشکلات و آسیب‌های فرهنگی همه این مقولات در کنار هم باعث شده تا کار آموزش و پرورش و کار فرهنگی بسیار دشوار شود.

عباسی گفت: استان زنجان به لحاظ آسیب‌های فرهنگی و فضای مجازی و بحث اعتیاد جزو استان‌های نسبتا پاک به شمار می‌رود ولی باید اذعان کرد در بحث خشم و خشونت رتبه خوبی نداریم و خشم خشونت‌های کلامی، اضطراب و استرس در بین دانش‌آموزان به چشم می‌خورد.

وی با اشاره به کنکور محوری در مدارس گفت: طوری شده بود که از کلاس سوم و چهارم اولیا به سمت تست و کنکور می‌روند و این نشان می‌دهد که اولیا تحت سیطره غول‌های کنکور قرار گرفته اند.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان با اشاره به اینکه چرخه مالی هزار  میلیارد تومانی کنکور شاهدی بر کنکور محوری در مدارس است، گفت: همین مشکل  نیز خود عاملی است بر افزایش استرس و اضطراب و سایر مشکلات روانی رفتاری در بین دانش‌آموزان و  یکی از بهترین کارهایی که وزیر آموزش و پرورش در این اواخر انجام داد لغو آزمون تیزهوشان در مدارس ابتدایی است و این مقوله‌ای تربیتی است.

وی با اشاره به برنامه‌های مختلف قرآنی، فرهنگی و هنری حوزه پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش افزود: 75 هزار نفر از دانش‌آموزان استان زنجان در مسابقات 14 گانه قرآن نماز و عترت شرکت کردند و بیشترین آنها یعنی 35 درصد در رشته قرائت تحقیق بودند.

عباسی ادامه داد: آموزش و پرورش بسیار گسترده و تاثیر گذار است و امیدواریم  مسؤولان کشوری، استانی و شهرستانی آموزش و پرورش را به عنوان اولویت نخست قرار دهند چرا که اختیارات و منابع آموزش و پرورش با این همه برنامه، مسئولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی و فضای مجازی تناسب ندارد و  عملا باید انگیزه معلمان و مربیان افزایش یابد و اگر انگیزه بیرونی و انگیزش نباشد راندمان کار پایین می‌آید.

وی با اشاره به وجود 65 هزار همیار پلیس در استان زنجان گفت: این برنامه باعث کاهش آمار حوادث ترافیکی شده که نمونه‌ای از کار های فرهنگی است.

به اشتراک بگذارید :