20 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۰۹ ۰۸:۳۷:۵۵
کد مطلب:  586796
پیام وزیر آموزش ‌و پرورش به مناسبت 8 اسفندماه، سالروز تأسیس نهاد مقدس امور تربیتی و هفته تربیت اسلامی

سيدمحمد بطحايي، وزیر آموزش‌و پرورش به مناسبت 8 اسفندماه، سالروز تأسیس نهاد مقدس امور تربیتی و هفته تربیت اسلامی، پيامي صادر كرد.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش،متن پيام سيد محمد بطحايي شرح زير است:

 

بسم الله الرحمن الرحيم

 

با درود به روح پاك و ملكوتی امام راحل (ره) و شهیدان رجایی و باهنر، بنیان‌گذاران نهاد مقدس امور تربیتی و با سلام به مقام معظم رهبریمدظله‌العالی و رئیس‌جمهور محترم و درود بر تمامی فرهنگیان عزیز سراسر كشور.

 

وزارت آموزش‌ و پرورش به‌عنوان متولی اصلی تعلیم و تربیت رسمی و عمومی امر حساس و خطیر تربیت كودكان و نوجوانان كشور را بر عهده دارد.مرور رهنمود هاي گهربار حضرت امام راحل(ره)حكايت از جایگاه والاي آموزش‌ و پرورش دارد. مقام معظم رهبریمدظله‌العالی نیز همواره بر نقش بی‌بديل آموزش‌ و پرورش در تربیت نسل جوان اشاره‌ کرده‌اند و مساله ­تربیت را مساله ­دائمی وهمیشگی نظام جمهوری اسلامی ایران قلمداد فرموده‌اند.

 

بدین منظور در سال‌های آغازین انقلاب اسلامی،نهاد امور تربیتی به دست معماران چیره‌دستي همچون شهیدان رجایی وباهنر طراحی و با سازمان و سیاقي  نوین بنیان‌گذاری شد.

 

این نهاد،به‌عنوان جریانی فرهنگی، فعّالیت‌های تربیتی، سیاسی، دینی و هنری گسترده‌ای را در مدارس پایه‌ریزی كرد و در شرایط دشوار و مراحل متلاطم و متغیر پس از انقلاب به ایفای نقش مهم و تأثیرگذارخودپرداخت.

 

بی‌تردید ارائه ­فراگیر خدمات تربیتی و فرهنگی به فرزندان عزیز كشور به‌منظور تربیت شهروندان مؤمن، کارآمد، خلاّق و وفادار به ارزش‌های دینی وملی، نیازمند فعّالیت‌های همه‌جانبه و گسترده در عرصه‌های علمی وفرهنگی است. ازاین‌روشایسته است تمامی مجریان ودست‌اندرکاران نظام تعلیم وتربیت با بهره‌گیری حداکثری از توانمندی‌ها، مهارت‌ها وصلاحیت‌های حرفه‌ای وتجربیات خویش به ایفای نقش ومسئولیت اصلی خود بپردازند و امكان تحقّق اهداف آموزشی وتربیتی سند تحوّل بنیادین آموزش‌وپرورش را برای دستیابی هر چه بیشتر به آرمان‌های اسلامی فراهم آورند. تردیدی نیست که همه‌ مربیان و معلمان بازوانی کارآمد و بی‌بدیل‌اند که مسئولیّت هدایت دانش‌آموزان را بر دوش می‌کشند.در چنین فضایی لازم است یكایك فرهنگیان خود را «مربی امور تربیتی» و «مسئول تربیت صحیح دانش آموزان» بدانند تا فرزندان پهن‌دشت ایران‌زمین، با عنایت خداوند متعال و آموزش‌های این مربیان، خود را برای حضور در جامعه­ دانش‌بنیان با هویت اسلامی – ایرانی مهیا نمایند.

 

بر این اساس لازم است یکایک فرهنگیان عزیز با تأكید بر مبانی متقن تعلیم وتربیت دینی وبا استناد به سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش، نقشه جامع علمی كشور، قانون احیای معاونت پرورشی و تربیت‌بدنی،سیاست‌های كارآمد دولت تدبیر وامید و برنامه‌های تحول‌آفرین و اثربخش وزارت آموزش‌ و پرورش، زمینه­ لازم برای ترسیم و تبیین جایگاه «تربیت» و«امور تربیتی»و بزرگداشت باشکوه سالروز تأسیس نهاد مقدس امور تربیتی و هفته تربیت اسلامی را فراهم آورند و ایران اسلامی را در این هفته، تبدیل به قلبی تپنده برای تربیت نمایند.

 

اميد است با تکیه‌ برسیاست‌های ابلاغی مقام معظّم رهبریمدظلّه‌العالی در زمینه‌ پرورش و فرهنگ و نیز باتكیه برخردجمعی وتلاش‌های مستمر نیروهای متخصص، فهیم وفكور در آموزش‌ و پرورش از سویی وحمایت‌های اندیشمندانه وهمه جانبه ­تمامی اصحاب اندیشه و قلم از سويي ديگر، به اهداف درخور توجّهی درحوزه­ پرورشی وفرهنگی دست‌یابيم.

به اشتراک بگذارید :