26 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۰۷ ۰۷:۴۵:۰۰
کد مطلب:  584779
وزير آموزش و پرورش:
انتقال فرهنگ ، علوم و معارف دفاع مقدس به نسل جوان يك موضوع ملي و راهبردي است

وزير آموزش وپرورش انتقال فرهنگ، علوم و معارف دفاع مقدس به نسل جوان را يك موضوع ملي و راهبردي براي كشور دانست.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش وپرورش ، پيش از ظهر امروز، سيد محمد بطحايي در همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش وپرورش در مركز همايش هاي بين المللي صدا و سيما، با گرامي د اشت ياد وخاطره بنيان گذار انقلاب اسلامي و 36 هزار شهيد دانش آموز و 4 هزار معلم شهيد به ويژه شهيدان رجايي و باهنر به عنوان شهداي شاخص آموز ش و پرورش و همچنين آرزوي صحت و سلامت براي رهبر معظم انقلاب ، اظهار كرد: همه نظام هاي تعليم وتربيت در دنيا سه عملكرد را دنبال مي كنند، اولين كاركرد هر آموزش وپرورش ، توسعه دانش و آموزش ها به دانش آموزان است تا بتوانند با زندگي آشنا شوند و معمولا وجهه غالب آموزش وپرورش عمومي همين عملكرد است.

 

وي افزود: توسعه مهارت هاي زندگي به دانش آموزان دومين عملكرد هر آموزش و پرورش است، در اين فعاليت، دانش آموزان مهارت هايي را فرا مي گيرند تا بتوانند مسائل فردي و اجتماعي خود را در جامعه حل و فصل كند.

 

وزير آموزش وپرورش ، انتقال ارزش ها و هنجارهاي يك جامعه به نسل بعد را سومين كاركرد هر آموزش وپرورش  برشمرد و تصريح كرد:يكي از وظايف آموزش وپرورش عمومي، انتقال فرهنگ و ارزش هاي جامعه به نسل آينده است ؛ بنابراين آنچه در آموزش وپرورش در قالب سه عملكرد مذكور در مدارس ارائه  مي شود بايد منجر به يادگيري پايدار شود به طوري كه در رفتار دانش آموزان تغيير ايجاد كند.

 

وي ادامه داد: هرچندا سبد آموزشي محدود است، اما متأسفانه عملكردهاي سه گانه به صورت متوازن انجام نشده است و اغلب روي محفوظات تكيه شده است و حفظيات نيز تأثير چنداني بر تغييرات پايدار در دانش آموزان ندارد.

 

بطحايي خاطرنشان كرد: برقراري توازن بين عملكردهاي سه گانه آموزش وپرورش يكي از اهداف اصلي سند تحول بنيادين است و در قالب اين سند انتقال ارزش هاي جامعه به دانش آموزان بايد به شكل هنرمندانه اي صورت گيرد تا يادگيري پايدار اتفاق بيفتد.

 

وي افزود: در 8 سال دفاع مقدس ما تنها با دشمن نمي جنگيديم، بلكه ارزش ها و آموزه هايي را به دست آورديم كه آنقدر با اهميت و ارزشمند هستند به طوري كه از آنها به عنوان علوم و معارف دفاع مقدس ياد مي كنيم.

 

عضو كابينه تدبير و اميدگفت: اين سئوال مطرح است كه چگونه بايد اين ارزش ها را به دانش آموزان منتقل كنيم تا به يادگيري و تغيير رفتار در آنها تبديل شود، در آموزش وپرورش تلاش هاي زيادي در انتقال ارزش هاي دفاع مقدس صورت گرفته، اما باتوجه به حجم اين گنجينه عظيم حق آن ادا نشده است.

 

وي ادامه داد: باتوجه به محدوديت سبد آموزشي در نظام تعليم و تربيت انتقال ارزش هاي دفاع مقدس تنها از طريق كتاب هاي درسي امكان پذير نيست و نياز به ارائه فوق برنامه هاي ديگري دارد، برنامه هايي مانند اردوي راهيان نور كه فرصتي بسيار ارزشمند براي انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نوجوانان و جوانان است.

 

بطحايي برگزاري اردوهاي راهيان نور را خالي از مشكلات ندانست و افزود: اين اردوها ظرفيت خوبي است براي انتقال ارزش ها، زيرا محدوديت كتب درسي را ندارد.

 

وي گفت: انتقال فرهنگ، علوم و معارف دفاع مقدس يك موضوع ملي و راهبري براي كشور است كه همه دستگاه ها و نهادها بايد به آموزش وپرورش  در اين زمينه همكاري كنند.

به اشتراک بگذارید :