14 ربیع‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۰۵ ۱۳:۳۰:۰۰
کد مطلب:  583606
با هدف توان افزايي و ارتقاء نقش زنان در آموزش و پرورش برگزار شد:
دوره آموزشی توسعه مهارتهای مدیریتی زنان

با هدف توان افزايي و ارتقاء نقش زنان در آموزش و پرورش دوره آموزشی توسعه مهارتهای مدیریتی زنان برگزار شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، مینایی پور، مدیرکل دفتر امور زنان در جمع مدیران زن سطوح میانی استان‌های کشور در مورد اهمیت و ضرورت توان‌افزایی مدیران زن و لزوم به‌کارگیری زنان در موقعیت‌های مدیریتی تأکید نمود و تربیت و پرورش مدیران زن را از برنامه‌های سال آینده دفتر امور زنان ذکر نمود.

وی با اشاره به بخشنامه و دستورالعمل نحوه ارزیابی و توسعه شایستگی‌های عمومی مدیران که از طرف سازمان امور اداری و استخدامی کشور صادرشده است، گفت: شایستگی‌های مدیریتی را ترکیبی از دانش، مهارت، نگرش و ویژگی‌های فردی برشمرد که به افراد امکان می‌دهد تا وظایف محول شده را پس از احراز سمت‌های مدیریتی با ارتقا به سطوح بالاتر به‌طور موفقیت‌آمیز انجام دهند.

چهاربند خاطرنشان کرد: سعی می‌کنیم با آموزش، میزان دانش و مهارت زنان را برای کسب موقعیت‌های مدیریتی ارشد افزایش دهیم.

وی با اشاره به اسناد بالادستی اظهار کرد: مدیریت باید بر مبنای شایستگی باشد. برای انتصاب سطوح بالای مدیریتی باید از مبانی نظری و علمی استفاده شود و به اعضای جلسه توصیه کرد که خود به اصلاح فرهنگ‌سازمانی و دید افراد سازمان نسبت به توانمندی زنان اقدام و آن را اصلاح نمایند.

وی گفت: شایستگی‌ها اکتسابی قابل توسعه و عامل تحول فرهنگی هستند. جنسیت شایستگی نیست و زنان باید وارد عمل شوند و فرهنگ شایسته‌سالاری را بر غلبه تاریخی فرهنگ «مردسالاری» بر فرهنگ سیاسی و اجتماعی ایران ترویج نمایند.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی، منابع انسانی و فناوری اطلاعات گفت: عدالت جنسیتی تناسبی است نه مساواتی و اگر زنان ما فرهنگ شایسته‌سالاری را رواج دهند حضور کم‌رنگ زنان درسمت هاي  مدیریت سیاسی کشور نیز اصلاح خواهد شد.

وی مهم‌ترین چالش‌های توسعه نقش زنان در مدیریت‌های حرفه‌ای را، عدم ارتباط فرایندِ انتخاب و انتصاب مدیران حرفه‌ای با برنامه تربیت و توسعه مدیران دولت، مشخص نبودن فرایند تعیین و سنجش شایستگی‌های بالقوه مدیران، فقدان برنامه مشخص باهدف نظارت و سنجش پیامد عملکرد مدیران و تکرار چرخه انتصاب مدیران ناموفق، حضور کم‌رنگ زنان درسمت مدیریت سیاسی کشور، غلبه تاریخی فرهنگ «مردسالاری» در فرهنگ سیاسی و اجتماعی ایران در برابر فرهنگ شایسته‌سالاری، تأثیر شدید مناسبات مبتنی بر«رانت‌های سیاسی و اقتصادی» بر عزل و نصب مدیران حرفه‌ای، برشمرد.

این دوره آموزشی از روز شنبه 5 اسفندماه الی دوشنبه 7 اسفندماه با همکاری سازمان استثنایی کشور در حال اجرا می‌باشد.

به اشتراک بگذارید :