25 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۰۵ ۰۷:۳۰:۰۰
کد مطلب:  583278
سخنرانی وزیر آموزش و پرورش در كنفرانس سازمان آموزشي ، علمي و فرهنگي اسلامي (آيسسكو)

وزیر آموزش و پرورش با حضور در كنفرانس سازمان آموزشي ، علمي و فرهنگي اسلامي (آيسسكو) در مورد حقوق جهانی کودک در ایران صحبت کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، متن کامل سخنرانی سیدمحمد بطحایی به شرح زیر است:

 

بسیار خرسندم که در این اجالس مهم و ارزشمند با شما سخن می گویم . بر خود فرض می دانم از جناب آقای دکتر عثمان التویجری ، دبیر کل محترم آیسسکو و همکارانشان بخاطر برگزاری این کنفرانس مهم تشکر و قدردانی نمایم. همچنین مراتب سپاس و قدردانی خود را از مهمان نوازی دولت پادشاهی مراکش اعلام می دارم.

 

از نخستین اعلامیه جهانی حقوق کودک تا تصویب پیمان نامه حقوق کودک در سال 1991 از سوی سازمان ملل تاکنون، تلاش های جامعه جهانی بر ترویج و تضمین حقوق کودکان در سرتاسر جهان استوار بوده است. بطوری که هم اکنون حقوق مسلم کودکان بعنوان انسان های کامل، اصلی پذیرفته در جوامع است و مسئولیت ترویج و تضمین آن نیز بر عهده سیاست گذاران و تصمیم گیران کشور ها نهاده شده است. اما با وجود تمام تلاش هایی که تاکنون صورت گرفته مایه تاسف است که هنوز هم میلیون ها کودک در سرتاسر جهان از حقوق مسلم خود از جمله حق تحصیل و برخورداری از حمایت های اجتماعی بی بهره اند و در معرض انواع خشونت های جسمی و روانی و آسیب های گوناگون قرار دارند.

 

بویژه کودکانی که در محیط های نا امن و درگیر جنگ و خشونت زیست می کنند. نمونه ای از این کودکان، فلسطینی ها هستند که هر روز در معرض انواع خشونت ها قرار دارند و از حقوق مسلم خود بی بهره اند.

 

جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از کشور های امضا کننده پیمان نامه جهانی حقوق کودک خود را موظف به اجرای مفاد آن می داند و همواره با تدوین یا اصلاح قوانین و اجرای اقدام های منطبق با اصول پیمان نامه در راستای تحقق بخشیدن به هدف های آن در کشور گام بر میدارد.

 

جمهوری اسلامی ایران موفق شده است آموزش رسمی برخوردار از کیفیت را برای دختران و پسران در مناطق شهری و روستایی فراهم کند. بطوری که اکنون میزان نام نویسی کودکان سنین مدرسه در کشور ما به بیش از 98%رسیده است.

 

نابرابری در نام نویسی دختران و پسران در دوره آموزش اجباری مهارشده و نرخ نام نویسی دختر و پسر تقریبا برابر شده است. در 5 سال گذشته نرخ پوشش در دوره پیش دبستانی از 55% به 70% رسیده است. همچنین این دوره از آموزش به جهت اهمیت آن در رشد و پیشرفت ذهنی کودکان بخشی از آموزش رسمی کشور بشمار آمده و برنامه درسی مصوب برای آن تدوین شده است.

 

یکی دیگر از اقدام های مهم و اثر بخش ما ، ایجاد دوره های فنی و حرفه ای و کار و دانش است که با هدف ایجاد اشتغال مولد برای جوانان طراحی شده است. ما بنا داریم که میزان این آموزش ها را به بیش از 75 % برسانیم. هم اکنون 70% دانش آموختگان این رشته ها به شغل متناسب با رشته تحصیلی شان دست یافته اند.

 

یکی دیگر از اقدام های ما ، طراحی برنامه های آموزشی در قالب سند تحول بنیادین است که در عین برخورداری از مضامین و آموزه های اسلامی ، مطابق با تحولات جهانی آموزش و فناوری های نوین نیز هست. ما آمادگی داریم دستاوردهای آموزشی خود بویژه نمونه کتاب های جدید درسی در زمینه های کار و فناوری را در اختیار دیگر کشور ها نیز قرار دهیم.

 

دانش آموزان ایرانی در المپیاد های علمی و ورزشی هم به موفقیت های درخشانی دست یافته اند بطوری که در سال گذشته، دانش آموزان ایرانی موفق به دریافت 99 مدال طلا ، 95 مدال نقره و 97مدال برنز در المپیادهای علمی ریاضی، شیمی ، فیزیک ، نجوم ، کامپیوتر و زیست شناسی شده اند.

 

یکی از برنامه های در دست اقدام وزارت آموزش و پرورش در راستای مفاد منشور پیمان نامه حقوق کودک، تهیه منشور حقوق دانش آموزی است که برگرفته از منشور حقوق شهروندی جناب آقای دکتر حسن روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران است.

 

در کشو ما احترام به سایر ملت ها و فرهنگ ها ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است از این رو شناخت و محترم شمردن دیگر فرهنگ ها با هدف ایجاد تفاهم و همزیستی دوستانه با دیگران، جزیی از برنامه های آموزشی ما را تشکیل می دهد.همچنین به منظور تقویت روحیه امید در مدارس و افزایش مهارتهای زندگی ، استقرار چارچوب های مدارس شاد در کشور اقدام کرده ایم .

 

در جمهوری اسلامی ایران ، امکان برخورداری کودکان پناهنده از آموزش میسر است و هم اکنون 501 هزار کودک پناهنده در کنار همتایان ایرانی شان در مدارس کشور (دوره ابتدایی تا دوره دوم متوسطه) به تحصیل مشغولند.

 

اقدام مهم دیگری که در 5 سال گذشته صورت گرفته، ایجاد خدمات سیار اورژانس اجتماعی است که با هدف حمایت ازکودکان در معرض آسیب، صورت پذیرفته است.

 

تشکیل بیش از 7770 سازمان مردم نهاد در سرتاسر کشور برای آموزش، ترویج و حمایت از حقوق کودکان در راستای پیمان نامه حقوق کودک از دیگر اقدام های ما در راستای تحقق این پیمان نامه است.اجرای طرح غربالگری کودکان، از جمله اقدام های ما در سال های گذشته است.

 

همچنین ایجاد اصلاحات در قانون مجازات اسلامی در سال 1990 با هدف حمایت از حقوق کودکان، تدوین قانون حمایت از خانواده در سال 1991 ، تدوین قانون حمایت از کودکان بی سرپرست یا بد سرپرست در سال 1990 و تدوین قانون آیین دادرسی کیفری در سال 1995 از جمله اقدام هایی است که در راستای گنجاندن مفاد پیمان نامه در قوانین کشور صورت گرفته است.

 

با این همه اذعان داریم که هنوز اقدام های بسیاری می بایست در راستای دستیابی به هدف های پیمان نامه صورت پذیرد و تلاش ما بر این است که همگام با جامعه جهانی گام های بلند تری برای این منظور برداریم.

 

بار دیگر در پایان سخن ، ضمن تشکر از پادشاهی مغرب ، از تلاش های سازمان آیسسکو نیز تقدیر و تشکر  می کنم.

 

 

به اشتراک بگذارید :