26 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۰۸ ۱۴:۵۰:۲۲
کد مطلب:  562571
وزير آموزش و پرورش در نشست مشترك با ستاد مبارزه با مواد مخدر:
مبارزه با آسیب های اجتماعی نیازمند تغییر رویکرد وهمکاری سایر دستگاههاست

وزيرآموزش و پرورش در نشست مشترك با ستاد مبارزه با مواد مخدربا اشاره به حساسیت والدین نسبت به آسیب های اجتماعی گفت: مبارزه با آسیب های اجتماعی نیازمند تغییر رویکرد وهمکاری سایر دستگاههاست.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، صبح امروز سيدمحمد بطحايي در نشست مشترك وزارت آموزش وپرورش و ستاد مبارزه با مواد مخدر، در ساختمان شهيد رجايي، ضمن تقدیراز ستاد مبارزه با مواد مخدر درخصوص همكاري با آموزش وپرورش ، اظهار كرد: تجارب نشان مي دهد اگر بخواهيم با آسيب هاي اجتماعي به صورت ريشه اي برخورد كنيم و

 

به طور اساسي پيش گيري كنيم بايد آموزش هاي خود را از دوران كودكي و نوجواني دانش آموزان آغاز كنيم.

 

وي افزود: امروزه در حوزه اجتماعي با يك انفجار اطلاعاتي در فضاي مجازي مواجه هستيم و رسانه هايي كه در اين فضا فعاليت دارند بسيار موردتوجه هستند، و علي رغم مزايايي كه در فضاي مجازي وجود دارد همراه باآسيب هايی نيز هست.

 

بطحايي كودكان و نوجوانان  را همواره درمعرض آسيب هاي اجتماعي ،دانست و تصريح كرد: براي مبارزه با اين خطرات، تغيير رويكردهاي موجود آموزش وپرورش درخصوص آسيب هاي اجتماعي بسيار ضروري است ، هرچند اين تغييرات همراه با

 

مقاومت ها، مشكلات و انرژي بر است، اما در آموزش وپرورش ما با جديت اين تغيير رويكرد را پي گيري مي كنيم.

 

وي ادامه داد: نمي توان در داخل مدرسه آموزش هاي لازمه را به دانش آموزان ارائه داد، اما بگوئيم خارج از مدرسه اعم از كوچه و خيابان و محل ارتباطي با ما ندارد، بلكه بايد ساير دستگاه ها و نهادها به كمك آموزشي و پرورشي بيايند و دانش آموزان رادر محيط بيرون مدرسه از در برابر خطرات مصون كنند.

 

وزير آموزش وپرورش همکاري قوه قضائيه و برخي وزارتخانه ها وسازمان ها در مبارزه با مواد مخدر را ضروري برشمرد و اذعان كرد: مصرف مواد مخدر حتي اگر به اعتياد افراد منجر نشود ريشه بسياري از ناهنجاري هاي اجتماعي از جمله طلاق، خودكشي و ... خواهد بود.

 

وي گفت:آموزش دانش آموزان در حوزه مبارزه با مواد مخدر را بايد با 2 هدف دنبال كرد، يكي اينكه دانش آموز از خطرات ناشي از اين آسيب اجتماعي مصون بمانند و دوم؛ دانش آموز بتواند علاوه بر حفظ خود،خانواده، دوستان و... را از ابتلا به اعتياد مصون بدارد.

 

عضو كابينه تدبير واميد خطاب به رسانه ها گفت: اطلاع رساني در فضاي رسانه اي بايد به نحوي باشد كه ضمن حساس كردن جامعه نسبت به آسيب هاي اجتماعي  از جمله اعتياد، به يأس و نااميدي را در خانواده ها دامن نزنند.

 

وي افزود: يكي از برنامه هاي اصلي وزارت آموزش وپرورش در مبارزه با آسيب هاي اجتماعي راه اندازي شبكه تعاملي سينا است كه از مجموعه 10 برنامه آن در فاز  اول ، 2 برنامه به پيشگيري از اعتياد اختصاص يافته است.

 

وزير آموزش وپرورش خاطرنشان كرد: از ويژگي اين تلويزيون مخاطب محوربودن برنامه هاست ، بنابراين هر يك از والدين تنها مي توانند با ارائه رمز وارد سيستم شوند وبرنامه مربوط به فرزند خودشان را مشاهده كنند.

 

وي عدم امكان ضبط و كپي برداري از برنامه هاي تلويزيون تعاملي را از جمله ويژگي هاي شبکه سينا برشمرد و اظهار كرد: تنها مخاطبين خاص مي توانند برنامه ارائه شده را مشاهده كنند و هنگام فاصله گرفتن از سيستم برنامه به شكل خود كار قطع مي شود،‌البته حضور و غياب والدين دانش آموزان نيز از ويژگي هاي ديگر اين تلويزيون تعاملي است.

 

بطحايي مشغله مديران مدارس را يكي از موانع اجراي طرح ها در آموزش وپرورش دانست وتصريح كرد: در اجراي برنامه هاي پيشگيري از اعتياد مدرسه بايد محور اصلي باشد و رابطان طرح مستقيما با مسئولين بالادستي ارتباط داشته باشند، بنابراين اجراي برنامه هاي پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي نيازمند وجود افراد متخصص در هر مدرسه است.

 

به اشتراک بگذارید :