26 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۱۶ ۰۷:۳۴:۰۴
کد مطلب:  546536
در دومين روز نشست مشترك شوراي معاونين و مديران كل ستادي و استاني با حضور وزير آموزش و پرورش صورت گرفت؛
بيان ديدگاه ها و تشريح برنامه ها از سوي مديران حوزه ستادي

بيان ديدگاه ها و تشريح برنامه ها از سوي مديران حوزه ستادي،يكي از برنامه هاي دومين روز نشست شوراي معاونان و مديران كل استاني آموزش و پرورش بود.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، اعضاي شوراي معاونين و مديران كل حوزه ستادي در دومين روز نشست مشترك شوراي معاونين و مديران كل استاني كه با حضور سيدمحمد بطحايي انجام شد، به تشريح ديدگاه ها و برنامه هاي خود پرداختند.

 

يوسف نجفی معاون حقوفی وامور مجلس وزیر آموزش وپرورش گفت: برای حل مکلات اموزش وپرورش باید نقش قانوگذاری رابرای مجلس قائل باشیم وماباید تعامل بیشتری با مجلس داشته باشیم

 

وی افزود.مجلس در سال های اخیر تعامل خوبی با آموزش وپرورش داشته است ود بحث های بودجه ای همکاری خوبی با ما داشته است.

 

نجفی گفت. خوشبختانه امسال کاهش بودجه نداشتیم وسهم اعتبارات آموزش و پرورش هیچگاه دو رقمی نبوده اما امسال چنین است.

 

وی با اشاره به احکام برنامه ششم توسعه اظهار کرد: با رایزنی هایی که در کمیسیون تلفیق داشتیم مصوب شده با رعایت استانداردهایی که مشخص می شود آب و برق و گاز مدارس رایگان شود.

 

مجتبي زيني وند رئیس سازمان مدارس ومراکز غیردولتی نيز در نشست شوراي معاونان و مديران كل ستادي و استاني، با اشاره به مدیریت استفاده از منابع مالی گفت: همایش هایی که در استان ها برگزار می شود امکان حضور تعداد بیشتری از اعضای شوراها را دارد بنابراین امسال  گردهمایی های اعضاهای شورا را در استان ها برگزار کردیم.

 

وي در خصوص  مدارس هیئت امنايي ‌گفت:این مدارس در حالي رشد کمی زیادی داشته كه نظارت بر آن ها تا حدودي ضعیف بوده بنابراین کیفیت آنها کاهش یافته است و نیازمند نظارت بیشتری بر عملکرد آنهاست.

 

زيني وند در خصوص مدارس غیر دولتی اظهار کرد :به زودی طلب خرید خدمات مربوط به سال قبل  تسویه می شود و مبالغ مذکور در هفته آینده به استان ها ابلاغ می شود.

 

رئیس سازمان مدارس ومراکز غیردولتی تاكيد كرد: پیش دبستانی ها براساس قانون باید به صورت غیردولتی اداره شود بنابراین استقرار پیش دبستانی در مدارس دولتی مشکل ساز است و مسائلي مانند ادعای استخدام توسط افرادی که دراین مراکز مشغول هستند  را به دنبال مي آورد

 

زيني وند اذعان داشت: الگوی شهریه الزاما باید رعایت شود واستان ها بايد  نظارت کنند. ما در حدود ۱۵۰۰ اعتراض در این خصوص داریم كه کارگروه استان باید اعتراض ها را بررسی ومشکلات را رفع کند.

 

مهرزاد حميدي، معاون تربيت بدني و سلامت آموزش و پرورش وزارت آموزش و پرورش نيز در اين همايش اظهار داشت: توانمندسازي، آموزش و توسعه فعاليت هاي حركتي تنها راه ريشه كني آسيب هاي اجتماعي است.

 

حميدي گفت: فعاليت هاي تربيت بدني در هفت محور از جمله مدرسه محوري، مشاركت جويي، كيفيت گرايي،  تعميم و گسترش ، برنامه محوري، علمي و تخصص‌گرايي، اخلاق محوري و تحت عنوان مكتب عام انجام مي شود.

 

وي افزود: طرح هاي ناكارآمد را حذف و طرح هاي مورد نياز روز را جايگزين كرديم. همه طرح ها را در قالب مدرسه قهرمان اجرايي كرديم.

 

حميدي در خصوص آسيب هاي اجتماعي گفت: براساس فرمايشات رهبري مهمترين مسئله پيشگيري است و ايشان تاكيد كردند تمام تلاش ها روي پيشگيري متمركز شود و ساير دستگاه ها به آموزش و پرورش كمك كنند.

 

وي افزود: سامانه اي را راه اندازي كرديم به نام شناسايي آسيب هاي اجتماعي كه تاكنون  36 هزار مدرسه اطلاعات خود را در آن وارد كردند و در حدود  10 هزار دانش آموز پر خطر را معرفي كردند.

 

معاون تربيت بدني و سلامت وزارت آموزش و پرورش تصريح كرد: استقرار نظام اجتماعي و طرح نماد از جمله اقدامات اين معاونت است.

 

وي با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري گفت: همه دستگاه ها بايد براي پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي در كنار آموزش و پرورش باشند.

 

حميدي خاطرنشان كرد: چاقي در جامعه در حال افزايش است بيش از 22 درصد دانش آموزان داراي اضافه وزن و يا چاق هستند و سواد حركتي نسل ما در حال ريزش است توانايي بدني آنها كاهش يافته است و اين مسائل در آينده  مشكل ساز است.

 

معاون تربيت بدني تصريح كرد: امروزه آمادگي جمساني ما در حال كاهش است و باتوجه به تهديداتي كه كشور ما را هدف گرفته بايد براي اين مسئله فكري كرد تا با مشكل امنيت ملي مواجه نشويم.

 

وي ادامه داد: توانمندسازي، آموزش و توسعه فعاليت هاي حركتي از جمله مواردي است كه مي تواند آسيب هاي اجتماعي را ريشه كن كند.

 

فرحناز مینایی پور مدیر کل امور زنان و خانواده وزارت آموزش پرورش، نيز در اين نشست گفت: ریاست جمهوری تاکید زیادی بر حضور زنان در جامعه و مشاغل مختلف داشته اند و با وجودیکه پیشرفت های زیادی  در زمينه حضور زنان در دانشگاه ها و تحصیلات دانشگاهی آنها شاهد هستيم، اما زنان نتوانسته اند به همين اندازه در پست های مدیریتی حضور داشته باشند.

 

مينايي پور اذعان كرد:  موانع زیادی باعث شده که زنان نتوانند در این پست ها حضور داشته باشند. موانعی مانند مشكلات خانوادگی ،  سازمانی ، فردی باعث این ناکامی گردیده است.

 

مديركل امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش تاكيد كرد: آموزش و پرورش یکی از مهمترین وزارت خانه هایی است که جنسیت در آن مهم بوده، ما با داشتن ۵۰۰ هزار کارمند زن،  بیشترین تعداد کارمند زن را در کشور داریم.

 

مينايي پور گفت: از ۳۲ عضو شورای معاونین ۴ زن در شورای معاونین هستند و ۹.۳ درصد مدیران کل ستادی را زنان تشكيل مي دهند ولي در مدیران کل استان ها هیچ مدیر کل زنی نداریم. همچنین ۲۱ زن بعنوان روسای مناطق داریم.

 

وي گفت: برای رسیدن به وعده های ریاست جمهوری در وزارت آموزش و پرورش راه سختی را پیش رو داریم و نیاز است تا تلاش های جدی در این زمینه انجام گردد.

 

مجيد قدمي، رئيس سازمان آموزش و پرورش استثنايي گفت: فیلم هایی برای معلمان ابتدایی تهیه کردیم که با دانش آموزان دیر آموز چگونه رفتار کنند.

 

وي همچنین از استان ها خواست که نیروهای تخصصی آموزش و پرورش استثنایی را به حوزه های عادی برای خدمت اعزام نکنند و همچنین نیروهای عادی و بدون تجربه و یا عدم آموزش های استثنایی را وارد آموزش و پرورش استثنایی نکنند.

 

عليرضا کمره ای سرپرست ارزیابی و عملکرد و سرپرست مدارس خارج از کشورگفت: ارزبابی عملکرد چشم و گوش وزارت هست و باید آینه خوبی برای حوزه ها ی ستادی و استانی در برنامه ها و عملکردها است.

 

وي ادامه داد: ورود مابه مسائل مختلف بر اساس اوضاع براي بهبود شرايط است. ما مستندات قاونی و ابعاد ارزیابی و سطوح ارزیابی را در سطوح مختلف تعریف کرده ایم.

 

فاطمه مهاجرانی، سرپرست مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان گفت: اگر دریک سیستم نگاه سیستمی حاکم نباشد کل سیستم آسیب می بیند.

 

وي ادامه داد: با توجه به شرایط دانش آموزان تیز هوش این مرکز  قراراست رشته های مهارتی دراین مدارس ایجاد شود

 

 مهاجراني اذعان كرد: طرح ملی شهاب را سمپاد به تنهایی نمی تواند پیش ببرد بنابراین برای اجرای آن نیاز به همکاری حوزه های ذی ربط دارد.

 

وي گفت: بحث تجاری سازی جشنواره خوارزمی در دستور کار دارد و باید قدردان  دانش آموزان المپیادی بود.

 

مرتضي نظري رئیس مرکز اطلاع رسانی وروابط عمومی وزارت آموزش وپرورش گفت: نگاه جدید ما به روابط عمومی نگاهی سنتی نیست.

 

وي تاكيد كرد: مدیران کل آموزش وپرورش  توجه داشته باشند در انتصاب مسولین روابط عمومی  به گونه ای عمل کنند که افراد منصوب شده رسانه ای باشند ونگاه جدیدی به روابط عمومی داشته باشند وسنتی عمل نکنند

 

نظري با اشاره به شاخص به روز بودن وآشنا بودن به روابط عمومی هوشمندانه گفت: روابط عمومی نقش تبلیغاتی ندارد  بلکه وظیفه تغییر نگاه جامعه به آموزش وپرورش وانعکاس  فعالیت ها ی آموزش وپرورش رابر عهده دارد.

 

رئيس مركز اطلاع رساني و روابط عمومي با تاكيد بر اينكه روابط عمومی باید چابک باشد، گفت: ما آمده ایم دستاوردها آموزش وپرورش را به گوش جامعه برسانیم پس لازم است تلاش کنیم و با قدرت در جامعه حرکت کنیم.

 

وی افزود: از مدیران محترم استان ها تقاضا داریم، وظایف غیرمرتبط به مسئولان روابط عمومی ارجاع نشود و روابط عمومی را حتی الامکان مستقل ببینند. امروز، کارکرد روابط عمومی از نقش گذشته خود عبور کرده و به مشاور و تحلیلگر سازمان تبدیل شده است.

 

نظری در پایان بر تعامل بیشتر با رسانه ها و افکار عمومی برای کاهش فاصله با جامعه تاکید کرد.

 

رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایي وزارت آموزش و پرورش گفت: در بحث بودجه اگر تخصیص ها محقق شود تحول ایجاد خواهد شد.

 

حکیم زاده گفت: در زمینه پوشش تحصیلی دستاوردهای خوبی داشتیم ودر بحث اتباع خارجی بیش از ۵۵۰ هزار دانش آموز اتباع را جذب کردیم وافزایش ۱۱ درصدی را داشتیم

 

معاون آموزش ابتدایي وزارت آموزش و پرورش تصريح كرد: در دولت  تدبیر وامید در دوره پیش دبستانی پوشش تحصیلی را از ۳۸ درصد به بالای ۶۰ در صد رسانده ایم

 

وی ادامه داد : در ابتدایی دوره های ضمن خدمت را از شکل سنتی به سمت مخاطب محور تغییر می دهیم تا آموزگاران موضوعات خود انتخاب کنند.

 

معاون آموزش ابتدایی گفت:طبق پژوهش انجام شده، محرم سازی ، استفاده از کتاب های دیجیتال، استفاده از موبایل و... از مواردی است که در ذهن دانش آموزان وجود دارد.

 

به اشتراک بگذارید :