27 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ ۰۷:۴۴:۳۹
کد مطلب:  545216
معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در جلسه شورای پشتیبانی سوادآموزی استان تهران:
در سال های ۹۱ تا ۹۵ بیش از یک میلیون و ۴۸۱ هزار نفر از تعداد بیسوادان کشور کم شد

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: در طول سال های ۹۱ تا ۹۵ بیش از یک میلیون و ۴۸۱ هزار نفر از تعداد بیسوادان کم شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران،باقرزاده معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در جلسه پشتیبانی سوادآموزی که در استانداری تهران برگزار شد گفت: نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ نشان می دهد نرخ باسوادی کشور ۲.۷۵ درصد افزایش یافته است که این نرخ ۱۴ برابر رشد باسوادی در سال های ۸۶ تا ۹۰ است به طوریکه در طی این سال ها نرخ باسوادی ۲/۰ درصد رشد کرده است و سال های ۹۱ تا ۹۵ نرخ باسوادی ۲.۸۵ درصد رشد داشته است.

 

وی افزود: در طول  سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ که سند جهانی آموزش برای همه در حال اجرا بود و بیش از ۱۷۶ کشور تعهد کرده بودند اهداف جهانی آموزش را دنبال کنند میانگین نرخ رشد باسوادی تنها یک درصد افزایش یافته بود آنچه دستاورد و محصول تلاش آگاهانه مدیران تعلیم و تربیت و روسای شورای پشتیبانی سوادآموزی است عدد قابل توجه و مورد قبولی است.

 

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در طول سال های ۸۶ تا ۹۰ در ۱۲ استان با افزایش تعداد بیسواد مواجه بودیم  عنوان کرد:در طول سال های ۹۱ تا ۹۵ بیش از یک میلیون و ۴۸۱ هزار نفر از تعداد بیسوادان کم شد .

 

وی با بیان اینکه تجربه نشان داده برای توانمندسازی مردم روش موثری جز آموزش وجود ندارد گفت: افراد جامعه طلایی ترین دوره خود را در آموزش و پرورش طی می کنند و اصلی ترین استراتژی آموزش و پرورش ایجاد شرایط برای امکان دسترسی به آموزش و پرورش با کیفیت است.

 

باقرزاده نظام آموزشی کشور را اصلی ترین سرمایه در هر کشور دانست و تصریح کرد: در نشریه اکونومیست گزارشی آمده است که براساس آن اگر یک دلار در پیش دبستانی هزینه کنید تا ۱۸ دلار بازگشت سرمایه دارد.

 

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اینکه کار مدرسه سوادآموزی به دانش آموزان در عرصه های مختلف بهداشتی،فناوری،فرهنگی،رسانه و سواد زندگی و سایر بخش ها است تاکید کرد: در ضعیف ترین نظام های آموزشی هم نمی پذیرند که آموزش و پرورش بازدهی نداشته باشد.

 

باقرزاده آسیب رسان بودن و آسیب دیدگی را دو خصوصیت در افرادی دانست که از فرصت تحصیلی بهره نبرده اند و افزود: فرهنگستان علوم پزشکی گزارش داده است که ۹۳ درصد افراد معتاد سابقه شکست تحصیلی و خروج از مدرسه را دارند و براساس گزارش راهور ۹۰ درصد عابران پیاده فوت شده و ۷۰ درصد موتورسواران فوت شده بیسواد و کم سواد بوده اند.

 

 باقرزاده گفت: کشورهای مختلفی پروژه فقرزدایی در دنیا داشتند که مسئله آموزش و توانمندسازی جزو لاینفک پروژه های فقرزدایی آنها بوده است.

 

وی گفت: در پیمایش های جهانی اعلام شده است که همه باید به مدرسه بروند و اگر در حد ابتدایی درس بخوانند ۱۲ درصد جمعیت جهان از خط فقر بالاتر می روند و یا اعلام کردند میانگین هر سال تحصیل منجر به افزایش ۱۰ درصد درآمد می شود و همچنین ۲۷ درصد افزایش درآمد را تا پایان متوسطه درس خواندن به همراه دارد.

 

رییس سازمان نظام سوادآموزی کشور گفت: اتباع خارجی قبل از انقلاب شش درصد باسواد بودند ولی اکنون ۶۴ درصد باسواد می باشند و امسال ۱۸ هزار و ۷۳۰ نفر باسواد شدند.

 

وی اظهار کرد: یک سوم افراد بیسواد در کشورمان افغانستانی و اتباع بیگانه هستند که با شهرداری تهران و شهرداران مناطق کار می کنند.

به اشتراک بگذارید :