26 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۰۴ ۰۸:۵۸:۱۹
کد مطلب:  538409
دبيركل شوراي عالي آموزش پرورش در نشست خبري:
آموزش و پرورش مجدانه دنبال تغيير تقويم آموزشي است

دبيركل شوراي عالي آموزش پرورش با اشاره به تعطيلات طولاني تابستاني فاصله گرفتن دانش آموزان از مدرسه گفت: آموزش وپرورش مجدانه دنبال تغيير تقويم آموزشي است براي ساماندهي تعطيلات برنامه‌اي را توسط دولت به مجلس ارايه نموده اما نمايندگان با آن مخالفت كرده‌اند.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش پرورش، پيش از ظهر امروز مهدي نويد ادهم در نشست خبري كه درآستانه ششمين سال رونمايي از سند تحول وبا موضوع سند تحول بنيادين و دستاوردهاي آن در ساختمان علاقه مندان برگزار شد؛ با تبريك سال جديد ميلادي و ولادت حضرت عيسي (ع)٬ اظهاركرد: بر اساس این پیش فرض که آموزش و پرورش موجود، مطلوب و جوابگوی نیاز های جامعه نيست، مسولین و دست اندرکاران نظام تعلیم وتربیت سند تحول  بنیادین تدوين  وشورای عالی آموزش وپرورش  آن را تصویب کرد.

 

*سند تحول یک طرح ملی است

 

وي با تاكيد بر اين كه نظام تعليم و تربيت ما پيشينه حدود صد ساله دارد و تغييرآن  بسیار دشوار ونيازمند عزم ملي است، افزود: اين تغييروتحول كار  وسنگینی است و اگر همه  دستگاه ها ،نهادها از جمله رسانه ها به ميدان نيايند كار به خوبي پيش نمي‌رود بنابراین همه دستگاه ها بايد سند تحول را يك پروژه ملي ببينند و نقش خود را در راستای اجرایی کردن آن ايفا كنند .

 

نويد ادهم تصريح كرد: براي اجراي سند تحول وظايف شوراي عالي نيز بايد تغييرمی کردزیرادر سندتحول به دنبال تغيير همه جانبه وعميق با هدف تحقق انسجام وپایداری در سياست هاو برنامه ريزي ها ي آموزش و پرورش و زمينه سازي  برای بالندگي و ارتقاي آموزش و پرورش هستيم.

 

دبيركل شوراي عالي آموزش پرورش تدوين و تهيه زيرساخت‌های لازم را دو گام نخست عملياتي كردن سند عنوان كرد و گفت:  فراهم كردن زيرساخت هاي مالي و تغيير مدیریت مدارس با اهداف جديد و رويكردهاي نوین ازجمله برنامه هایی است در دستور کار قراردارد.

 

وي با تاكيد بر اين كه از نظر مفهومي چهار مرحله، تدوين، تصويب، تبليغ و تبيين بايد درخصوص سند انجام شود، بيان كرد: در فصل هشتم سند تحول تكليف شوراي عالي آموزش و پرورش  مشخص شده است .

 

*هویت بخشی به نسل جوان از اهداف اجرای سند تحول است

 

نویديكي از رسالت‌هاي سندتحول را هويت بخشي به نسل جوان بر شمرد وعنوان کرد:در چارچوب این سند بايد نسلي را تربيت كنيم كه به ايراني بودن و اسلامي بودن خود افتخار كندو شرايطي را فراهم كنيم كه در اجراي سند همه معلمان به ميدان بيايند.

 

 دبيركل شوراي عالي آموزش پرورش گفت:  در زمینه اجرایی کردن سند تحول بنیادین شوراي عالي آموزش و پرورش تاكنون ۱۱۸ جلسه با ۳۴ مصوبه برگزار كرده است  وامروزنیز بر اجراي سند دایما نظارت می کند.

 

وی ادامه داد: ترجمه كتاب سند به زبان‌هاي مختلف، ارايه كلاس هاي آموزشي، برگزاري كارگاه هاي آموزشي براي همكاران از جمله فعاليت هاي شورا در زمينه اجراي سندتحول بنیادین است.

 

*ضرورت تحول در آموزش وپرورش را جامعه باور کند

 

نويد ادهم از برخي مقاومت‌ها در برابر تغييرات درآموزش وپرورش در راستاي سند خبرداد و افزود: ايجاد باور در جامعه براي اجراي سند ضروري است زیرا اگر جامعه ضرورت تحول را باور کند والدين  خود متقاضي تغيير می شوند واین امر ما را بيش از پيش به اجراي سند ترغيب مي‌كند ، البته رسانه ها در ايجاد باور در جامعه نقش موثري دارند.

 

وي با اشاره به اين كه در برنامه ششم توسعه كشور بر اجراي کامل سند تحول تاكيد شده است، گفت: بازنگري در ساختارها نيز ازجمله اقدامات شورا در اجراي سند است دراین خصوص براي اولين بار برنامه درس ملي را تصويب كرده ايم وهمچنین تدوين اساسنامه براي مدارس عشايري و تهيه آيين نامه كلاس‌هاي چندپايه از جمله دستاوردهاي سندتحول است.

 

دبیر کل شورای عالی آموزش وپرورش بيان كرد: تاكنون چهار زيرنظام تهيه، تصويب و ابلاغ شده است و دو زير نظام نيز در دست تدوين است همچنين مدل نظارت بر اجراي سند نيز آماده وارایه  شده است.

 

*سازمان سنجش از وظایف اصلی خود فاصله گرفته است

 

وي تثبيت و تغيير وضع موجود، تغيير مديريت ها، مشكلات مالي، منابع انساني، فاصله آماري ورودي‌ها و خروجي‌های نیروی انسانی در آموزش وپرورش وعدم تقسيم كار ملي را از چالش هاي اجراي سند دانست و افزود: كار به اين بزرگي را آموزش و پرورش به تنهايي نمي تواند انجام دهد ونیازمند عزم ملی است در این راستا  برخي دستگاه ها همكاري خوبی دارند ودر راس این موانع كنكور يك چالش بزرگ در مسير اجراي سند است.

 

نویدادهم با بيان اين كه سازمان سنجش از وظيفه اصلي خود فاصله گرفته و تنها مجري كنكور شده است، افزود: براساس قوانين موجود امتحانات نهايي آموزش و پرورش استاندارد و جوابگوي حذف كنكور است بنابراین اینکه برخی بهانه حذف کنکور را نبود زیرساخت ها ی لازم درآموزش وپرورش می دانندصحیح نیست.

 

وي گفت: حل مشكل كنكور بايد به وسيله نهادهاي فرادستي از جمله مجلس شوراي اسلامي صورت گيرد كنكور فقط در بُعد علمي كار مي‌كند و ساير جنبه هاي تربيتي دانش آموزان ناديده گرفته مي شود.

 

دبيركل شوراي عالي آموزش پرورش اظهارکرد: فرآيند فعلی اجراي سند رشد دهنده مي باشدو برنامه آموزش وپرورش در سال های ۹۶ و۹۷ براساس سند نوشته شده است البته در چند سال اخير اجراي سند با  فراز و نشيب هايي همراه بوده است.

 

*اجرای سند تحول در دولت دهم شتاب زده بود

 

وی اجراي سند در دولت دهم را شتاب زده دانست و افزود:اجرای سند تحول درحالی کلید خورد که بسياري از زيرساخت‌هاي  مورد نیاز فراهم نبود.

 

نوید ادهم گفت: منابع مالي پيش بيني شده براي آموزش و پرورش فاصله زيادي با برنامه‌ها دارد و آموزش و پرورش از اين مشكل رنج مي برد.

 

وی خاطرنشان كرد: مصوبات شورا را قانون دانست كه همه موظف به اجراي آن هستند و خوشبختانه كسي مصوبات را نقض نمي كند بنابراين مصوبات شوراي عالي از ضمانت لازم بر خوردار است.

 

دبيركل شوراي عالي آموزش پرورش در مورد تغيير وزرا در آموزش و پرورش گفت: اين مشكل ساختاري است كه از حيطه آموزش و پرورش خارج است ما وزيرهاي يك ساله داشتيم كه اين امر به آموزش و پرورش  ضربه مي زند. و اين مشكلي است كه بايد رفع شود و ثبات مديريت جايگزين شود

 

وی به زمزمه های تغییرتقويم آموزشي در جامعه اشاره كرد و گفت: مخالف تعطيلي سه ماه تابستان و مصوبه مجلس هستيم. لايحه ای را دولت مبني بر تفويض اختيار تنظیم تقويم آموزشي به آموزش و پرورش به مجلس شوراي اسلامي تقديم كرده ايم كه هنوز نتيجه‌اي حاصل نشده است.

 

*اجرای سند تحول در راستای سندچشم اندازکشور صورت می گیرد

 

نوید ادهم در پاسخ به سوالی در خصوص زمان لازم جهت اجراي كامل سندتحول گفت: اين سند ذيل سند چشم انداز كشور تنظيم شده بنابراين سند تحول نیزدر راستای چشم انداز در طول زمان تعيين شده اجرايي مي شود .

 

وی عنوان کرد: اجراي طرح چابك سازي آموزش و پرورش تا حدودي بستگي به پذيرش اجتماع دارد که البته در اين زمينه با مقاومت هايي در مناطق روبرو هستيم.

 

دبيركل شوراي عالي آموزش و پرورش اضافه کرد: هيچ درسي بدون مصوبه شورا حذف و يا اضافه نمي شود بنابراين حذف برخي دروس ديني  از نظام تعلیم وتربیت شايعه است.

 

وی اظهاركرد: صلاحيت‌هاي حرفه‌اي بايد در معلمان به وجود بيايد تا طرح رتبه بندي مورد نظر سند به طور كامل اجرا شود،بنابراین سنجش صلاحيت هاي حرفه اي و نظام رتبه بندي زير نظام هايي هستند كه در حال تدوين است.

 

نویدادامه داد:در حال حاضر نیز پذيرش درصدي از دانشجويان كه براساس سوابق تحصيلي اعمال مي شود در رشته هايي است كه آمارمتقاضيان از ظرفيت های پذیرش كمتر است.

 

*ارایه موضوعات درسی با رویکرد پژوهشی

 

وی در پاسخ به سوالي در مورد پژوهش‌ها در آموزش و پرورش گفت: پژوهش در زير نظام  مربوطه ديده شده است ارایه درس تفكر و پژوهش در محتواهای آموزشی با همين نگرش  انجام شده است و امروزه بیشتر درس ها با پرسشگري آغاز مي شود در حالي كه در گذشته چنين نبود. سعي كرده ايم برنامه ريزي‌ها و تصميمات پژوهش محور همواره در دستور کار قرار گیرد.

 

*تغییر تقویم آموزشی جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد

 

دبيركل شوراي عالي آموزش پرورش در مورد فعاليت هاي قرآني گفت: در پايه هاي مختلف درس هاي قرآني با هدف فهم قرآني ارايه شده است .

 

 وي با اشاره به تعطيلات طولاني تابستاني دانش آموزان گفت: آموزش و پرورش مجدانه دنبال تغيير تقويم آموزشي است. براي ساماندهي تعطيلات، برنامه‌اي به مجلس ارايه شد اما نمايندگان با آن مخالفت كرده‌اند.

 

نويد ادهم تصریح کرد: هرگونه تغيير در تقويم آموزشي كل سيستم جامعه را تحت تاثير قرار مي دهد بنابراين تغيير زمان تعطيلات، موضوعي ملي است كه فراتر از آموزش و پرورش است و همه دستگاه‌هاي مربوطه بايد در این زمینه همكاري كنند

به اشتراک بگذارید :