22 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۰۲ ۰۸:۴۰:۴۵
کد مطلب:  536517
معاون توسعه مديريت و پشتيباني وزيرآموزش و پرورش خبر داد:
رشد 4.4 درصدي اعتبارات آموزش وپرورش نسبت به بودجه عمومي كشور در بودجه سال 97

معاون توسعه مديريت و پشتيباني وزيرآموزش و پرورش با بيان اين كه بودجه عمومي كشور از رشد 6.5 درصدي در سال 97 برخوردار شده و هزينه هاي دولت در بودجه رشد 9.8 درصدي داشته است، گفت: رشد 4.4 درصدي اعتبارات آموزش وپرورش نسبت به بودجه عمومي كشور در سال 97 مي باشد.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، عصر امروز علي الهيار تركمن در نشست خبري با اصحاب رسانه كه در سالن اجتماعات ساختمان شهيد رجايي وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، اظهاركرد: يكي از مهمترين ويژگي هاي اصلي اين معاونت، امانت داري در اختصاص بودجه است. و در مجموع منابعي كه در اين حوزه تهيه مي شود، مي بايست با مديريت دقيق در جهت بهره وري سيستم آموزش وپرورش مصرف كنيم.

 

وي با بيان اين كه سه مسئله در دستور كار اين معاونت وجود دارد، افزود: يكي وضع فعلي را سامان دهي كنيم  دوم تا پايان سال بتوانيم لايحه بودجه سال 97 را جمع بندي كنيم، و ديگر اينكه يك افق ويژه را با اصلاح فرآيندها و بهره وري در يك بستر مناسب اجرايي كنيم تا بتوانيم به اهداف آموزش و پرورش نائل شویم.

 

الهيار اهم مسائل و مشكلات آموزش وپرورش را ناشي از كسري منابع مالي عنوان می کنند و ادامه داد: اين علت خودش معلول مسائل ديگري است و براي حلّ آن نيازمند ارائه يك طرح علمي هستيم.

 

معاون توسعه مديريت و پشتيباني وزيرآموزش وپرورش اظهاركرد: اگر ساختار نيروي انساني و منابع مالي را در كنار هم تحليل كنيم مي توانيم موفقيت در بهره وری به دست آوريم و نگاه هاي يك جانبه باعث بازتوليد مشكلات بيشتر براي آموزش و پرورش خواهد شد. تمام مسائل كه باعث كسري بودجه درآموزش و پرورش مي شود را بايد به طور دقيق و علمي مشاهده كرد.

 

الهیار خاطرنشان کرد: مهمترين اقدام در مرحله اول، تمركززدايي از ستاد به استان و از استان به مدرسه است و  بايد مدرسه را به عنوان اصلي ترين واحد آموزش وپرورش مورد نظر قرار دهيم.

 

وي گفت: مرحله دوم، افزايش و ارتقاي بهره وري است، بهره وري به معناي صرفه جويي نيست بلكه به معناي درست مصرف کردن است و در مرحله سوم، محاسبه قيمت تمام شده آموزش وپرورش است و از كنار اين قيمت تمام شده به خيلي از فرآيندهاي اصلاحي دست خواهيم يافت.

 

الهيار درخصوص لايحه بودجه 97، اظهار كرد: بودجه عمومي كشور از رشد 6.5 درصدي برخوردار است كه هزينه ها از رشد 8.9 درصدي برخوردار شده است، اعتبارات هزينه اي وزارت آموزش وپرورش 13.3 رشد نسبت به سال 96 برخوردار شده و ما 4.4 درصد نسبت به بودجه هزينه اي كشور رشد داشتيم.

 

وي با بيان اين كه در لايحه پيشنهادي بودجه آموزش و پرورش اقدامات اصلاحي خوبي صورت گرفته است، تصريح كرد: در تبصره «4» بودجه مبلغ 352000  ميليارد تومان براي پرداخت پاداش پايان خدمت فرهنگيان درنظرگرفته شد.

 

معاون توسعه مديريت و پشتيباني وزيرآموزش وپرورش اضافه كرد: در بند «ب» تبصره 9، درآمدهاي آموزش وپرورش، اختصاصي تلقي شد و با اصلاحاتي در بند هاي «ح» و «ﻫ» تبصره بودجه سال 96، نهايتاً 5600 ميليارد آورده را نصيب آموزش وپرورش مي كند.

 

وي افزود: درخصوص اياب و ذهاب ، سلامت، تربيت بدني و ارتقاي كيفيت و همچنين عدالت آموزشي دانش آموزان در سال 96، 1126 ميليارد بودجه تخصيص يافته بود كه بودجه سال آينده رقمي بيش از 3 هزار 312 ميليارد تومان افزایش یافته است.

 

الهيار با تأكيد بر اصلاح نظام مديريت مدارس خارج از كشور، گفت: در بودجه سال آينده اعتبارات اختصاص يافته در این خصوص، 50  درصد رشد داشته است كه اميد است شاهد ارتقاي كيفيت بيشتر در اين مدارس باشيم.

 

وي با بيان اين كه هزينه هاي پرسنلي آموزش وپرورش در اعتبارات استاني پيش بيني شده است، گفت: اين اعتبارات رشد 10 درصدي نسبت به بودجه مصوب سال96 آموزش وپرورش ، دارد.

 

معاون توسعه مديريت و پشتيباني وزيرآموزش وپرورش تصريح كرد: در بحث شير مدارس، اعتبارات رفاهي، اجراي احكام برنامه ششم و ظرفيتت سازي براي اجراي عوارض برنامه ششم به دنبال استفاده از اين ظرفيت هاي ثانويه هستيم كه از اين ظرفيت ها استفاده كنيم.

 

الهيار درخصوص رقم پيشنهادي دولت براي بودجه سال 97 آموزش وپرورش، اظهاركرد: اين رقم بدون اجراي احكام برنامه ششم، 36 هزار ميليارد تومان  و بدون كسري است.

 

معاونت توسعه مديريت و پشتيباني در ادامه نشست بيان كرد: معوقات ما در دو سطح قابل بررسي است، يكي معوقاتي كه حين بودجه بايد پرداخت شود و ديگري معوقات كلي است.

 

معوقات كوتاه مدت در سال 95 به جز دو مورد مابقي پرداخت شده است. معوقات پرداخت نشده شامل، حق التدريس از فروردين تا خرداد 95 و حق الزحمه امتحانات كه مجموع اين معوقات حدود 180 ميليارد تومان است. درمورد معوقات پرداخت نشده از سال 96 تا سال 97 پيش بيني ما حدود 400 ميليارد تومان خواهد بود. معوقات بلندمدت، متأسفانه در آموزش وپرورش هنوز احصا نشده است و پيشنهاد ما به مجلس اين بوده كه يك بار تمامي مطالبات بلندمدت در همه زمينه ها را احصا كنيم.

 

معاون توسعه مديريت و پيشتيباني درباره خسارت تعطيلي آلودگي هوا از نظر مالي اظهار كرد: برآورد بار مالي تعطيلي مدارس در يك دوره طولاني مدت در زماني كه از ساعات غيركاري معلمان بخواهيم استفاده كنيم قابل محاسبه است. همچنين درباره تاريخ دقيق آزمون استخدامي بيان كرد كه پس از اضافه كردن مجوزهاي خالي و با هماهنگي سازمان استخدامي كشور اطلاع رساني خواهد شد.

 

وي اظهار كرد: 75 درصد از دانش آموزان خارج از كشور در 17 كشور مستقر هستند و در زمينه مدرسه داري در خارج از كشور، آموزش وپرورش بسيار تنها است و اين مساله نمي تواند يك كار تك بخشي باشد و مي بايست چند سازمان يا وزارتخانه در اين حوزه درجهت همكاري گام بردارند.

 

الهيار گفت: براي عدم پرداخت فوق العاده شغل و حق مسكن معلمان خارج از كشور تخصيصي گرفته ايم كه تا آخر هفته آينده مطالبات اين فرهنگيان را تا پايان تابستان تسويه خواهيم كرد و با تخصيصي كه براي آخر  آذرماه خواهيم گرفت اين مطالبات را تا پايان پاييز سال جاري با اين فرهنگيان تسويه خواهيم كرد.

 

الهيار گفت: در سال هاي گذشته بودجه آموزش وپرورش 5.9 درصد از بودجه عمومي دولت بوده است و افزود: امسال هم اين  اتفاق خواهد افتاد و پيش بيني مي شود در برآورد ساير بودجه ها اين سهم به 5.11 درصد خواهد رسيد.

 

وي ادامه داد: در بحث استاني شدن بودجه، سازمان هاي مديريت استان ها مي بايست 100 درصد اعتبارات آموزش وپرورش را پرداخت كنند و اين بند به اصرار ما در بودجه نوشته شده است.

 

معاونت توسعه مديريت و پشتيباني اظهاركرد: با رشد دانش آموزي در دهه شصت و هفتاد در كشور، مواجه با رشد كمي آموزش وپرورش شديم، اما نتوانستيم الگويي مناسب براي اين رشد پيدا كنيم و نتوانستيم ابزارهايمان را متنوع كنيم و صرفا خودمان را وابسته به استخدام نيرو كرديم، بخشي از جنبه هاي اين عدم الگوي مناسب منجر به كسري بودجه درآموزش و پرورش شد و اثرات منفي برنامه هاي توسعه كمي در دهه هاي قبل هنوز در آموزش وپرورش وجود دارد.

 

وي ادامه داد: درآمدزايي به شكل مصطلح خودش در آموزش وپرورش معني ندارد و با اصالت آموزش و پرورش مغايراست و با قوانين بالادستي نيز صدق نمي كند.  مي بايست سراغ اقتصاد مدرسه برويم.

 

 در حال حاضر، خانواده ها خواهان كيفيت در مدارس هستند و متأسفانه كيفيت از مدارس دولتي خارج شده است. قصد داريم تا با شكل گيري اقتصاد مدرسه به افزايش كيفيت مدرسه بپردازيم. مخالف اجاره دادن ديوارهاي مدرسه، پاركينگ سازي از حيات هاي مدرسه و درآمدهايي كه اينگونه مي خواهد بدست آيد، هستيم و انتقاد داريم كه اين شيوه درآمدزايي متعلق به آموزش و پرورش نيست.

 

مشاركت خانواده ها در اداره امور مدارس بايست در چهارچوب خاصي باشد تا با اصل آموزش رايگان مغايرت نكند و از طرفي به نيازهاي خانواده ها پاسخ دهد.

 

وي ادامه داد: در بحث استاني شدن بودجه نگراني در موردپرداخت حقوق نيست، اما برخي نگراني ها وجود دارد كه ساير منابع در اختيار اداره كل ها قرار نگيرد كه دنبال آن هستيم كه بعداز تصويب بودجه تمهيداتي را براي حل اين مسئله به وجود آوريم و بعد از استاني شدن بودجه به بودجه هاي ادارات كل و هزينه كرد آن ها نظارت خواهيم داشت كه خرج ها مبتني بر قوانين انجام گيرد.

 

معاون توسعه مديريت و پشتيباني در ادامه به تأخير در پرداخت وام هايي كه از حقوق فرهنگيان كسر مي شود پرداخت و بيان كرد، درپرداخت وام مشكل از آموزش و پرورش نيست. اطلاعات حقوق پرسنل را به سازمان مديريت و اقتصاد و دارايي مي دهيم و آن ها با توجه به نقدينگي خزانه پرداخت ها را انجام مي دهند.

 

وي گفت: در آموزش وپرورش به دليل اينكه اعتبارات رفاهي نداريم با مشكلات زيادي روبه رو هستيم كه يكي از آنها در مورد اختصاص يارانه به بيمه تكميلي است. از مسئولان بيمه مركزي كشور گلايه داريم كه يك ميليون و ششصد هزار نفر از فرهنگيان كشور عضو بيمه تكميلي هستند و آنها مي بايست همكاري لازم را با بزرگترين سازمان آموزشي كشور داشته باشند و اين شكل بيمه مورد رضايت آموزش و پرورش هم نيست و قطعا براي سال آينده شكل جديد بيمه تكميلي را ارائه خواهيم داد.

 

الهيار درخصوص شير مدارس خاطرنشان كرد: در شير مدارس 4 حلقه وجود دارد، وزارت جهادكشاورزي، سازمان حمايت از توليد كننده و مصرف كننده، سازمان برنامه و بودجه و وزارت آموزش وپرورش. ما درحلقه چهارم هستيم  و ساير حلقه ها بايست كارهايشان انجام شود تا به آموزش و پرورش برسد. اكنون در هركدام از اين حلقه ها نقص هايي داريم و از اين جهت قادر نيستيم تا قرارداد با شركت ها جهت تهيه شير و رساندن آن به مدارس انجام دهيم.

به اشتراک بگذارید :