25 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۹/۰۱ ۱۱:۲۹:۴۱
کد مطلب:  514640
برگزاری همایش « آموزش و پرورش و مسأله ایران / گذشته ، حال و آینده »

همایش علمی « آموزش و پرورش و مسأله ایران / گذشته ، حال و آینده » با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان ، شورای هماهنگی انجمن اسلامی معلمان و موسسه اندیشه یاوران معین اصفهان ( ایما ) در آخرین روز آبان ماه سال 96 در سالن اجتماعات دبیرستان شیخ زاده هراتی اصفهان برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان در این همایش که جمع کثیری از مسئولان اجرایی آموزش و پرورش؛ فرهنگیان ، دانشگاهیان ، دانشجویان و فرهنگ دوستان شرکت داشتند جامعه شناس نام آور کشور دکتر مقصود فراست خواه به ایراد سخن پرداخت .

وی با تأکید بر اینکه همة مشکلات کشور ما یک راه حل دارد و آنهم یادگیری است که از رهگذر آموزش محقق می شود افزود ، واقعا باید نگران باشیم که سرمایه های اجتماعی ما رو به زوال است .

عضو هیأت علمی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی کشور یادآور شد زلزله های خاموش اجتماعی در ایران نتیجة اشکال در تعلیم و تربیت است و در واقع آموزش و پرورش یک نهاد مسئول اجتماعی است در حالی که در کشورهای توسعه یافته به عنوان یک صنعت ملی بسیار مورد توجه قرار می گیرد .

وی با استناد به آمار موسسات معتبر بین المللی نابرابری آموزشی در ایران را 3 / 37 اعلام کرد که بسیار نگران کننده است .

دکتر فراست خواه گفت : ساختارهای ما به گونه ای است که هرچه شهروندان ایرانی بیشتر درس می خوانند شانس کاریابی آنها کاهش می یابد و در این رابطه نرخ بیکاری دیپلمه ها را 3 / 13 ، فوق دیپلم ها را 3 / 16 ، لیسانس ها 6 / 22 و فوق لیسانس ها و دارندگان دکتری حرفه ای 8 / 16 اعلام کرد و با این وصف تأکید کرد که نسبت به شاخص های دیگر هنوز هم باید به آموزش خود ببالیم.

این استاد دانشگاه های معتبر کشور خاطرنشان کرد شایسته ترین افراد برای تحول در آموزش و پرورش معلمان هستند و در این شرایط ما باید کنش معلمی را به جای وظیفه گرایی ایجاد کنیم تا بتوانیم بخشی از مشکلات را حل نماییم و در ادامه افزود : من معلمان عزیز را به کنش علمی ، اخلاقی ، معنوی ، دینی ، اجتماعی ، انسانی و ملی فرا می خوانم و از آنها می خواهم که از خود امید بتنند ولی نه امیدهای واهی و احساسی و سطحی بلکه امیدهای پرشور عقلانی .

دکتر فراست خواه یادآور شد که سلوک ایرانی در طول تاریخ امید آفرین بوده و ایرانی به این جهت مستحق بقاء و سزاوار زندگی است .

در ابتدای این همایش آقای سید رحیم مدنیان مدیرکل اسبق آموزش و پرورش استان و رئیس هیئت مدیره موسسه ایما به اهداف برگزاری همایش های علمی در جهت اصلاح و تقویت بینش های اجتماعی و فرهنگی اشاره کرد و بر لزوم مداوای دردهای فراگیر آموزش و پرورش با بهره گیری از نظرات عالمان تعلیم و تربیت تأکید نمود .

پایان بخش این همایش برگزاری یک پنل علمی با حضور دکتر فراست خواه و سه نفر از کارشناسان حوزه علوم اجتماعی وتعلیم و تربیت استان بود که ضمن طرح مباحثی چند موضوع مبتلا به را به چالش کشیدند و راه حل هایی ارائه دادند .

لازم به ذکر است که تداوم برگزاری سلسله نشست های علمی با حضور استادان برجسته کشور همچنان در دستور کار هر سه نهاد برگزار کننده این همایش قرار دارد و مقرر شده تا مخاطبان این همایش ها به گونه ای هدفمند سازماندهی شوند تا بتوانند به عنوان یک گروه کنشگر و تأثیرگذار در جهت بهبود کیفیت تعلیم و تربیت استان ایفای نقش نمایند.

 

به اشتراک بگذارید :