8 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۸/۳۰ ۱۰:۰۴:۳۹
کد مطلب:  513651
مدیرعامل کانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان:
کودکان به صلح و امنیت روانی نیاز دارند

مدیرعامل کانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان گفت: کودکان امروز به صلح و امنیت نیاز دارند و یکی از مصادیق آرامش و امنیت، امنیت روانی است.

به گزارش مركز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به نقل از کانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، علیرضا حاجیان‌زاده در همایش تخصصی کودک و صلح گفت: واژه صلح که همه به آن خیلی علاقه داریم همیشه در برابر واژه‌ای به نام جنگ قرار می‌گیرد که هر انسانی از آن گریزان است و درعین حال در اعتقادات دینی ما دو واژه دیگر نیز با عنوان حق و باطل وجود دارد که صلح و جنگ در ذیل آن تعریف می‌شود.

وی با بیان این که صلح زمانی لذت‌بخش است که حق و عدالت در جریان باشد، تاکید کرد: صلح اگر  به معنای مجاز دانستن بی‌عدالتی باشد بی‌تردید واژه جذابی نیست اما اگر بتواند جلوی ظلم و کودک‌کشی را بگیرد، بهترین راه کار است تا در آرامش و به‌دور از خونریزی و آوارگی، حقانیت و عدالت‌خواهی محقق شود.

مدیرعامل کانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان توضیح داد: در فرهنگ دینی ما جهاد و دفاع برای جلوگیری از ظلم و بیدادگری راه‌کار دیگری است  که برای تحقق حق طلبی و عدالت خواهی ترسیم شده است و صلح اگر به معنای پذیرش ظلم باشد معنای واقعی آن محقق نمی‌شود و این یک صلح کاذب است به عبارتی فرهنگ مقاومت می‌تواند زمینه‌ساز صلح و آرامش باشد.

حاجیان‌زاده به تاثیر پدیده زلزله که این روزها غرب کشور را تحت تاثیر قرار داده در سلب آرامش و امنیت روانی کودکان و نوجوانان ساکن آن مناطق اشاره کرد و افزود: کودکان ساکن مناطق زلزله‌زده برای اولین بار چنین پدیده‌ای را تجربه می‌کنند. ترس، رعب و وحشت ناشی از زلزله، آواره شدن از خانه و کاشانه، از دست دادن عزیزانی که با آن‌ها رابطه عاطفی داشتند مانند خواهر و برادر، مادر و پدر و هم‌کلاسی‌ها و هم بازی‌ها آسیب روانی مضاعفی را در آن‌ها ایجاد می‌کند.

مدیرعامل کانون با بیان این که همیشه پس از وقوع زلزله امدادرسانی‌های مرسوم اعم از آواربرداری و عملیات امداد و نجات، تامین سرپناه موقت، پوشاک، غذا، بهداشت و درمان و در ادامه امور عمرانی و ساخت و ساز ساختمان‌های تخریب شده از اولویت‌هاست که البته با حمایت ها و کمک‌های مردمی و سازمان‌های امدادی این اقدام ها به خوبی انجام می‌شود، بر اهمیت نوع دیگری از  امدادرسانی با عنوان امدادرسانی فرهنگی تاکید کرد.

وي توضیح داد: این نوع امدادرسانی بیشتر برای کودکان آسیب‌دیده اولویت دارد امداد رسانی فرهنگی به جنبه‌های عاطفی، روحی و روانی کودکان آسیب دیده توجه دارد و باید در چنین شرایطی به سرعت عواطف و روحیات بچه‌ها بازیابی شود. در کنار گرم نگهداشتن بدن و تغذیه و بهداشت، گرمابخشی به فضای درون آن‌ها و ایجاد امید به زندگی، تغذیه روحی و فکری و بهداشت روانی از کارهای مهمی است که بعد از هر پدیده‌ای مثل زلزله، ضروری است.

حاجیان‌زاده سپس به تشریح نقش و ماموریت‌های کانون در این زمینه پرداخت و گفت: کانون که ماموریت اصلی‌اش پرداختن به اوقات فراغت کودکان است و همواره در سه حوزه شناختی، عاطفی و رفتاری برنامه‌های متنوع و گسترده‌ای دارد، همیشه در حادثه زلزله خود را ملزم می‌داند که هنرمندانه در کنار کودکان آسیب‌دیده قرار بگیرد و در شرایطی که مدرسه‌ها تعطیل شده و جریان عادی زندگی مختل است به ماموریت خود در جهت سرگرم کردن کودکان و نوجوانان آسیب‌دیده بپردازد.

به اشتراک بگذارید :