18 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۸/۲۴ ۱۲:۲۲:۱۶
کد مطلب:  x91oCmlm
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش:
استفاده اجباری از کتب کمکی و آزمون‌های تست‌زنی ممنوع است/ صدور کارت حمایت تحصیلی برای کودکان فاقد اوراق هویتی

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: استفاده اجباری از کتب کمک آموزشی و برگزاری آزمون‌های تست‌زنی ممنوع است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان، دکتر رضوان حکیم‌زاده پیش از ظهر امروز در گردهمایی معاونین آموزش ابتدائی و رؤسای ادارات پیش‌دبستانی و دوره اول سراسر کشور در استان اصفهان اظهار داشت: در قرآن قیاس بین دانستن و ندانستن از موارد مهمی است که تأکید می‌کند راسخون در علم دارای شأن بالایی هستند.

وی افزود: فعالیت‌های متعددی در حوزه نیروی انسانی معاونت انجام شده است که از جمله آن استخراج شرایط جذب معلم ابتدائی بر اساس رشته جذب، ویژگی معلم، مواد مطرح آزمون و شرایط مصاحبه و اعلام آن به مرکز نیروی انسانی است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: موضوع طرح جذب 120 هزار معلم مصوب مجلس جای تأمل بسیار دارد که باید برای افراد تعیین تکلیف و شرایط استخدام آنان حل شود، برای مثال می‌توان از آزمون استاندارد استفاده کرد تا به‌ صورت کلی مسأله استخدام حل شود، مخالفت با جذب معلم بدون حل مسائل استخدامی و آزمون آن هم فقط در دوره ابتدائی جدی است.

وی در ادامه به تعدادی از اقدامات صورت گرفته در حوزه نیروی انسانی اشاره کرد و گفت: با استخراج آمار خروجی‌های آموزش و پرورش در پنج سال آینده با تعداد افرادی که محتمل است از طریق دانشگاه فرهنگیان جذب شوند مشخص می‌شود که این آمار با هم همخوانی ندارند، بنابراین با ارائه راهکارهایی تصمیم بر استفاده از ظرفیت‌های تمام دانشکده‌های علوم تربیتی با برگزاری دوره یک ساله مهارت‌آموزی است تا زحمات اساتید و دانشجویان علاقه‌مند به حرفه معلمی به هدر نرود.

حکیم‌زاده هموارسازی راه ادامه تحصیل معلمان و اعلام مدرک با تغییر نگاه کارمندی از معلمی با تعیین سازوکار مناسب و مشخص را از دیگر اقدامات نیروی انسانی دانست و تصریح کرد: شغل معلمی باید به رسمیت شناخته شود زیرا نگاه یکسان به معلم و کارمند درست نیست و از ظرفیت‌های برنامه ششم نظام پرداخت فرهنگیان به درستی استفاده شود.

وی در ادامه گفت: سومین اقدام نیروی انسانی، آسیب‌شناسی اصلاح ارزشیابی کیفی توصیفی است، در حالی که پیش از این تعدادی از تصمیمات مهم این حوزه، بدون پشتوانه پژوهشی گرفته می‌شد و شعاع تأثیرات این تصمیمات وسیع است، باید این قاعده شکسته شود.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اذعان داشت: در پی پژوهش‌های انجام شده مشخص شد که جمع‌بندی آسیب‌شناسی اصلاح ارزشیابی کیفی توصیفی با چند چالش روبرو است، که از جمله آن توجیه نبودن معلمان و خانواده‌ها، نبود بستر لازم در کلاس‌های پرتراکم و برگزاری آزمون‌های استعداد درخشان و مدارس خاص در مقطع هفتم است که سبب به حاشیه رانده شدن ارزشیابی کیفی توصیفی شده و از همین رو در کارگروه ماه قبل بنا بر بررسی حذف این آزمون‌ها از مقطع هفتم و انتقال آن به پایه دهم است.

وی خاطرنشان کرد: در جواب این که آیا با ارزشیابی کیفی توصیفی وضعیت سواد بهتر شده است یا نه، هنوز جواب قطعی داده نشده، بر اساس مصوبه 911 شورای عالی در سال 94 با طرح پایش 10 درصدی بر اساس تنوع مدارس، مناطق مختلف کشور و جنسیتی که هست تعیین شد و در اردیبهشت سال جاری به جواب خواهیم رسید.

حکیم زاده با اشاره به اقدام نیروی انسانی در بحث پوشش تحصیلی یادآور شد: سال گذشته با طرح پوشش تحصیلی راهبران 33 هزار و 800 نفر از بازماندگان تحصیل به مدارس جذب شدند، و اتفاق خوب دیگر جذب کودکان فاقد اوراق هویتی و صدور کارت حمایت تحصیلی است که با استقبال خوب افکار عمومی و رسانه‌ها مواجه شد که خود نشان‌دهنده مهم بودن این کار است و سبب شد بیش از چهار هزار نفر از دانش‌آموزان اتباع بدون هزینه بودجه و اعتبار اضافه تا امروز داشته باشیم.

وی در خصوص دیگر اقدامات عنوان داشت: در بحث مناطق محروم اطلاعات چهار استان هدف نقطه به نقطه استخراج شد و تفاهم‌نامه‌هایی با کانون مدرسه، کانون اتومبیل‌رانی و جهانگردی به منظور ایمن‌سازی و رفت و آمد دانش‌آموزان بر مبنای استقبال از کمک‌های همکاران امضا شد در عین حال که اجازه سودجویی از دانش‌آموز و معلم داده نخواهد شد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش توضیح داد: در بحث پیش‌دبستانی و مدیریت یکپارچه جلساتی با وزیر تعاون برگزار شد تا با هم‌فکری درباره آیین‌نامه مجلس قرار به امضای تفاهم‌نامه‌ای شده اما طرف مقابل جدی نیست و بنا بر برگزاری جلسات دوباره است تا تلاش‌ها به نتیجه برسد.

وی درباره آموزش و پرورش عشایر گفت: در این خصوص جشنواره آموزش و پرورش عشایر دختران و پسران برگزار شده و صحبت‌هایی با سازمان امور عشایر و فراکسیون عشایر انجام شده تا بخصوص دختران عشایر به خاطر شرایط خود مجبور به ترک تحصیل نشوند.

حکیم‌زاده خطاب به رؤسا و معاونین حاضر ادارات آموزش و پرورش سراسر کشور درخواست کرد: دوران ابتدائی دوره کودکی کردن دانش‌آموزان است، استفاده اجباری از کتب کمک آموزشی و برگزاری آزمون‌های تست‌زنی ممنوع است.

وی تأکید کرد: پایش مستمر عملکرد تحصیلی در دوره ابتدایی باید جدی گرفته شود و مهم‌ترین موضوع جلسات باشد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش لزوم گزارش عملکرد اقدامات انجام‌شده را بسیار مهم دانست و بیان داشت: طرح تدبیر مورد بازنگری قرار گرفته است و در سال تحصیلی جاری بیش از 28 هزار مدرسه مجری این طرح‌شده‌اند.

به اشتراک بگذارید :