18 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۸/۲۴ ۱۲:۲۰:۰۵
کد مطلب:  OgSzBJ37
مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان:
توسعه و گذشتن از بحران ها و گرداب های چالش برانگیز از مسیر آموزش و مقطع ابتدایی می گذرد

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان با اشاره به اینکه بهای انسان امروزی به بحث سواد بستگی دارد و توسعه انسان ها از مسیر آموزش و پرورش می گذرد، گفت: توسعه و گذشتن از بحران ها و گرداب های چالش برانگیز از مسیر آموزش و مقطع ابتدایی می گذرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان، محمد حسن قائدیها در گردهمایی معاونان آموزش ابتدایی و روسای ادارات پیش دبستانی و دوره اول سراسر کشور اظهار کرد:

وی افزود: امروز افتخار داریم قریب بر 860 هزار دانش آموز در استان اصفهان مشغول به تحصیل هستند و قریب به 55 هزار فرهنگی شاغل حقوق بگیر نیز در آموزش و پرورش استان در 5500 واحد آموزشی کار تعلیم و تربیت را در 41 ناحیه و منطقه مدیریت می کنند.

محمد حسن قائدیها با تاکید بر اینکه هم اکنون شاخص های آموزش و پرورش استان قابل توجه است افزود: یکی از این شاخص ها این است که آموزش و پرورش استان اصفهان در جشنواره شهید رجایی در بین 68 دستگاه اجرایی استان به عنوان دستگاه شاخص انتخاب شد همچنین در تابستان سال گذشته نیز از طرف 8 دستگاه بیرونی، آموزش و پرورش استان مورد تجلیل قرار گرفت.

وی تصریح کرد: در سال تحصیلی بیش از 3200 معلم ابتدایی کسری داشتیم اما خوشبختانه با تلاش همکاران معاونت ها موفق شدیم با آسیب کمتری سال جدید را شروع کنیم.

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: امروز با توجه به توسعه پایدار در دنیا، در بحث آموزش و پرورش به ویژگی ها و شاخص های جدیدی دست پیدا کردیم، یکی از این شاخصه ها دسترسی همگان به آموزش است به طوری که امروز دانش آموزان از معلمان فراتر هستند چرا که علاوه بر اینکه منابع آموزشی بیشتر شده است، گسترش فناوری اطلاعات از دیگر ویژگی های دیگری است که در دنیا حرف اول را می زند.

وی با اظهار این مطلب که توسعه جوامع دانش بنیان در بین ملت ها، پیشرفت های سریع علمی و ... از ویژگی های دنیای امروز است که در بین تعلیم و تربیت وجود دارد، گفت: با این وجود باز در بین این عوامل، چالش هایی از جمله تنش میان جوامع محلی، تنش میان سنت و تجدد، تنش میان مادیات و معنویات، توسعه دانش و ظرفیت تطابق بشر برای حرکت به سمت سرعت دانش وجود دارد

وی تاکید کرد: امروز مشکلات بیکاری، بلاهای طبیعی، جنگ و خونریزی، مسائل منابع طبیعی، مشکلات ارتباطی انسان ها، گسست بین نسل ها وجود دارد.

محمد حسن قائدیها با اشاره به اینکه بهای انسان امروزی به بحث سواد بستگی دارد و توسعه انسان ها از مسیر آموزش و پرورش می گذرد، گفت: توسعه و گذشتن از بحران ها و گرداب های چالش برانگیز از مسیر آموزش و مقطع ابتدایی می گذرد حال این سوال مطرح است که آیا روش های معمول ما در طی سال های گذشته می تواند ما را به حیات خود ادامه دهد یا اینکه باید در شیوه ها و گفتارها تغییر دهیم؟ آیا کلاس هاس خشک و کتاب های بی روح درسی می تواند دانش آموزان را از گرداب های سخت بیرون آورد؟ این ها همه نشان می دهد که امروز ضرورت خروج از محدوده زمان و مکان در آموزش و پرورش بر همگان اثبات شده است.

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: امروز تصمیم گیری برای دانش آموزان در اتاق های دربسته بدون حضور دانش آموزان مردود است و اگر اندیشمندان، اولیاء، معلمان به عنوان ارکان اصلی تعلیم و تربیت در کنار ما قرار نگیرند نمی توانیم آموزش و پرورش را اداره کنیم.

وی افزود: باید نه تنها همه وجود دانش آموزان وارد معرکه تعلیم و تربیت شوند، بلکه قلب آنها نیز باید وارد بحث تعلیم و تربیت شود و در غیر این صورت راه به جایی نخواهیم برد بنابراین باید تلاش کنیم مرزها را بشکنیم و وارد علیم و تربیت نوین شویم.

محمد حسن قائدیها گفت: ما مرزهای را خواهیم شکست اگر به آینده نگری و به پدیده جهانی شدن توجه داشته باشیم همچنین باید از تمام ظرفیت های انسانی و توانمندی دانش آموزان استفاده کنیم و دانش آموزان را در فرایند تعلیم و تربیت درگیر کنیم.

وی با بیان اینکه امروز موفق نخواهیم شد مگر اینکه مدارس ما با هنر، خلاقیت، زیبابی و شادی آفرینی همراه باشند، افزود: باید اجازه دهیم دانش آموزان در مدارس ابتدایی کودکی کنند و مهارت آموزی، تاکید بر ارزش های انسانی، عشق ورزیدن و صلح را فرا بگیرند.

محمد حسن قائدیها گفت: امروز مطمئن هستم با برنامه های زیبایی که حوزه آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش تدوین و برنامه ریزی کرده است، موفق خواهیم شد و خوشبختانه در استان اصفهان کارهای مطلوبی در این حوزه انجام گرفته است.

 

به اشتراک بگذارید :