3 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۸/۱۴ ۰۹:۴۷:۵۲
کد مطلب:  pKbKMTWT
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش :
تنها 15 درصد مدارس متوسطه دوم کشور مشاور دارند

معاون پرورشی و فرهنگی وزیرآموزش و پرورش گفت: با وجود بحران‌های رفتاری و بلوغ مربوط به دوران نوجوانی و جوانی تنها 15 درصد مدارس متوسطه دوم کشور دارای مشاور هستند.

به گزارش مركزاطلاع رسانی و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از استان قزوین، مهدی فیض در نشست معاونان و روسای مناطق 14 گانه آموزش و پرورش استان قزوین افزود: هرگونه فعالیتی در مدرسه باید رویکرد تربیتی دنبال شود به گونه ای که حتی ساخت و ساز در این محیط باید با دید تربیتی صورت بگیرد.

 

وی اظهار کرد: در فرآیند تربیت بیش از آن که متون درسی تعیین کننده باشند، معلمان تعیین کننده هستند بنابراین معلمان دروس مختلف می توانند همزمان با انتقال دانش و تخصص خود به دانش آموز با رفتار خوب، فعالیت تربیتی نیز انجام دهند.

 

این مسئول، نقش معلم در فرآیند تربیتی را از کلیدی ترین نقش ها در جامعه دانست و افزود: برقراری ارتباطات تعاملی معلمان با دانش آموزان،اخلاق معلمی،نقش معلم در تربیت دانش آموز و تقویت نقش مشاوره ای معلم از جمله مسایلی است که در راستای رویکردهای جدید تربیتی باید به ‌آن ها بیشتر پرداخته شود.

 

وی تاکید کرد: باید نگاه ها به امور پرورشی مدارس تغییر پیدا کند و معلم علاوه بر تدریس که یک نقش عمومی محسوب می شود، در رویکرد جدید باید یک نقش فرعی هم به عنوان مشاور داشته باشد.

 

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در راستای سیاست های جدید، معاونان و مربیان پرورشی فضای تربیتی مدرسه را مدیریت می کنند و بخش عمده ای از این فضا توسط معلمان در درون کلاس های درس رهبری می شود.

 

فیض تاکید کرد: اگر کسی دغدغه مدرسه را داشت بدون شک باید دغدغه پرورشی و تربیت نسل آینده را نیز داشته باشد.

 

وی خاطر نشان کرد: دانش‌آموزان امروز در آینده نقش‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و نقش‌هایی در تعاملات اخلاقی، اجتماعی با مردم یا در تعامل با محیط زیست و اقتصاد بر عهده خواهند داشت بنابراین باید انها را برای همه نقش‌ها آماده کرد.

 

تقویم فرهنگی ویژه چهار دوره آموزشی در مدارس اجرا می شود

 

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش از تدوین تقویم فرهنگی در چهار دوره آموزشی خبر داد و گفت: یکی از ایرادهای ما صدور بخشنامه برای هر مناسبت بود که این موضوع باعث شده بود تا انباشتی از بخشنامه به‌ وجود بیاید به همین دلیل تصمیم گرفتیم یک راه جایگزین در این خصوص پیدا کنیم.

 

فیض خاطرنشان کرد: درهمین راستا تقویم فرهنگی برای مقاطع چهارگانه تدوین کرده ایم که در آن به معاونان پرورشی مدارس پیشنهاد می‌دهیم تا به دلخواه خود برای هر مناسبت برنامه‌ای برگزار کنند.

 

وی با بیان اینکه هیچ اجباری برای برگزاری برنامه‌ها وجود ندارد،ادامه داد: این برنامه‌ها می‌تواند متناسب با رده سنی و مقطع تحصیلی اجرا شود.

به اشتراک بگذارید :