18 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۸/۰۳ ۰۷:۵۴:۵۲
کد مطلب:  TAaCA1V4
معاون متوسطه آموزش و پرورش خوزستان خبر داد:
66 هزار دانش آموز پایه نهم تحت پوشش «طرح ایران مهارت» قرار می گیرند

معاون متوسطه آموزش و پرورش خوزستان اظهار کرد: 66 هزار نفر از دانش آموزان پایه نهم در استان خوزستان برای فراگیری 500 مهارت، تحت پوشش « ایران مهارت» قرار می گیرند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خوزستان، جمشید کمایی با اشاره به اجرای طرح «ایران مهارت» برای دانش آموزان پایه نهم دوره متوسطه اول گفت: در قالب این طرح مدارس داوطلب کلاس‌های مهارتی را با هدف مهارت‌آموزی برای ورود به بازار کار در ساعات فوق برنامه به این دانش‌آموزان ارائه می‌کنند.

وی گفت: در این طرح فراگیری حدود 500 مهارت برای دانش آموزان پیش بینی شده است و مدارسی که داوطلب شرکت در طرح ملی «ایران مهارت » می شوند باید اجرای این طرح را در انجمن اولیا و مربیان و هیات امنای مدرسه به تصویب برسانند.

کمایی با بیان اینکه این طرح با هدف فرهنگ‌سازی در جهت مهارت‌آموزی دانش آموزان برای ورود به بازار کار انجام می شود، گفت: از آنجایی که مدرسه یکی از پایگاه های مهم مهارت آموزی است از این رو طرح ایران مهارت توسط بخش خصوصی سازمان فنی و حرفه ای در مدارس اجرا می شود.

وی بیان کرد: جهت اجرای طرح کارگروه های مشترک بین ادارات و مناطق تشکیل می شود و آموزش ها به صورت پودمان های کوتاه مدت در 20 جلسه اجرا می شود. همچنین کلیه دانش آموزان توسط مجری طرح که سازمان فنی و حرفه ای است، در پرتال این سازمان ثبت نام می کنند و در نهایت برای آنان گواهینامه مهارت صادر می شود.

کمایی خاطر نشان کرد: در صورت عدم امکان اجرای دوره در مدارس، می توان این دوره ها را در مراکز آموزشی فنی و حرفه ای یا مراکز دولتی اجرا کرد و پرداخت هزینه دوره و ثبت نام دانش آموزان پس از تصویب انجمن اولیا و مربیان و هیئت امنا مدارس و همچنین یارانه های آموزشی از سوی سازمان فنی و حرفه ای انجام می شود.

معاون متوسطه آموزش و پرورش خوزستان گفت: در اجرای این طرح آموزش و پرورش نقش نظارتی دارد و سازمان فنی و حرفه ای وظیفه آموزش مربی برای آموزش و پرورش را نیز بر عهده دارد.

کمایی همچنین گفت:  در انتخاب نوع مهارت مسائل بومی و منطقه ای در نظر گرفته می شود و این نیازها با هماهنگی اداره کل آموزش و پرورش انجام می شود.

وی تصریح کرد: امروز آنچه بیش از همه برای بخش خصوصی و بازار کار حائز اهمیّت است، موضوع مهارت است، از این رو بر باید  با تغییر سبک نظام و روند آموزشی مدارس ، در شکل‌دهی به علائق و توانمندی دانش‌آموزان گام های عملی مؤثری برداریم.

استان خوزستان دارای 66 هزار دانش آموز پایه نهم است که تحت پوشش طرح «ایران مهارت» قرار می گیرند.

 

به اشتراک بگذارید :