24 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۷/۲۴ ۰۹:۲۱:۳۸
کد مطلب:  ZVKzfBze
پيام وزيرآموزش و پرورش به مناسبت هفته‌ي پيوند اوليا و مربيان

وزيرآموزش و پرورش به مناسبت هفته‌ي پيوند اوليا و مربيان، پيامي صادر كرد.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، متن پيام سيدمحمد بطحايي به شرح زير است:

 

به نام خداوند بخشنده‌ي مهربان

 

سلام و درود بر همكاران محترم، والدين گرامي و دانش‌آموزان عزيز

 

خانه و مدرسه دو بال شكوهمند پرواز در آسمان تربیت‌اند و «انجمن اوليا و مربيان»، مظهر همدلي، تعامل و همكاري در امر خطير آموزش و پرورش نونهالان ميهن اسلامي است. رسالت آموزشي و تربيتي والدين و مربيان، زماني محقق مي‌شود كه با اين همدلي و تعامل، فرصت شكوفايي دانش آموزان را فراهم آوريم. اهميت انجمن اوليا و مربيان در اين است كه دو كانون اصلي تعلیم‌ و تربیت را به یکدیگر متصل مي‌‌سازد تا بر پایه‌ي اهداف، مفاهیم و تعاریف مشترک از پرورش فرزندان، مشارکت و همکاری داشته باشند، همچنانكه در سند تحول بنيادين نيز بر ارتقاي جايگاه و نقش تربيتي خانواده و مشاركت اثربخش آن با نظام تعليم‌ و تربيت رسمي، تأکید فراوان شده است.

 

رویکرد اصلی و غالب وزارت آموزش ‌و پرورش در حوزه‌ي مشارکت والدین در مدارس؛ ایجاد و توسعه‌ي زیرساخت‌ها و بسترهای مناسب برای مشارکت‌های همه‌جانبه‌ي خانواده به‌ویژه مشارکت‌های فکری، مشورتی، تخصصی و مهارتی است  و از مطالبات جدی والدین؛ تعیین نقش‌ واقعی و کارآمد جهت سهیم شدن آنان در اداره‌ي مدارس، مشارکت در تدوین برنامه‌های سالانه‌ي آموزشی ‌و پرورشی، تصمیم‌گیری در امور مربوط، همکاری در اجرای فرایندها و نظارت بر نحوه‌ي اجرای فعالیت‌هاست.

 

بدون ترديد حضور جمعیت عظیم والدین گرامي، بادانش، تخصص‌ و مهارت‌های متنوع، امکان مغتنمی برای رفع مشکلات ‌و ارتقای کمّی و کیفی امور مدارس است و سازماندهی والدین علاقه‌مند بر اساس دانش و تخصص‌ در کارگروه‌های تخصصی و مهارتی، تدبیري عالمانه و مشارکت‌جویانه‌ است كه آموزش ‌و پرورش را در حصول به اهداف عالی یاری می‌کند. اصل تکریم والدین، اختیار و داوطلبانه بودن، رعایت قوانین ابلاغی و مدیریت انجمن اولیا و مربیان مدارس از موارد مهمي است كه بايد همواره مورد توجه قرار ‌گيرد؛ بنابر اين از مدیران محترم مدارس انتظار مي‌رود بيش از هر چيز از ظرفیت فکری و مشورتی والدین در امر برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌ استفاده كنند و با تشکیل کارگروه‌های تخصصی و مهارتی، زمینه‌ي ارائه‌ي مشارکت واقعی و بنیادی اين عزيزان را فراهم آورند تا این مشارکت در طول برنامه‌ي پنج‌ساله‌ي ششم توسعه با جدیت كامل ادامه یابد.

 

اميدوارم در سايه‌ي همدلي‌، همراهي و همكاري فرهنگيان عزيز و والدين محترم، بستري مناسب براي آموزش‌و پرورش بهينه‌ي فرزندان عزيز كشورمان فراهم آيد. براي همه‌ي‌ شما عزيزان در اين امر خطير آرزوي توفيق و سربلندي دارم

به اشتراک بگذارید :