14 ربیع‌الاول 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۷/۰۵ ۱۲:۵۷:۲۰
کد مطلب:  1gwTuiNF
با حضورنماینده ولی فقیه در استان و سایر مسئولین:
پنجمین سوگواره ی "احلی من العسل" درامام زاده سید ابراهیم (ع) شهرزنجان برگزار شد

همزمان با سراسرکشوروبا حضورآیت اله خاتمی نماینده ولی فقیه در استان و همچنین مرتضی تمجیدی مدیر کل آموزش وپرورش و سایر مسئولین استانی ونیز با شرکت حدود700دانش آموز مقطع متوسطه ی اول نواحی یک و دو،پنجمین سوگواره ی "احلی من العسل" در امام زاده سید ابراهیم (ع) شهر زنجان به یاد رشادت های حضرت قاسم بن الحسن(ع) در کربلای معلی برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش وپرورش استان زنجان، آیت اله خاتمی در ابتدای این مراسم با گرامیداشت ایام عزاداری ابا عبداله الحسین (ع) گفت:امسال تقارن این ماه عزیز با هفته دفاع مقدس فرصتی است تا شما دانش آموزان با فرهنگ عاشورا و آرمان های شهدای جنگ تحمیلی بیشتر آشنا شوید.

امام جمعه شهر زنجان افزود:برای گرامیداشت ایثار و رشادت های حضرت قاسم بن الحسن(ع)در صحرای کربلا،سوگواره ی احلی من العسل ،همزمان با این مراسم امروز در مدارس سراسر استان در حال برگزاری است.

نماینده ولی فقیه در استان درادامه با اشاره به فرمایش امیر المومنین(ع)مبنی بر اینکه "جهاد درراه خدا دری از درهای رحمت الهی است و خداوند این دررا فقط بر روی بندگان خاصش باز می کند" گفت:هرکس بدون عذر جهاد را ترک کند خداوند جامه ذلت بر تن او می پوشاند ونزد مردم خوار می گرداند.

آیت اله خاتمی با اشاره به اینکه "جهاد یعنی تلاش مستمر برای رسیدن به هدف" ابراز داشت:مدیریت یا کار جهادی ایجاب می کند تا رسیدن کامل به هدف بایدبه صورت شبانه روزی تلاش وکوشش کنیم .

نماینده ولی فقیه در استان اضافه نمود:همه ما وظیفه داریم برای حفظ دین،استقلال،تمامیت ارضی،شرف وناموس خودمان و سایر هم وطن هایمان در مقابل دشمنان تا آخرین قطره خون ایستادگی کنیم.

امام جمعه زنجان با اشاره به جهاد ابتدایی و لزوم اجازه پیامبر وامام معصوم برای شرکت در جنگ در این نوع جهاد اظهار داشت:در جهاد دفاعی برای دفاع از سرزمین،عقیده،ناموس،شرف و هویت فکری وسیاسی نیازی به اجازه پیامبر،امام معصوم،پدر ومادر،معلم و سایرین نیست و این نوع جهاد به صورت فطری به ما می گوید که باید در مقابل تهدیدات ایستادگی نماییم.

آیت اله خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انقلاب اسلامی ایران وبرنتافتن این واقعه مهم از طرف دشمنان گفت:در سی ویکم شهریور ماه سال 1359صدام و هم دستانش یا هجوم به مرز های غربی کشور یک هزار و500کیلومتر از خاک ایران را تصرف کردند.

وی با اشاره به اینکه 28شهر کشورمان در تیر رس مستقیم دشمن قرار داشت گفت:یک هزار و500روستای کشورمان به صورت صد درصد ویران شد.

نماینده ولی فقیه در استان اضافه نمود:درجنگ تحمیلی200هزار نفر از غیور مردان و زنان کشورمان برای دفاع از تمامیت ارضی سرزمین مان شهید شدند چرا که با تأسی از امام حسین (ع) اعتقاد داشتند مرگ باعزت بهتر از زندگی با ذلت است.

امام جمعه زنجان با گرامیداشت یاد و خاطره36هزار دانش آموز شهید کشورمان گفت:استان زنجان نیز 407دانش آموز و50معلم شهید دارد.

آیت اله خاتمی تصریح نمود:آزادی و سربلندی و اقتدار ما به برکت خون های  همین شهیدان است و در حال حاضر جمع شده ایم تا یاد و خاطره آنان را گرامی بداریم.

نماینده ولی فقیه در استان در پایان ابراز داشت:شما دانش آموزان باید حضرت قاسم بن الحسن (ع) را الگوی خود در زندگی قرار دهید و  همیشه به دنبال سربلندی و سرافرازی باشید.

محمود عباسی معاون پرورشی وفرهنگی آموزش وپرورش استان نیز که از دیگر سخنرانان این سوگواره بود اظهار داشت:"احلی من العسل" در ظاهر اگرچه 3 کلمه می باشد ولی به صورت یک فرهنگ در تاریخ شیعه ماندگار شده است.

وی افزود:شهدای ما به تاسی از شهدای عاشورایی مرگ خود را درراه دین اسلام و دفاع از کشور مرگ عزت مدارانه و ارزشی می دانند.

همچنین  این مقام مسئول از امام جمعه محبوب ،مدیر کل آموزش وپرورش،تولیت امام زاده سید ابراهیم (ع) ،صداوسیما و سایر مسئولین استانی که در برگزاری این مراسم آموزش وپرورش را یاری نمودند تشکر و قدردانی نمود.

گفتنی است این مراسم به صورت زنده از شبکه استانی اشراق زنجان پخش شد و دانش آموزان با یاد مصائب و جانفشانی های حضرت قاسم بن الحسن (ع) در کربلا و شهادت  جانسوز وی به سینه زنی وعزاداری پرداختند.

به اشتراک بگذارید :