16 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۷/۰۳ ۱۷:۰۴:۳۰
کد مطلب:  hAeyhZeh
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی
یک و نیم میلیون نفر از آمار بی سوادی کشور کم شده است

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی گفت: یک و نیم میلیون نفر از آمار بی سوادی کشور کم شده است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به نقل از سازمان نهضت سواد آموزی، علی باقرزاده در حاشیه آیین زنگ «مهر و مقاومت» به مناسبت آغاز بازگشایی مدارس سیستان و بلوچستان در دبیرستان دخترانه علوم و معارف اسلامی زاهدان، اظهار داشت: این میزان کاهش آمار بی سوادی از نظر کمی 13 برابر سال های 86 تا 90 است.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی با اشاره به اين كه بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال 95، نرخ باسوادی کشور 2.85 درصد رشد کرده که حدود 14 برابر نسبت به سال های 86 تا 90 است، افزود: همچنین شاخص کاهش بی سوادی در سیستان و بلوچستان تقریبا 2 برابر میانگین کشوری است.

باقرزاده  با تاكيد بر اين كه چهار و نیم درصد نرخ با سوادی در گروه سنی بالای 6 سال در سیستان و بلوچستان افزایش یافته است، گفت: بیش از 100 هزار نفر از سال 91 تا 95 از آمار بی سوادی در سیستان و بلوچستان کم شده است.

وي به ماموریت سازمان نهضت سواد آموزی در گروه سنی بالای 10 سال اشاره و بيان كرد: طرحی برای آموزش گروه سنی 10 تا 19 سال، معلولان و افراد دارای شرایط خاص در سازمان نهضت سواد آموزی وجود دارد که هم اینک در حال اجراست.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی با بيان اين كه حدود هشت هزار نفر معلول، نابینا و ناشنوا در 2 سال اخیر در کشور با روش های خاص آموزش دیده اند و این روند همچنان ادامه دارد، تصریح کرد: سرانه آموزشی این افراد تقریبا 30 درصد بالاتر از بقیه افراد است.

باقرزاده با تاكيد بر اين كه تلاش گسترده ای در آموزش و پرورش در حال انجام است تا کودکان لازم التعلیم به موقع سر کلاس درس حاضر شوند، افزود: آموزش، کتاب و نوشت افزار کسانی که در برنامه های سواد آموزی سازمان نهضت سواد آموزی شرکت کنند رایگان است.

وی بیان کرد: با توجه به شرایط خاص سیستان و بلوچستان کتاب به صورت رایگان در اختیار دانش آموزان این استان قرار می گیرد.

به اشتراک بگذارید :