22 جمادی‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۲۳ ۰۷:۵۸:۲۸
کد مطلب:  0Lc5T6N1
وزير آموزش و پرورش درآئين تكريم و معارفه معاون توسعه مديريت و پشتيباني ؛
مديريت بهينه منابع تنها راه خروج از چالش هاي آموزش و پرورش است

وزير آموزش و پرورش درآئين تكريم و معارفه معاون توسعه مديريت و پشتيباني گفت : مديريت بهينه منابع تنها راه خروج از چالش هاي آموزش و پرورش است.

به گزارش اداره اطلاع رساني و روابط عمومي اداره کل به نقل از مرکز اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش ، سيد محمد بطحايي درآئين تكريم و معارفه معاون توسعه مديريت و پشتيباني ، در ساختمان شهيد رجايي ، اظهار كرد : امروزه سازمان هاي عمومي مانند آموزش و پرورش كه ماموريت شان ، خدمت به عموم مردم است همواره با دو چالش روبرو هستند اول افزايش سطح انتظارات و توقعات از اين دستگاه ها و دوم كمبود منابع مالي كافي براي انجام فعاليت هاست.

وي افزود: در چنين دستگاه هايي هرقدر امكانات افزايش يابد دامنه ماموريت ها نيزگسترده مي شود و تنها پاسخ به 2 چالش كمبود منابع و افزايش انتظارات ، مديريت بهينه منابع است .

بطحايي ادامه داد : درآموزش و پرورش منابع مالي قابل توجه است اما بهره وري مناسب از اين منابع صورت نمي گيرد و ممكن است گاهي اوقات اتلاف منابع را نيز شاهد باشيم . بنابراين همه بايد براي افزايش بهره وري تلاش كنند .

وي ، آموزش و پرورش را يكي از متمركزترين سازمان هاي كشور بر شمرد و خاطر نشان كرد :بايد پذيرفت روش هاي سنتي مرسوم ، ديگر درآموزش و پرورش پاسخگو نيست پس تمركزرا بايدكاهش داد زيرا ادامه روش هاي مديريتي فعلي درآموزش و پرورش ، كاهش كيفيت را نيزدر پي خواهد داشت .

وزيرآموزش و پرورش گفت : هنر مسئولين درآموزش و پرورش بايد اين باشد كه با طراحي روش هاي جديد،  بهره وري از منابع را افزايش دهند و براي ورود به اين عرصه نيازمند جرأت و جسارت هستيم زيرا سيستم به روش هاي سنتي عادت كرده است و ممكن است در برابر تغييرات مقاومت كند.

عضو كابينه تدبيرو اميد تصريح كرد : البته هيچ روش سنتي را قبل از جايگزين كردن روش نوين كنار نخواهيم گذاشت .

وي ادامه داد : از زحمات چند ماهه آقاي فرزانه سپاسگزاري مي كنم و ايشان را فردي حرفه اي ، متخصص ، پاك دست و خداترس مي دانم و ازآقاي الهيار مي خواهم مسيري كه آقاي فرزانه درخصوص تمركززدايي ، بودجه ريزي عملياتي ، قيمت تمام شده و مدرسه محوري آغاز نموده است را ادامه دهد .

بطحايي ، الهيار را فردي مجرب درحوزه توسعه مديريت دانست و تصريح كرد : مجلس شوراي اسلامي وي را به عنوان يك كارشناس مورد قبول و مورد وثوق مي شناسد بنابراين انتظار مي رود با تسلطي كه وي بر برنامه ششم توسعه دارد شاهد مشكلات كمتري در آموزش و پرورش باشيم .

وي همچنين، مدرسه محوري ، تمركز زدايي ، تامين منابع با روش هاي جديد و پرهيز از به كارگيري روش هاي سنتي را ازجمله سياست هاي آموزش و پرورش در دولت دوازدهم دانست .

در ادامه جلسه علی الهیار معاون جدیدالانتصاب توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش را يكي از اصلي ترين و مهم ترين بخش هاي توسعه دانست و اظهاركرد : هيچ كس منكر نقش اساسي آموزش و پرورش در زمينه توسعه نيست بنابراين آموزش و پرورش بايد شرايطي داشته باشد كه بتواند اهداف توسعه را به خوبي محقق سازد .

وي افزود : چالش هاي موجود درآموزش و پرورش ، بايد به صورت ريشه اي پيگيري شود و پس از تشخيص نقاط ضعف به رفع آنها مبادرت شود .

الهيار گفت : امروزه انتظارات از آموزش و پرورش و همچنين مطالبات آموزش و پرورش از دولت تغيير كرده است بنابراين تحول درآموزش و پرورش امري اجتناب ناپذير است زيرا شرايط فعلي آموزش و پرورش انتظارات را برآورده نمي كند .

وي ادامه داد : معاونت توسعه مديريت بايد با استقرار يك الگوي مشخص اقتصادي ، زمينه اجراي فعاليت هاي تخصصي را فراهم كند .

معاون توسعه مديريت و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش اظهار كرد : آموزش  وپرورش به دليل گستردگي، قطعا به منابع متعددي نيازمند است و ميزان اين منابع بايد هر سال افزايش يابد بنابراين مديريت منابع ، اصلي ترين وظيفه معاونت توسعه مديريت و پشتيباني است .

وي افزود : ديدگاه اقتصادي بايد از معاونت توسعه مديريت و پشتيباني به ساير حوزه هاي آموزش و پرورش توسعه يابد .

الهيار گفت : تامين منابع و مصرف بهينه منابع ، توأمان موثر خواهند بود زيرا هرچه قدرافزايش منابع هم داشته باشيم اگر مصرف بهينه اتفاق نيفتد باز هم با چالش روبرو خواهيم بود .

وي افزود : نگاه هاي اقتصادي آموزش و پرورش بايد دقيقا منطبق بر رويكردهاي مالي دولت باشد ، مسيرهاي تامين منابع دولت را بشناسيم و بر اساس آن ، بودجه آموزش و پرورش را تامين كنيم .

الهيار ادامه داد : تلاش خواهيم كرد منابع مالي به گونه اي مديريت شود كه كمترين مطالبه به سال آينده منتقل شود .

وي خاطر نشان كرد : درمواجهه با چالش ها ، شناسايي علت، مهمتر از شناسايي معلول است اميدوارم با همدلي ، همكاري وهمگرايي چالش هاي مالي آموزش و پرورش را مرتفع سازيم .

گفتنی است در پایان این مراسم  از خدمات حسين فرزانه با اهداي لوح ياد بود ، تقدير به عمل آورده و علي اللهياري را به عنوان معاون توسعه مديريت و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش معرفي نمودند .

به اشتراک بگذارید :