26 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۲۰ ۰۸:۵۵:۵۶
کد مطلب:  Os4WZ7i7
وزيرآموزش و پرورش در همايش ملي سوادآموزي تاكيد كرد:
عزم ملّي براي ريشه كني بي سوادي/ پرهيز از تصدي گري دولتي

وزير آموزش و پرورش در همايش ملي سوادآموزي، گفت: ريشه كني بي سوادي، نيازمند عزم ملي است.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش ، پيش از ظهر امروز سيدمحمدبطحايي در همايش ملي سوادآموزي در دنياي ديجيتال درسالن حجاب تهران، با تبريك عيد غديرخم وگراميداشت ياد وخاطره شهدا، امام راحل و آرزوي طول عمر براي رهبر معظم انقلاب و همه خدمتگزاران جمهوري اسلامي ايران، اظهاركرد: بيش از نيم قرن است كه هشتم سپتامبر از طرف يونسكو به عنوان روز جهاني سوادآموزي نامگذاري شده است، اما همچنان ميليون ها نفر در سطح دنيا،  با مشكل بي سوادي دست و پنجه نرم مي كنند.

 

وي افزود: امروزه، تعريف سوادآموزي با دهه هاي قبل متفاوت است، زيرا سواد، ديگر به معناي خواندن و نوشتن نيست، بلكه قابليتي است براي كسب مهارت هاي ارتباطي در جامعه، بنابراين بايد براي توسعه روابط و تعامل درجامعه، تلاش كرد.

 

بطحايي نرخ بي سوادي در اوايل انقلاب را 50 درصد اعلام و تصريح كرد: با تلاش‌هاي خوبي كه انجام شده اين نرخ به 10درصد كاهش يافته است، اما در جامعه اي كه پشتوانه همايش، آموزه هاي مذهبي است واز فرهنگ غني ايراني برخوردار است، اين 10 درصد، آمار بسيار بالايي است.

 

وي ادامه داد: براي تغيير اين آمار به كمتر از 2درصد، كه هدف دور از دسترسي هم نيست، بايد مسيرها تغيير يابد و در فرآيندي كه لازمه ريشه كني بي سوادي است، شتاب ايجاد گردد.

 

وزيرآموزش وپرورش تحول را شرط ايجاد شتاب درامر ريشه كني بي سوادي خواند وخاطرنشان كرد: اولين اصل، چرخش از برنامه ريزي هاي ملي و متمركز نسبت به برنامه هاي ريزي هاي بومي و محلي كه گام هاي ابتدايي آن نيز انجام شده است و دومين اصل، پرهيز از تصدي گري دولتي و چرخش به سمت بخش هاي غيردولتي، از جمله تحولاتي است كه بايد انجام گيرد.

 

وي ادامه داد: جايگزيني روش‌هاي نوين فناوري به جاي روش هاي سنتي، سومين اصل تغيير وتحول دراين راستا است وچهارمين اصل تغيير و تحول، چرخش از دستورالعمل و مقررات خشك اداري به سمت انعطاف پذيري و كاهش ضوابط دست و پاگير است.

 

بطحايي افزود: با اجرايي كردن اين چهار اصل، انشاء الله شاهد شتاب گرفتن امر آموزش در حيطه سوادآموزي و توسعه آموزشي خواهيم بود.

 

عضو كابينه تدبير و اميد، اظهاركرد: عامل ايجاد حركت، انگيزه و مهم ترين زمينه انگيزه،  احساس نياز است و اين مسئله بايد در برنامه ريزي هاي حوزه سوادآموزي  موردتوجه قرار گيرد.

 

وي ادامه داد: با مساعدت وزارت تعاون، كاروامور اجتماعي بايد احساس نياز بي سوادان به آموزش را تقويت كنيم و با عزم ملي در دولت دوازدهم، گام هاي جدّي تري براي ريشه كني بي سوادي در جامعه برخواهيم داشت.

به اشتراک بگذارید :