22 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۱۹ ۰۹:۲۹:۵۶
کد مطلب:  M5Ty1fVX
باقری در همایش مدیران ومعاونان پرورشي مدارس منطقه 16 مطرح کرد :
نقش خانواده بي بديل است وهيچكس نمي تواند كاركردهاي خانواده را ناديده بگيرد

زیر ساخت و زیر بنای توسعه کشور نیروی انسانی خلاق وتوانمند است

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران، عباسعلی باقری در همایش مدیران مدارس ومعاونين پرورشي  آموزش وپرورش منطقه 16 اظهار داشت : زیر ساخت و زیر بنای توسعه کشور نیروی انسانی خلاق  وتوانمند است و نیروی انسانی باید در آموزش و پرورش رشد و نمو پیدا کند  پس تربیت نسل آینده‌ ساز نظام جمهوری اسلامی در سایه توجه به آموزش و پروش ممکن است  .

 مدیرکل آموزش‌وپرورش شهر تهران به اهمیت نقش نیروی انسانی در توسعه پایدار و همه‌جانبه کشور پرداخت و افزود :درگذشته  کشورهایی که دارای منابع طبیعی فراوان ، زمین کشاورزی حاصلخیز و معادن زیاد و قلمرو گسترده بودند ثروتمند و توانمند تلقی می شدند. اما امروزه و در دنیای کنونی شاخص توسعه بر اساس نیروی انسانی با توان بالای ذهنی و خلاق طبق بندی میشود .

وي به كشورتوسعه يافته ژاپن اشاره كرد كه درقاره آسيا جزو كشورهايي است كه ازخشكي كمتري برخوردار است ومتراژهاي مسكوني كمتري دارند ولي درعوض بيشترين متراژها را صرف مدارس كردند وباسرمايه گذاري درمدارس كشور فضا وامكانات مناسب وبهتري را براي تربيت ذهن هاي خلاق وتوانمند ايجاد كردند. اين كشورمدتي نيروي كار خود را ازكشورهاي جهان سوم وارد كرد ودراين برهه زماني به تربيت توان ذهني وتوانمند كردن نيروهاي انساني خود كرد وامروز از ثروتمند ترين كشورهاي جهان از نظر توان ذهني وخلاق است.

باقری اضافه کرد  : امروز ثروت در هر کشوری نیروی انسانی است، نیروی انسانی که دارای توان ذهنی بالایی است وتوانایی تولید دانش دارد که این انسان توانمند حاصل تربیت است. البته اولین مرحله تربیت انسان در نهاد خانواده است چرا که خانواده به طور طبیعی مهم ترین نقش را در زمینه سازی رشد و شکوفایی استعداد فرزندان بر عهده دارندو نقش خانواده بي بديل است وهيچكس نمي تواند كاركردهاي خانواده را ناديده بگيرد. مرحله بعد از خانواده مدرسه،جامعه و رسانه  قرار دارد و درمدرسه مقطع ابتدایی از همه دوره‌ها مهم‌تر و تأثیرگذارتر است . چراکه در این دوره شخصيت فرد تثبيت مي شود  .

مدیرکل آموزش ‌وپرورش شهرتهران با تأکید براهمیت نیروی انسانی توانمند درآموزش ‌وپرورش گفت: مدیری در آموزش ‌وپرورش موفق خواهد بود که ضمن توجه به نیروی انسانی ( مدیر ، مربیان و معلمان ) در جهت ارتقا توانمندی آن‌ها برنامه‌ریزی و تلاش نماید و در معرض آموزش مستمر بگیرد.

وی با بیان اینکه توان ذهنی انسانها عامل ثروت در جهان امروز است ،عنوان کرد: خانواده و آموزش و پرورش دو بسترمهم برای سرمایه گذاری این ثروت هستند .

مدیرکل آموزش و پرورش شهرتهران خطاب به مديران منطقه تاكيد كرد: در انتخاب مديران سالم و اصلح دقت وتوجه لازم را داشته باشند وبعد ازانتخاب مناسب ، به مديران مدارس توجه كنند تا مديران ديده شوند چون همه انسانها نياز به توجه وديده شدن دارند وبهترين انگيزه براي مدير تاييد وديده شدن از طرف مسئول بالا دستي است.

باقریادامه داد :اصل مدرسه ، و درمدرسه اصل يادگيري وياد دهي است  وتوانمند ساختن دانش آموزان است وآموزگار در تربیت این سرمایه ها معجزه می کند و تاثیر مادام العمر بر زندگی آنها دارد. همچنین از مدیران خواست که معلمان را ببیند و مورد توجه قرار دهند و کارهای خوب آنها را تایید کنید  .

وی با اشاره به اینکه معمولا دانش‌آموزان درس معلما‌نی که ارتباط بهتری با آنها داشته اند را بیشتر مورد توجه قرار می‌دهند تصریح کرد: مربیان و معلمان باید ارتباط مثبتی با دانش‌آموزان برقرار کنند تا روند آموزشی هر چه بهتر برای دانش‌آموزان ارائه شود  .دانش آموزي درس معلمي را بيشتر مي خواند كه به او علاقه داشته باشد.

باقری ضمن تاکید بر رسیدگی به معلمان به مدیران توصیه کرد: مراقب شخصیت دانش آموزان باشید که اصلی ترین سرمایه وثروت دانش آموزان هستند كه آسیب نبیند  .

درپايان با حضور مديركل شهر تهران  ازمديران ومعاونين پرورشي منتخب در فعاليتهاي پرورشي وتربيت بدني تجليل بعمل آمد.

به اشتراک بگذارید :