21 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۰۸ ۱۴:۱۸:۰۰
کد مطلب:  1SKmUZ3z
با حضور مديركل آموزش و پرورش شهر تهران
برگزاري جلسه درس پژوهي در آموزش و پرورش منطقه 6

در راستاي سياست مديرمنطقه كه شاخص مدرسه صالح را توسعه روابط انساني، مديريت مشاركتي و درس پژوهي

  به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهرتهران، در راستاي سياست مديرمنطقه كه شاخص مدرسه صالح را توسعه روابط انساني، مديريت مشاركتي و درس پژوهي عنوان نمود، جلسه اي براي تبيين موضوع درس پژوهي با حضور باقري مديركل آموزش و پرورش شهر تهران، نظريان مدير منطقه6، ماجدي مدير منطقه3، لوني مدير منطقه 11 ، محمدرضا سركارآراني استاد دانشگاه در عرصه تعليم و تربيت، مرادي استاد دانشگاه، اعضاي شوراي معاونين منطقه ، كارشناس مسئولان دوره هاي تحصيلي منطقه و نمايندگان آموزشي مديران دوره هاي تحصيلي در سالن كنفرانس برگزار شد.

در اين جلسه مديران، ضمن معرفي مدارس خود به طرح درس پژوهي در مدارس پرداخته و روشها و شيوه هاي مختلف درس پژوهي را در مدارس عنوان داشتند. ازجمله چالش هاي مطرح شده از سوي مديران موضوع عدم وجود زمان مناسب براي اجراي اين موضوع و نحوه ارزشيابي نهايي بوده كه معلمان را برانگيخته نمي كند.

دكتر سركارآراني در زمينه درس پژوهي طي سخناني اظهار داشت: ما بايد احساس ناامني نداشته باشيم و اين احساس از عدم امنيت به مراتب بهتر مي باشد. يادگيري هاي ما در گفت و گوها و به صورت آرام و تدريجي انجام مي گيرد.

وی در ادامه عنوان داشت: اولين جايي كه نياز به سرمايه گذاري و نوسازي بيشتر دارد، آموزش ابتدايي است و توجه به اين امر مهم كه در تربيت و يادگيري سه هزار روز اول آدمي، حياتي ترين دوره رشد و شكوفايي است.

سركارآراني افزود: در جهان امروز، لازم است ببينيم كه چه كارهايي را نبايد انجام دهيم و با مطالعه و تفكر است كه مي توان مورد نقد قرار گرفت و به دنبال آن احساس نياز به تغيير ايجاد شود.

وی در ادامه بيان داشت: ما با توانمند شدن، پذيرش خود در نشست ها را ايجاد مي كنيم و بايد خودمان را باور داشته باشيم چرا كه بهسازي همواره حالمان را بهتر مي كند.

سركارآراني با بیان اینکه چنانچه درس پژوهي به هدر كشيده شود، قطعنا درس پژوهي به نتيجه نخواهد رسيد، عنوان داشت: درس پژوهي در خصوص معلمي است نه معلم. درس پژوهي در محيطي دوستانه و نشست هاي خارج از ضوابط اداري نتيجه مي دهد. ما به دنبال مستندسازي نيستيم ، درس پژوهي روش حل مساله است.

 سپس باقري مديركل آموزش و پرورش شهر تهران طي بياناتي در خصوص ضرورت موضوع مورد بحث، به اهميت نيروي انساني پرداخته و عنوان داشت: معلم ركن اصل توسعه و تحول در آموزش و پرورش محسوب مي شود.

وی بر اين موضوع تاكيد نمود : معلم معجزه مي كندو تاثير مادام العمر بر زندگي دانش آموزان دارد.

در ادامه مديركل آموزش و پرورش شهر تهران بر اهميت خانواده در تربيت دانش آموزان پرداخته و بيان داشت: قبل از معلم، نظام خانواده يعني پدر و مادر هستند كه مي توانند معجزه كنند.

باقری در ادامه اظهار نمود: توسعه پايدار ، توسعه نيروي انساني است و ضرورت دارد مديران توانمندي هايشان را افزايش دهند.

باقري در پايان سخنان خود بر آموزش نيروي انساني پرداخته و بر انتخاب مديران كارآمد و اثربخش در سيستم آموزش و پرورش تاكيد نمود.

در پايان آثار خلق شده توسط هنرآموزان منطقه، به رسم يادبود تقدير سركارآراني و دكتر مرادي گرديد.

لازم به ذكر است محمدرضا سركارآراني دانشيار دانشگاه علامه طباطبايي ، استاد وابسته دانشكده مطالعات جهان در دانشگاه تهران و استاد مدعو دانشگاه ناگويا مي باشد و مهم ترين محورهاي پژوهشي وی عبارتند از: فرهنگ آموزش، مطالعات تطبيقي آموزش و سنت هاي آكادميك و دانشگاهي، آموزش عالي و مديريت دانش و مدل هاي اثربخش و بهسازي آموزش به ويژه: "درس پژوهي"

به اشتراک بگذارید :