20 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۰۶ ۰۸:۳۵:۳۶
کد مطلب:  OzXlEBwU
رئيس سازمان مدارس و مراكز غير دولتي و توسعه مشاركت هاي مردمي :
اجراي طرح تحصيل رايگان نوآموزان در مناطق محروم

رئيس سازمان مدارس و مراكز غير دولتي و توسعه مشاركت هاي مردمي از اجراي طرح تحصيل رايگان نوآموزان در برخي مناطق محروم خبرداد.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از سازمان مدارس غيردولتي و توسعه مشاركت هاي مردمي، مرضيه گرد اظهاركرد: در قانون قبلي آيين نامه تنظيم حقوق و دستمزد ارائه شد كه تحقق نيافت اما در قانون جديد ملاك و معيار حداقل دستمزد، قانون كار است البته اين مساله به اين معنا نيست كه موسس نتواند حق التدريس بيشتري به معلمان پرداخت كند.

 

رئيس سازمان مدارس و مراكز غير دولتي و توسعه مشاركت هاي مردمي در مورد نحوه بيمه معلمان وكادر آموزشي اظهار كرد: اكنون وضعيت بيمه متناسب با حضور و شرايط معلمان طبق قانون كار دستورالعمل هايي دارد و كادر آموزشي بيمه 12ماهه دارند اما براي معلمان اين مساله مقدور نيست و افزايش ميزان بيمه براي معلمان به 12 ماه هزينه و فشار مالي براي خانواده ها خواهد داشت .

 

ضرورت اخذ مجوز از آموزش و پرورش براي مراكز پيش دبستاني

 

گرد در مورد فعاليت مراكز پيش دبستاني گفت: با توجه به لازم الاجرا شدن قانون و استقبال آموزش و پرورش مبني بر توسعه مشاركت براي افراد صاحب صلاحيت و نهادهاي علاقه مند ، زمينه اي فراهم شده تا آن ها وارد عمل شوند اما شرط اصلي براي فعاليت ،كسب مجوز از آموزش و پرورش است.

 

وي تصريح كرد: با توجه به تفويض اختيار نهادهاي علاقه مند وارد عمل مي شوند و مجوز از طريق شوراي نظارت منطقه يا شهرستان اخذ مي گردد، چنانچه در سال تحصيلي ۹6-۹7پيش دبستاني مجوز نداشته باشد آموزش و پرورش از ادامه فعاليت اين مركز جلوگيري مي كند.

 

رئيس سازمان مدارس و مراكز غير دولتي و توسعه مشاركت هاي مردمي ادامه داد: از سال گذشته تعدادي از مراكز پيش دبستاني براي اخذ مجوز مراجعه نكردند، با توجه به اطلاع رساني هاي انجام شده ،اميدواريم اطلاعات تا قبل از مهلت قانوني بازگشايي مدارس ارائه گردد تا اخذ مجوز انجام شود.

 

گرد در خصوص نحوه تعيين شهريه در مراكز پيش دبستاني گفت: شهريه طبق ضوابط، پيشنهاد و با هماهنگي و توافق شوراي نظارت مشخص مي شود و به طور كلي تمامي ضوابط پيش دبستاني، طبق قانون بر عهده آموزش و پرورش است، بنابراين مانند مدارس غيردولتي اخذ مجوز از آموزش و پرورش خواهد بود و هر فرد حقيقي و حقوقي شرايط گزينشي و قانوني داشته باشد، براي اين امر پذيرفته مي‌شود.

 

وي بيان كرد: از سال گذشته سامانه اي درنظر گرفته شده است و انتظار داريم همه مراكز پيش دبستاني كه بدون مجوز آموزش و پرورش فعاليت مي كنند، در اخذ مجوز اقدام جدي كنند.

 

رئيس سازمان مدارس و مراكز غيردولتي اظهاركرد: به منظور رعايت عدالت آموزشي در مناطق محروم به ويژه مناطق دو زبانه تمهيد مقدمات براي تحصيل رايگان نوآموزان پيش دبستاني از طريق طرح خريد خدمات و استفاده از موسسان غيردولتي فراهم شده است.

 

پوشش تحصيلي ۱۸۰ هزار دانش آموز در طرح خريد خدمات آموزشي

 

گرد با  تشكر از موسسان كه در مورد وضعيت طرح خريد خدمات نموده اند،  بيان كرد: در اين طرح با هدف كيفيت آموزشي از نيروهاي بومي استفاده مي شود كه در ارتقاي كيفيت آموزشي سهم بسياري داشته اند.

 

رئيس سازمان مدارس و مراكز غيردولتي گفت: در حال حاضر حدود ۱۸۰هزار دانش آموز از طريق طرح خريد خدمات تحصيل مي‌كنند و قريب به ۱۲هزار معلم از فارغ التحصيلان دانشگاهي و بومي منطقه شناسايي شده اند كه تحت پوشش اين طرح به دانش آموزان آموزش مي دهند

به اشتراک بگذارید :