25 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۰۵ ۰۹:۱۰:۰۳
کد مطلب:  H4ilp54d
اطلاعيه مركز برنامه ريزي منابع انساني و فناوري اطلاعات درباره فرآيند جذب داوطلبان شغل معلمي

مركز برنامه ريزي منابع انساني و فناوري اطلاعات وزارت آموزش و پرورش طي اطلاعيه اي چگونگي فرآيند جذب داوطلبان شغل معلمي را تشريح كرد.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، متن اين اطلاعيه به شرح زير است؛ شغل معلمي به دليل وظايف خطيري كه بر عهده وي مي باشد بايد داراي استانداردهاي اخلاقي، ذهني، جسمي و روحي ويژه باشد كه توسط مراجع تخصصي ذيربط از جمله اداره بهداشت دانشگاه فرهنگيان و دفتر سلامت و تندرستي وزارت آموزش و پرورش( در حوزه سلامت جسمي و روحي) و با مشاركت متخصصان مربوط تهيه و تاييد شده است. اين ويژگي ها و استانداردها بايد در فرآيند جذب داوطلبان شغل معلمي شامل آزمون علمي، معاينات پزشكي و مصاحبه هاي تخصصي احراز شود، لذا شيوه نامه انجام مصاحبه اختصاصي و معاينات پزشكي داوطلبان تحصيل در دانشگاه هاي فرهنگيان و شهيد رجايي در سال 1396 در چارچوب استانداردهاي فوق الذكر تدوين و جهت اجرا به گروه هاي تخصصي مجري در استان ها ابلاغ شده است.

 

با توجه به اهميت موضوع و انتقادهايي كه از سوي برخي صاحب نظران و ساير افراد علاقه مند طي چند روز گذشته در رسانه ها به ويژه شبكه هاي اجتماعي مطرح شده است، توضيحات زير را به استحضار مي رساند:

 

الف) يكي از سياست هاي اصولي وزارت آموزش و پرورش در جذب معلمان جديد " بومي گزيني" است. اجراي اين سياست علاوه بر ثبات و پايداري توسعه متوازن نيروي انساني مناطق مختلف كشور و پيشگيري از پيامدهاي نامطلوب نقل و انتقالات به ويژه از مناطق كمتر توسعه يافته به مناطق برخوردار، پيامدهاي تربيتي و فرهنگي مثبت خواهد داشت كه مشاركت اقوام مختلف با فرهنگ هاي متنوع در امر تعليم و تربيت فرزندان برومند ميهن اسلامي مان متناسب با اقتضائات بومي و محلي از جمله مهم ترين اين پيامدهاست.

 

بهره گيري از گويش ها و لهجه هاي متعارف محلي اقوام مختلف در فرآيند تعليم و تربيت موجبات تسهيل امر تربيت و تعامل خانه و مدرسه و افزايش اعتماد مردمي به نظام تعليم و تربيت خواهد شد و موانع فرهنگي در امر تربيت دانش آموزان را كاهش خواهد داد. لذا بر اساس شيوه نامه مذكور صرفا " لهجه غليظ غير قابل تغيير"، كه در تدريس "مخارج آوايي" دوره ابتدايي با تشخيص اعضاي متخصص گروه مصاحبه موثر باشد، صرف نظر از استان محل خدمت، در نتيجه مصاحبه  داوطلبان شغل آموزگاري اعمال خواهد شد.

 

ب‌) براساس سياست دولت محترم توزيع سهميه استخدامي ميان داوطلبان زن و مرد به صورت مساوي انجام شده است و نتايج معاينات پزشكي و مصاحبه تخصصي هرچه باشد منجر به جابجايي سهميه ها بين داوطلبان زن و مرد نخواهد شد. لذا هرگونه شائبه تبعيض جنسيتي در توزيع سهميه هاي استخدامي به استناد آمار مندرج در دفترچه شماره (2) آزمون سراسري سال جاري صحت ندارد.

 

ج‌) بر اساس نتايج بررسي فهرست معاينات پزشكي، اصلاحات تكميلي زير در اجراي شيوه نامه موصوف اعمال مي گردد و به اطلاع استانها مي رسد:

 

1-معايناتي كه با هدف تشكيل پرونده پزشكي و ارائه خدمات و انجام مراقبت هاي پزشكي عندالزوم در طول دوره  تحصيل در دانشگاه فرهنگيان تجويز شده است، پس از پذيرش قطعي داوطلبان و  ثبت نام در دانشگاه انجام خواهد شد. اين معاينات شامل بيماري هاي زنان موضوع بند 17 پيوست بخشنامه موصوف نيز مي باشد.

 

2-آن دسته از بيماري هايي كه به تشخيص گروه پزشكي به درمان بلند مدت و بستري شدن در مراكز درماني نياز ندارند و منجر به اطاله مدت مجاز تحصيل در دانشگاه فرهنگيان و شهيد رجايي نخواهند شد صرفا در پرونده پزشكي داوطلبان ثبت و در اختيار دانشگاه محل تحصيل قرار مي گيرد.

 

3-در خصوص ساير بيماري ها و معلوليت هايي كه مانع انجام وظايف شغلي و يا اطاله مدت تحصيل در دانشگاه فرهنگيان و شهيد رجايي مي شود با رعايت موارد فوق الذكر مطابق بخشنامه موصوف اقدام مي گردد.

به اشتراک بگذارید :