23 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۵/۲۴ ۱۱:۲۶:۴۱
کد مطلب:  AvbWaN9P
مدیرکل آموزش و پرورش استان لرستان :
مهارتهای زندگی در کنار برنامه های سوادآموزی به سوادآموزان آموزش داده می شود

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان به راه اندازی 3مرکز یادگیری محلی سوادآموزی در آینده نزدیک اشاره کرد و گفت: در این مراکز در کنار برنامه های سوادآموزی، مهارت های زندگی و سبک های فرزند پروری هم به سوادآموزان آموزش داده می شود.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از استان لرستان؛ خدانظر دریکوند در جلسه شورای پشتیبانی سوادآموزی، ریشه بسیاری از آسیب های اجتماعی را کمبود سواد و معلومات اجتماعی عنوان کرد وگفت: ما می خواهیم به سوادآموزان یاد بدهیم که بایدبا مسالمت درکناریکدیگر زندگی کنند و از بودن در کنار همدیگر احساس شادی و نشاط کنند .

وی خاطر نشان کرد: مستنداتی وجود دارد که با وجود تلاش های بسیاری که برای سوادآموزی؛ انسداد مبادی بیسوادی و ارتقاء پوشش تحصیلی دوره های مختلف تحصیلی انجام می شود، باز هم کودکانی وجود دارد که از نعمت سواد محرومند و نمی توانند از فرصت های عادلانه آموزشی استفاده کنند .

دریکوند بر این نکته تاکید کرد که سوادآموزی می تواند افراد را به تعامل مثبت و اثر بخش با دیگران ترغیب کند، ادامه داد: شهروند مطلوب بودن، همسر خوب بودن، پدر و مادر خوب بودن همه و همه درگرو سوادآموزی وآموختن مهارتهای زندگی است و مراکز یادگیری محلی سوادآموزی هم مرجعی است که می تواند ما را به این اهداف نزدیکتر کند .

وی با تقدیر از همراهی و همکاری دستگاههای اجرایی استان گفت: برخی از دستگاه های اجرایی استان به تفاهم نامه منعقد شده با حوزه معاونت سوادآموزی پایبند بودندو تلاش های زیادی هم برای انجام تعهدات خود انجام دادند .

دریکوند به حجم ابلاغی سوادآموزان در سال جدید اشاره کردوافزود: حجم ابلاغی مناطق و شهرستانها به بخشداران و فرمانداران ابلاغ شده و تکالیف دستگاه های اجرایی هم دقیقاً مشخص شده است .

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان نقش رسانه ملی را در نهادینه کردن فرهنگ سوادآموزی مثبت و تاثیر گذار عنوان کرد و گفت: پوشش تحصیلی در دوره ابتدایی بیش از 99درصد است و این پوشش در دوره متوسطه اول به 86درصد می رسد .

وی در تشریح این آمار افزود: متاسفانه در برخی از مناطق استان به دلایل فرهنگی از ادامه تحصیل دختران پس از فراغت از دوره ابتدایی ممانعت می کنند و باید در این خصوص فرهنگ سازی کرد .

دريكوند به تلاش های آموزش و پرورش برای استقرار فرصت های عادلانه آموزشی اشاره کردو گفت: نزدیک به 350کلاس در استان وجود دارد که زیر 5نفر دانش آموز دارندو 80کلاس هم بین 1تا 2نفر دانش آموز دارند .

وي تاکیدکرد: ما اجازه نداده ایم در هیچ جای استان حتی یک دانش آموز از فرصت های عادلانه آموزشی محروم بماند و در دور افتاده ترین مناطق استان هم آموزش را دایر کرده ایم .

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان تاکید کرد: نهضت سوادآموزی تنها آموزش خواندن و نوشتن نیست؛بلکه آموزش مهارت های زندگی،افزایش اعتماد اجتماعی و بالابردن انگیزه زندگی سالم و اثر بخش است .

به اشتراک بگذارید :