28 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۵/۱۸ ۰۷:۳۰:۰۳
کد مطلب:  uO66SZw1
وزير آموزش و پرورش در جمع خبرنگاران :
رسانه با پرهيز از تخريب ، همواره بايد نقّاد باشد

وزير آموزش وپرورش بر عنصر نقادي رسانه با پرهيز از تخريب، تأكيد كرد و گفت: رسانه ها در تصميم سازي ، نقش كليدي دارند.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش وپرورش ، پيش از ظهر امروز فخرالدين دانش آشتياني در حاشيه بازديد از خبرگزاري پانا، با گرامي داشت ياد و خاطره شهيدان به ويژه شهداي رسانه، روز خبرنگار را بر فعالان عرصه خبر، تبريك گفت و افزود: امروزه رسانه ها در تحقق اهداف كشورها ، نقش كليدي دارند و در  فرآيندهاي اجرايي، تأثيرگذارند.

 

وي افزود: در كشور ما در تمام اتفاقات و رخدادهايي كه صورت گرفته، از جمله امر انتخابات اخير مجلس شوراي اسلامي و رياست جمهوري ، نقش رسانه و شبكه هاي اجتماعي بسيار پررنگ بوده است.

 

دكتر دانش آشتياني ، تصريح كرد: رسانه ها نقش اصلي انتقال خواسته هاي مردم به حاكميت، دولت و مجلس شوراي اسلامي را برعهده دارند ودر سرنوشت جامعه مؤثرند، بنابراين ؛ نقش آنان بسيار حساس و با اهميت است.

 

وي شغل خبرنگاري را همانند حرفه معلمي ، رسالتي خطير دانست وخاطرنشان كرد: همان طور كه لازمه معلم خوب بودن ، داشتن عشق و علاقه به اين شغل  است ، خبرنگار هم علاوه بر داشتن تخصيص و تعهد،  بايد به حرفه خود عشق ورزد.

 

وزير آموزش وپرورش با اشاره به حضور خبرنگاران در جبهه هاي حق عليه باطل ،اظهار كرد: شجاعت خبرنگاران در خط مقدم جبهه براي انعكاس صحنه هاي واقعي جنگ ، مثال زدني و ستودني است و عشق واقعي ، آنان را به حرفه خود نشان مي دهد.

 

وي افزود: خبرنگاران بايد تلاش كنند واقعيت را به جامعه منتقل كنند و دراين راستا، اخلاق حرفه اي كه از آموزه هاي دين اسلام است، سرلوحه كار خويش قرار دهند.

 

دكتر دانش آشتياني ، شفافيت و صداقت را مهم ترين شاخصه خبرنگاران برشمرد و اظهار كرد: همان طور كه يك بنگاه اقتصادي با شفافيت و صداقت،  اعتماد مردم را جلب مي كند وعيب و حسن كالاي خود را به مردم مي گويد ، يك رسانه هم بايد اين گونه عمل كرده، واقعيات را در جامعه منتشر كند به گونه اي كه صداقت و شفافيت در اخبار نمايان باشد، اگر خبرنگاران چنين عمل كنند، مي توانند مخاطبان بيشتري را جذب و جلب نمايند.

 

وي گفت: از آنجا كه خبرگزاري پانا وابسته به نظام تعليم و تربيت كشور است ، عملكرد او بايد براي ساير رسانه ها، الگو باشد.

 

وزير آموزش وپرورش،  ادامه داد: يك رسانه، علاوه بر بيان واقعيت ها ، بايد مسائل جامعه را نقد كند و اگر خبرگزاري  تنها نكات مثبت را پوشش دهد و از نقدكردن ‌خودداري كند، ارزش خود را از دست مي دهد،‌بنابراين ؛ خبرگزاري پانا بايد عملكرد آموزش وپرورش را نيز مورد نقد قرار دهد.

 

عضو كابينه تدبير واميد ، خاطرنشان كرد: نقد ونقّادي با تخريب متفاوت است ، رسانه ها بايد حرمت افراد و مسئولان را در هر سمتي كه هستند، رعايت كنند و از تخريب شخصي آنان بپرهيزند.

 

وي در بخش ديگري از سخنان خود، سازمان دانش آموزي را بازوي تغيير رويكرد تعليم و تربيت توصيف كرد و گفت: مسئوليت اصلي توليد واشتغال برعهده آموزش وپرورش است، در فرآيند آموزش بايد عنصر شجاعت در دانش آموزان تقويت شود تا آنان از قدرت تفكر و تصميم گيري كه لازمه كارآفريني است ،‌ بهره مند شوند.

 

وي ادامه داد: با حمايت دولت يازدهم، حدود 7 هزار ميليارد تومان به آموزش وپرورش تخصيص يافت و كسري بودجه اين وزارتخانه از 11 هزار ميليارد به 4 هزار ميليارد تومان كاهش يافت كه اميدوارم اين مقدار باقي مانده نيز با حمايت هاي دولت تدبير واميد به انجام برسد.

 

وزير آموزش وپرورش ، آموزش  و تربيت را دو مقوله تفكيك ناپذير قلمداد كرد و يادآور شد: به اين دو فرآيند، در دل مدرسه پرداخته شود.

 

عضو كابينه تدبير واميد ، تغيير فضاي كالبدي مدارس را يكي از عوامل كمك كننده در ايجاد فرآيندهاي يادگيري  وياددهي توصيف و تصريح كرد: بايد از فضاهاي آموزشي با رويكرد اقتصادي كه درآمدزايي پايدار به دنبال دارد، استفاده بهينه شود

به اشتراک بگذارید :