26 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۵/۱۴ ۰۷:۵۹:۰۲
کد مطلب:  7nHmNdDl
مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین:
پارک علم و فنآوری دانش آموزی در استان قزوین راه اندازی می شود

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین گفت:با راه اندازی پارک علم و فنآوری دانش آموزی وتوسعه پژوهش سراها زمینه فعالیت عملی در مدارس و ایجاد نشاط و شادابی در فضاهای اموزشی را فراهم می کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم اختتامیه پانزدهمین دوره مسابقات آزمایشگاهی دوره دوم متوسطه نظری روز پنجشنبه با حضور قربانعلی افشانی مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش، سالار قاسمی مدیرکل آموزش و پرورش استان و روسای مدارس در سالن تربیت معلم شیهد رجایی قزوین برگزار شد.

سالار قاسمی در این مراسم گفت: در شرایط کنونی به افرادی کارآفرین نیاز مبرم داریم و باید با عبور از مرحله تئوری وارد فاز عملی شویم تا بتوانیم اشتغال خود در آینده را تضمین کنیم زیرا دیگر مبانی نظری پاسخگوی نیازها نیست.

وی بیان کرد: نگاه مهارتی داشتن و توجه به علوم آزمایشگاهی به نتیجه بخش بودن کارها کمک می کند و این مسیر می تواند به تقویت انگیزه تصحیلی منجر شود.

مدارس ما شاداب نیست

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین تصریح کرد: باید بپذیریم به دلیل توجه به حفظیات محض و مبانی نظری مدارس و کلاس های ما بدون شادابی و نشاط است و نظام آموزش نیز طراوت لازم را ندارد زیرا حافظه محور است و این روند باید تغییر کند.

قاسمی بیان کرد: باید از حفظ کردن و یادگرفتن به فهمیدن و سپس با کار عملی به درک عمیق برسیم و در این راستا کار آزمایشگاهی اهمیت مضاعفی دارد.

وی اضافه کرد: نظام آموزشی کشور باید تولید محور باشد تا برنامه ریزی ها به نتیجه برسد و اگر آموزش ها با تولید پیوند بخورد می توانیم به دستاوردهای خوبی برسیم.

قاسمی گفت:دروس ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی در ردیف علوم پایه هستند واگر فعالیت ازمایشگاهی جدی گرفته شود به خلاقیت و ایده پردازی دانش آموز منجر خواهد شد.

مدیرکل اموزش و پرورش استان قزوین یادآورشد:افرادی مانند معین قاسمی قهرمان المپیاد جهانی زیست شناسی انگلستان نمونه بارز توجه به علوم پایه و آزمایشگاهی است و این روند باید در کشور و استان تقویت شود تا دانش آموزان مستعد بیشتری را شناسایی کنیم.

علوم آزمایشگاهی مقدمه تربیت دانشمندان کوچک

وی اضافه کرد: علوم آزمایشگاهی مقدمه تربیت دانشمندان کوچک است و مسابقات ازمایشگاهی بستر بسیار خوبی برای شناسایی و کشف و حمایت از استعدادهای علمی کشور است.

قاسمی بیان کرد: در کنار فعالیت ازمایشگاهی باید بهره گیری از فنآوری های روز هم جدی گرفته شود و با برگزاری این گونه مسابقات به تقویت انگیزه دانش آموزان هم کمک کنیم.

وی اظهارداشت: توسعه پژوهش سراها در استان قزوین با هدف توسعه هسته های پژوهشی و تحقیقی و کارهای عملی است و امیدواریم بزودی بتوانیم پارک علم وفنآوری دانش آموزی را در استان راه اندازی کنیم.

در این مراسم از برگزیدگان پانزدهمین دوره مسابقات آزمایشگاهی کشوری تجلیل شد.

به اشتراک بگذارید :