19 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۵/۱۰ ۱۲:۵۰:۰۰
کد مطلب:  wxuIyVTk
با آغاز برگزاری مسابقات آزمایشگاهی کشوردر قزوین
پیام مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش به مناسبت برگزاری مسابقات آزمایشگاهی کشور

مهندس افشانی مدیرکل آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش به مناسبت برگزاری مسابقات آزمایشگاهی کشور در قزوین پیامی صادر کرد.

در این پیام آمده است :

اقتصاد مقاومتی: توليد اشتغال

انسان های بزرگ از ابتدا خلاق نبودند، بلکه با تلاش، پشت كار و پرورش ذهن توانستند ابت كارات، نوآوری ها و آفرینندگی را در وجود خود شكوفا سازند . خلاقیت و نوآوری محرک اصلی توسعه برای هر جامعه است. خلاقیت و نوآوری نقطه عطف اختراعات، اکتشافات و نمودی ارزشمند از تفکر و ذهن خلاق بشر می باشد.

 آزمایشگاه مراكز آموزشی به عنوان واحد عملياتی نظام آموزشی، با پرورش تفکر خلاق، تربیت افرادی کاوشگر، آفریننده،  نوآور  و  مولد،  نقش مهمی در شكوفايی خلاقیت دانش آموزان دارد. آزمایشگاه مدرسه و پژوهش سرا، با اعضای علمی مجرب، متعهد و یزات مناسب، بهترين محیط برای پرورش خلاقیت دانش آموزان است. در چنين مكانی قدرت انديشه و مهارت ذهنی آنها تقويت می شود و می توانند برا ی دست يافتن به راه حل های مناسب و واقع بینانه به خلق ايده های نو بپردازند. با بهره گیری از يك آزمایشگاه خوب ام كان تدريس عملی برای هر درس فراهم می گردد و دانش آموزان می توانند نوآوری های خود را در مدرسه و جامعه نشان دهند .

هدف آزمایشگاه، محتوی بخشيدن به متن دروس، درک  نكات درسی ، فراگیری ماهیت علم، پیشرفت و پیشبرد مهارت های ذهنی، علمی و عملی در انجام دادن آزمايش است. آزمایشگاه های مدارس و پژوهش سراها همچون بازوانی توانمند با مهار مشكلات و موانع رشد خلاقیت در دانش آموزان، نظیر: عدم اعتماد به نفس، دلسرد شدن، وابستگی و جمود فکری، نبود تمركز ذهنی، مقاوم نبودن، کمرويی، عدم دلبستگی به معلم و مدرسه، عدم پذيرش ايده های جديد و...،  جهت تحقق و خلاقیت در بين دانش آموزان عمل خواهند كرد.

در آموزش و  پرورش، علاوه بر تأمين و  تجهیز آزمایشگاه، تربیت نیروی  انسانی کارآمد  و  متعهد، تشویق معلمان به  آزمايش كردن و  به کار  بستن روش های نو برای تحقق رشد خلاقیت  در دانش آموزان، از اهمیت فراوانی برخوردار می باشدكه اميد است با انجام برگزاری مسابقات    اهداف فوق محقق گردد.

در پايان با تشکر از کليه عوامل اجرايی و شركت کنندگان درمرحله كشوری پانزدهمين دوره مسابقات آزمایشگاهی ، توفيق و موفقیت روز افزون برای همه شما عزيزان را از خداوند متعال خواستارم.

به اشتراک بگذارید :