18 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۲۷ ۰۸:۵۱:۳۴
کد مطلب:  ROmUWNki
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی :
پوشش تحصیلی بیش ازیک میلیون و480 هزاربیسواد در سال 95

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به برنامه های سازمان برای سوادآموزی از پوشش تحصیلی بیش ازیک میلیون و480هزاربیسواد در سال 95 خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی وروابط عمومی وزارت آموزش وپرورش،علی باقرزاده در نشست تبادل تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان نهضت سوادآموزی و موسسه خدمات علمی آموزشی رزمندگان که صبح امروزدر سالن  نهضت سوادآموزی برگزار شد؛ با اشاره به چالش های موجوداظهار کرد: حداکثر مشارکت در اجرای برنامه ها را مورد توجه قرار دادیم و این مشارکت محدود به آموزش و پرورش نبوده بلکه نهادهای مربوطه، مراکز محلی و خانواده ها در این امر تاثیرگذار خواهند بود.

 

 وی  ازامضا سی و یکمین تفاهم نامه سازمان نهضت سوادآموزی با سایر نهادها ودستگاه ها خبر دادوافزود: برخی از تفاهم نامه ها به طور ترویجی و برخی به طور تبلیغی است و امروز با انعقاد این تفاهم نامه ، با موسسه رزمندگان اسلام وارد تعاملات بیشتری می شویم و سنجش و ارزشیابی و کیفیت بخشی را مورد توجه قرارمی دهیم.

 

باقرزاده خاطرنشان کرد: این تعامل به یادگیری و توانمندسازی کمک کرده و با آگاهی و علم می توان به بهبود سطوح سوادآموزی کمک کرد،

 

وی ادامه داد: با توجه به سیاست اقتصاد مقاومتی که رکن اصلی آن توانایی و تولید دانش و علم برای تولید و مصرف بهینه است این موارد در گروه آموزش همگانی محقق می شود.

 

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی‌ با اشاره به ایجادکارگروه مشترک عنوان کرد: با استفاده از این فرصت سالانه ۱۵۲عنوان کتاب جدید چاپ می شود که همکاری با این موسسه در این مورد و همچنین تولید ابزار آموزشی و ارزشیابی موثر است.

 

باقرزاده  با اشاره به آمار وارقام استخراج شده ازسرشماری‌ سال 95 تصریح کرد: در این سال سوادآموزی شتاب قابل قبولی گرفت و در سال‌های 95-91 یک میلیون و 113 هزار و 700 نفر از بی‌سوادان ردیف سنی 10 تا 49 سال با سواد شدند همچنین در همه گروه‌های سنی یک میلیون و 480 هزار نفر از تعداد بی‌سوادان کاسته شد.

 

  رئیس سازمان نهضت سوادآموزی از رشد 14 برابری سوادآموزی در سال‌های 88 تا 90 خبر دادوگفت: در5 سال اخیردر گروه سنی 6 سال به بالا رشد 2.85 صدم درصدی را شاهد بودیم واین در حالی است که میانگین درصد با‌سوادی در دنیا در فاصله سال‌های 2000 تا 2015 فقط یک درصد بوده است.

 

وی اظهار کرد: بی‌سوادان کنونی کمتر از 50 سال جمعیتی نزدیک به 2 میلیون و 700 هزار نفر را شامل می‌شود که بخشی از آنها اتباع خارجی و برخی آموزش ناپذیر هستند.

 

باقر زاده  از آماده شدن ۹ جلد کتاب خواندن با خانواده خبر داد و گفت: هرساله یک کتاب متناسب با مناسبت سال تولید می شود که اکنون چهل جلد کتاب در راستای اجرای طرح حلقه کتابخوانی داریم.

 

وی در خصوص به کارگیری نیروی انسانی با توجه به این تفاهم نامه گفت: شرایط به کارگیری مانند فعالیت آموزش دهندگان بوده یعنی برای آموزش بین جنسیت آموزش دهندگان و سوادآموزان هماهنگی وجود دارد و جمعیت هدف نیز ۱۰تا ۴۹ساله هستند.

 

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اینکه ۶۳هزار آموزش دهنده آزاد و ۱۰هزار و ۶۰۰معلم با سازمان همکاری کرده و در طرح توانمندسازی نیز شرکت کردند، اظهار کرد: موسسه به ساماندهی و شناسایی نیروهای جدید کمک می کند.

 

وی در خصوص معیارهای ارزشیابی سوادآموزی که در این همکاری مورد توجه قرار گرفته است، گفت: در ارزشیابی پایانی سوالات باید براساس یادگیری افراد و استانداردهای موجود طراحی شود و در اختیار آزمون دهندگان قرار بگیرد تا در نهایت صدور گواهینامه انجام شود.

 

وی تصریح کرد: یکی از موضوعات منحصر به فرد طراحی سوالات استاندارد بودن آنها است که حداکثر شباهت با آزمون سراسری دارد و کسی که بتواند به سوالات سراسری اشراف داشته باشد می تواند سوالات مربوطه آزمون را طراحی کند.

به اشتراک بگذارید :