27 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۲۲ ۰۸:۳۰:۵۳
کد مطلب:  Zf85bpv2
رئیس گروه تحلیل محتوای آموزشی و پرورشی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان:
محتوای مراکز پیش دبستانی باید متناسب با تکنولوژی روز تعریف و تنظیم شود تا رشد همه جانبه کودکان را در برداشته باشد

رئیس گروه تحلیل محتوای آموزشی و پرورشی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: باید محتوایی برای دوره پیش دبستانی در استان اصفهان تنظیم کنیم تا علاوه بر اینکه رشد همه جانبه کودکان را در برداشته باشد، متناسب با تکنولوژی روز نیز تنظیم شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان، معصومه خلیلی در جلسه شورای تحلیل محتوای اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان اظهار کرد: بحث تولید محتوا در حوزه پیش دبستان ها از اهمیت بسزایی برخوردار است و یکی از مباحثی که پیشقدم هستیم، تولید محتوا در این مراکز آموزشی است.

وی افزود: تحقیقات روانشناسی کودکان نشان داده است که نیازهای کودک باید شناسایی شود. به طوری که در ارتباط با آموزش و یادگیری کودکان در خلال برنامه های دوره پیش دبستانی سوالاتی مطرح است از جمله اینکه کودکان علاوه بر بازی به چه چیزهای دیگری نیاز دارد یا روش کار با کودکان چیست؟

معصومه خلیلی ادامه داد: به طور کلی اهداف پیش دبستانی براساس اسناد بالادستی مبتنی بر این است که به رشد همه جانبه در کودکان دست پیدا کنیم به نحوی که برنامه های موجود در این مراکز باید به رشد همه جانبه کودکان کمک کند.

وی با اشاره به رشد عاطفی اجتماعی کودکان ادامه داد: سال های 3 تا 6 سالگی مرحله شکل گیری شخصیت است که با حساسیت زیاد کودک نسبت به پیرامون خود مشخص می شود به طوری که کودکان در این دوره علاقه بسیاری به مسئولیت پذیری دارند و می توانند ضمن دریافت آموزش های لازم، خشم خود را کنترل کنند.

رئیس گروه تحلیل محتوای آموزشی و پرورشی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان در ادامه به رشد جسمی _ حرکتی کودکان در مراکز پیش دبستانی نیز اشاره کرد و افزود: این مرحله از رشد می تواند تحت تاثیر عوامل ارثی، وضعیت تغذیه، شرایط محیطی کودک، شرایط عمومی بدن و ... قرار بگیرد.

معصومه خلیلی بیان کرد: رشد زبانی نیز از دیگر مراحل رشد کودکان در مراکز پیش دبستانی است که این رشد در دوره کودکی به سرعت انجام می شود و مراکز پیش دبستانی می توانند به کودک کمک کنند تا دایره لغات قوی تری داشته باشند به طوری که در این مراکز با دادن تجربه های محیطی درست می توان واژگان گفتاری را در کودکان ایجاد کرد.

وی رشد خلاقیت کودکان را بسیار مهم تلقی کرد و گفت: همه کودکان استعداد خلاقیت را دارند. خلاقیت در خلاء شکل نمی گیرد و هر چه دانش و تجربه کودکان بیشتر باشد، پایه و مبنای کوشش خلاق آنها نیز بیشتر می شود.

معصومه خلیلی بیان کرد: باید محتوایی برای دوره پیش دبستانی در استان اصفهان تنظیم کنیم تا علاوه بر اینکه رشد همه جانبه کودکان را در برداشته باشد، متناسب با تکنولوژی روز نیز تنظیم شود.

 

به اشتراک بگذارید :