26 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۱۴ ۰۹:۳۸:۳۸
کد مطلب:  a1oTuSSo
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی:
در دولت يازدهم بيش از يك ميليون و 113 هزار بي سواد از آمار بي سوادان كم شده است

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بيان اين كه کاهش 2 و 3 دهم درصدی آمار بیسوادان گروه سنی 10 تا 49 سال یکی از دستاوردهای بزرگ و مهم دولت تدبیر و امیداست، گفت: با این کاهش آمار بیسوادان در این گروه سنی، یک میلیون و 113 هزار و700 نفر از آمار بیسوادان کشور کم شده است .

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از ايرنا، علی باقرزاده روز سه شنبه درگردهمایی معاونان نهضت سواد آموزی کشور که در ساری برگزار شد، افزود: افرادی با معلولیت های شدید جسمی و حرکتی که قادر به حضور در مدارس استثنایی نبودند با کمک مربیان سوادآموزی در منازل یا بیمارستان های محل بستری زمینه تحصیل آنها فراهم شده است.

 

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی اظهاركرد: از زیرپوشش قرار گرفتن معلولان به عنوان برنامه اولویت دار این سازمان نام برد و گفت: در 2 سال اخیر هشت هزار معلول در کشور از خدمات سوادآموزی برخوردار شدند.

 

وی که از فراهم کردن زمینه تحصیل معلولان به عنوان برنامه اولویت دار نهضت سوادآموزی نام برد، ادامه داد: در این زمینه مازندران از استان های پیشگام و پیشرو کشور به شمار می رود .

 

معاون وزیرآموزش و پرورش ادامه داد: در پنج سال اخیر یک و نیم میلیون نفر از افراد بی سواد کشور با حضور در کلاس های سوادآموزی از نعمت سواد برخوردار شدند.

 

باقرزاده بر تحلیل درست و کارشناسی از بیسوادی تاکید کرد و گفت: بخشی از این آمار مربوط به اتباع خارجی است که وارد کشور شدند .

 

وی ادامه داد: آمار منابع غیر رسمی از وجود بیش از سه میلیون نفر اتباع خارجی در کشور حکایت می کند که عمده این افراد از کشور افغانستان هستند .

 

باقرزاده گفت: حدود 60 درصد از افرادی که به کشورمان مهاجرت می کنند بیسواد هستند و این مساله باعث بالا رفتن نرخ بیسوادی در کشور می شود .

 

وی مازندران را از جمله استان های رتبه دار کشور در نرخ باسوادی نام برد و گفت: دستیابی به این مقصود ماحصل تدبیر و باور عمیق مدیران استانی از استاندار تا مدیران آموزش و پرورش است .

 

معاون وزیرآموزش وپرورش حذف کامل بیسوادی را غیر ممکن دانست و ادامه داد: ترک تحصیل یا امتناع از تحصیل در مدارس توسط برخی افراد باعث می شود تا به مقصود مورد نظر برای ریشه کنی بیسوادی نرسیم

 

وی با تاکید بر اینکه تلاش های دولت برای دستیابی همه آحاد جامعه به فضای آموزشی معطوف است، افزود: برپایی 35 هزار کلاس درس با تعداد دانش آموز کمتر از هفت نفر از جمله این تلاش ها به شمار می رود .

 

باقرزاده از ایران به عنوان یکی از معدود کشورهای دنیا که امکان سوادآموزی رایگان را فراهم کرد، نام برد و افزود: سیاست مشوق های تحصیل از سال 94 و با پرداخت 135 هزار تومان آغاز شد و همچنین پاداش 140 هزار تومانی قبول شدن سوادآموزان از دیگر مسائل تشویقی است .

به اشتراک بگذارید :