27 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۱۳ ۱۳:۰۴:۵۴
کد مطلب:  H7qJW4Ud
اسماعیل زاده دبیر ستاد اوقات فراغت آموزش و پرورش استان:
برنامه های ستاد اوقات فراغت در 8 عرصه به دانش‌آموزان ارائه می‌شود

برنامه های ستاد اوقات فراغت در 8 عرصه به دانش‌آموزان ارائه می‌شود و شعار آموزش و پرورش در برنامه های پیش‌رو تابستان بانشاط با کسب یک مهارت است

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان اسماعیل زاده رئیس اداره فرهنگی، هنری ، اردوها و فضاهای پرورشی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت دانش‌آموزان از اسفندماه آغاز شده گفت: در ستاد اوقات فراغت در 8 عرصه به دانش‌آموزان ارائه خدمات می‌شود و شعار ما در برنامه های پیش‌رو  تابستان بانشاط با کسب یک مهارت است.

غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان و برنامه‌ریزی صحیح، اصولی و هدفمند برای هدایت رفتاری و شکوفا کردن استعدادهای خدادادی آنها از مهمترین ارکان فلسفه وجودی نظام تعلیم و تربیت است.
فضای مدرسه هرچند از امکانات پرورشی و مربیان کارآمد برخوردار باشد به تنهایی نمی‌تواند سکوی نیازهای روانی و تربیتی کودکان، نوجوانان و جوانان قرار بگیرد.

دانش‌آموزان ساعاتی را در مدرسه به تحصیل علم می‌پردازند و بخش دیگری از اوقات خود را در خانه و با والدین می‌گذرانند، زمان دیگری نیز وجود دارد که در سازندگی و یا بهم ریختن شخصیت آنان نقش چشمگیری دارد و آن زمانی است که دانش‌آموزان در مدرسه و خانه نیستند و به اصطلاح در اوقات فراغت خود به ‌سر می‌برند.

مدرسه تعطیل می‌شود اما تربیت تعطیل نمی‌شود این موضوع یک واقعیت است که با وجود اوقات فراغت در ایام تابستان می‌توان این دوران طلایی دانش‌آموزان را با برنامه‌ریزی نهایی مناسب و با ارائه برنامه‌های مختلف فرهنگی، ورزشی، مهارتی، اردویی، هنری، بهداشتی و ... پربار کرد.

در مقوله غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان همیشه سوالاتی نظیر غنی‌سازی اوقات در کجا، چگونه و زیرنظر چه کسانی و با استفاده از کدام امکانات و بر اساس چه برنامه‌ای و چه مصالحی به ذهن والدین گرامی و افراد مختلف جامعه خطور می‌کند و یافتن پاسخ برای اینگونه سؤالات کار آسانی نیست، لذا آموزش و پرورش به عنوان متولی امر تعلیم و تربیت می‌تواند با ارائه فعالیت‌های متنوع، جذاب، با نشاط و هدفدار زمینه رشد و شکوفایی استعدادهای درخشان دانش‌آموزان را مهیا کنند.

در این زمینه و به منظور آشنایی بیشتر با برنامه‌های آموزش و پرورش استان در تایستان پیش رو  با محمد اسماعیل‌زاده، رئیس اداره فرهنگی و هنری اردوها و فضاهای پرورشی  و دبیر ستاد اوقات فراغت اداره‌کل آموزش و پرورش استان به گفت‌وگو  نشستیم که در ادامه می‌خوانیم:

درباره برنامه اوقات فراغت دانش‌آموزان و مدیریت صحیح آن توضیح دهید؟  

یکی از برنامه‌های اصلی آموزش و پرورش در طول سال تحصیلی به ویژه در ایام تابستان غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان است، در کنار برنامه های رسمی، آموزش و پرورش به انجام فعالیت‌های فوق برنامه و فراغتی برای دانش‌آموزان توجه ویژه‌ای کرده است.
مدیریت صحیح اوقات فراغت را یک سکه دورو دانسته‌اند، فرصتی که با استفاده خوب موجب توسعه، بروز خلاقیت و شکوفایی استعدادهای دانش‌آموزان خواهد شد و در صورت غفلت این فرصت طلایی به تهدید تبدیل می‌شود.

به منظور استفاده بهینه از اوقات فراغت دانش‌آموزان در استان چه برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است؟

به جهت اینکه تابستان دانش‌آموزان فرصت بیشتری دارند، برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت دانش‌آموزان را از اسفندماه آغاز کردیم و ستاد اوقات فراغت در اداره‌کل آموزش و پرورش و دبیرخانه ستاد اوقات فراغت در اداره فرهنگی و هنری آموزش و پرورش استان راه‌اندازی شد.

این ستاد چه خدماتی را به دانش‌آموزان ارائه می‌دهد؟
در این ستاد در ۸ عرصه  اعتقادی و معرفتی ،ورزش، تفریح و سرگرمی، فرهنگ و هنر، آموزش‌های نظری و فنی و حرفه‌ای، بهداشت و سلامت، کارآفرینی و اشتغال‌زایی، عمرانی و آبادانی، محیط زیست و گردشگری،  به دانش‌آموزان ارائه خدمات می‌شود.

این ۸ عرصه چه کارکردهایی برای دانش‌آموزان دارد؟

در حقیقت  این ۸ عرصه اهم فعالیت‌ها را در تابستان شکل می‌دهد که در ذیل آن دهها عنوان فعالیت انجام می شود . در حقیقت غنی سازی اوقات فراغت  کارکردهایی مستقیم و غیرمستقیم  را دارد ،کارکردهای مستقیم  آن موجب استراحت، تفریح، بروز خلاقیت ، نشاط و سرگرمی دانش‌آموزان می‌شود.

 و کارکرد غیرمستقیم اوقات فراغت منجر به تقویت سرمایه‌های اجتماعی، تقویت ملی و دینی دانش‌آموزان، کاهش آسیب‌های اجتماعی، کمک به توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی کشور می‌شود.

سال گذشته چه تعداد پایگاه راه‌اندازی شد و جذب دانش‌آموزان چطور بود؟

 

در تابستان۱۳۹۵ در مجموع اداره‌کل آموزش و پرورش استان اصفهان، هزار و ۶۳۳ پایگاه اوقات فراغت راه‌اندازی شد و در این پایگاه‌ها ۲۲۲ هزار دانش‌آموز جذب شدند.

بیشتر چه پایگاه‌هایی راه‌اندازی می‌شوند؟

 کانون‌های فرهنگی و تربیتی و شعبات آن ، پژوهش‌سراها ، دارالقرآن‌ها، سالن‌های ورزشی، اردوگاه‌ها ، استخرها ، و مدارس مجری طرح اوقات فراغت  از جمله پایگاههای پیش بینی شده می باشد و درکنار آن برنامه های  متنوع اردویی و گردشگری  و.... پیش بینی و اجرا خواهد شد

با توجه به نام گذاری امسال به نام اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال چه شعاری را بری اوقات فراغت دانش‌آموزان در تابستان ۹۶ خواهید داشت؟

شعار آموزش و پرورش در تابستان پیش رو «تابستان با نشاط با کسب یک مهارت» است، البته چند سالی است که این شعار در برنامه ها مطرح می شود ولی با توجه به نام‌گذاری سال  از طرف مقام معظم رهبری به نام اقتصاد مقاومتی ،تولید و اشتغال موضوع  ترویج فرهنگ کار و تلاش ، مهارت‌آموزی ، حرفه آموزی و آشنایی دانش آموزان با مشاغل به صورت ویزه و جدی در تابستان به آن پرداخته می شود .

طرح «مزرعه تابستانی من» امسال هم برای دانش‌آموزان اجرا می‌شود؟  

 امسال هم همانند سنوات گذشته طرح «مزرعه تابستانی من» اجرا می‌شود که دانش‌آموزان قطعه زمینی را انتخاب کرده و در محلی به کار کشاورزی می‌پردازند و در پایان هم فعالیت‌های آنها ارزیابی می‌شود و به بهترین دانش‌آموزان جوایزی را اهدا می‌کنیم.

آیا در تابستان ۹۶ تعداد پایگاه‌های اوقات فراغت دانش‌آموزان افزایش می‌یابد؟

در طول سه سال گذشته ۳۰ درصد پایگاه‌های اوقات فراغت دانش‌آموزان افزایش داشته است،  در تابستان ۱۳۹۳ تعداد یک‌هزار و ۲۰۰ پایگاه ،در تابستان ۱۳۹۴ یک‌هزار و ۴۰۰ پایگاه و در تابستان ۱۳۹۵ نیز این پایگاه‌ها به یک‌هزار و ۶۳۳ مورد رسید.
حدود ۳۰ درصد افزایش را در طول سه سال گذشته شاهد بودیم و امسال هم تلاش بر افزایش پایگاه‌های اوقات فراغت دانش‌آموزان را داریم، البته در کنار افزایش کمی پایگاه‌ها کیفیت بخشی به پایگاهها  و استاندار سازی آموزشها نیز مد نظر است.

در سنوات گذشته چه تعداد دانش‌آموز در این پایگاه‌ها تحت پوشش قرار گرفتند؟ آیا امسال افزایش می‌یابند؟

در تابستان ۱۳۹۳ حدود ۱۷۰ هزار نفر و در تابستان ۹۴ حدود ۲۱۵ هزار نفر و در تابستان ۱۳۹۵ قریب به ۲۲۲ هزار نفر تحت پوشش قرار گرفتند.
به طور قطع امسال هم تلاش بر این است تا با  راه اندازی پایگاه‌های بیشتر دانش‌آموزان بیشتری را تحت پوشش  برنامه های اوقات فراغت قرار دهیم.
  لازم به ذکر است در آموزش و پرورش با وجود همه تنگناها و مشکلات مالی که درگیر آن هستیم سعی می شود تمام ظرفیت‌ها را برای غنی‌سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان به کار بگیریم

 و انتظار بر این است که ستاد ساماندهی امور جوانان و اوقات فراغت استان ،  استانداری ، شهرداری و سایر دستگاه‌های فرهنگی  و مردمی  ضمن مشارکت و حمایت از برنامه های آموزش و پرورش به اجرای بهتر این برنامه کمک کنند.

با توجه به اینکه این  مراکز به صورت خودگردان و با مشارکت‌های مردمی به فعالیت می‌پردازند، ضروری است که اعتبارات ویژه‌ای برای اینکار در نظر گرفته شود تا   خانواده های آسیب‌پذیر،حاشیه نشین  و محرومانی که توان پرداخت مالی برای این پایگاه‌ها را ندارند، بتوانند از برنامه های فراغتی به نحو مطلوب  استفاده نمایند

چنانچه این  حمایتهای مالی  انجام نشود متاسفانه همان موضوعی که در ابتدا گفتم رخ می‌دهد و اوقات فراغت که یک فرصت طلایی جهت رشد و تعالی هر فردی است  تهدید و زمینه نامساعدی می شود که بسیاری از آسیب‌ها را با خود به همراه  خواهد داشت 

چه انتظاری از اولیای دانش‌آموزان برای بهینه کردن اوقات فراغت دانش‌آموزان می‌رود؟

با توجه به اینکه میانگین سنی جامعه در سن نوجوانی و جوانی آمار بالایی را دارد و دستگاههای دولتی به تنهایی پاسخگوی نیاز فراغتی نیستند ضروری است که برای اوقات فراغت نوجوانان فعالیت‌های ویژه‌ای از طرف اولیا و خانواده  انجام شود.

از خانواده‌ها انتظار داریم که در سبد خانوار به موضوع اوقات فراغت دانش‌آموزان و نوجوانان توجه کنند و به طور یقین غفلت والدین از این امر موجب می‌شود که بسیاری از خلاقیت‌ها، ابداعات و نشاطی را که  در اوقات فراغت دنبال می‌کنیم بیهوده سپری شده و اوقات فراغت دانش‌آموزان به فراموشی سپرده شود، می‌طلبد که والدین برای غنی‌سازی اوقات فراغت فرزندان برنامه‌ریزی و توجه ویژه داشته باشند.

به اشتراک بگذارید :