21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۱۱ ۰۷:۵۹:۳۸
کد مطلب:  vvnnLZWC
شورای آموزش وپرورش خلیل آباد برگزار شد

دکترصداقتی : خروجی آموزش‌وپرورش در کنار یک مهارت اجتماعی باید یک مهارت شغلی باشد و باید بر اساس آمایش‌های سرزمینی نیروی ماهر به جامعه تحویل داده شود.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی به نقل از خلیل آباد ، جلسه شورای آموزش وپرورش  شهرستان خلیل آباد ، باحضور دکتربهروز بنیادی نماینده مردم شهرستانهای کاشمر، بردسکن وخلیل آباد درمجلس شورای اسلامی ، دکترشاکری فرماندار، دکترصداقتی مدیر آموزش وپرورش واعضای شورا درمحل سالن کنفرانس اداره برگزار گردید.

وی بابیان اینکه چالش‌هایی که در بحث هدایت تحصیلی به وجود آمد ناشی از عدم آگاهی مردم از سیاست‌های اجرایی این طرح بود، خاطرنشان کرد: مسیری که آموزش‌وپرورش هموار کرده و دانش‌آموزان به آن سمت سوق داده‌شده‌اند به نحوی شده که متقاضیان رشته‌های تاپ دانشگاهی زیاد شوند درصورتی‌که ظرفیت پذیرش این رشته‌ها کم است.

مدیر آموزش‌وپرورش خلیل‌آباد با تأکید بر اینکه به ازای هر ۱۰ نفر نیروی ماهر کار یک نیروی مهندس و مدیر لازم است، تصریح کرد: یک نیروی کار ماهر اگر دانش‌آموخته علمی آن مهارت باشد مطمئناً بازدهی بیشتری دارد.

وی بابیان اینکه هدایت تحصیلی برای رسیدن به طرح توسعه متوازن رشته‌های تحصیلی صورت می‌گیرد، اذعان کرد: خروجی آموزش‌وپرورش در کنار یک مهارت اجتماعی باید یک مهارت شغلی باشد و باید بر اساس آمایش‌های سرزمینی نیروی ماهر به جامعه تحویل داده شود.

صداقتی با اشاره اینکه خانواده‌ها در خصوص طرح هدایت تحصیلی توجیه نیستند، عنوان کرد: در این طرح ۱۰۰ نمره برای دانش‌آموز در نظر گرفته‌شده که از سوابق تحصیلی، آزمون‌های رغبت سنج، سؤال از والدین، تعیین وضعیت دانش‌آموز، امتیاز معلمان و مشاوران تشکیل‌شده است و زمانی که دانش‌آموز حدنصاب یک‌رشته خاص را کسب نمی‌کند اعتراضاتی را به دنبال دارد.

وی هدف اصلی هدایت تحصیلی را توسعه متوازن رشته‌های تحصیلی دانست و تأکید کرد: در سال گذشته مبنای هدایت تحصیلی در شهرستان خلیل‌آباد ۵۳ درصد بود و از این نظر مقام اول استان خراسان رضوی را کسب کرد.

دبیر شورای آموزش‌وپرورش خلیل‌آباد بابیان اینکه همزمان با تصویب آیین‌نامه هدایت تحصیلی، داشتن امکانات هنرستانی را از الزامات این آیین‌نامه بوده است، ابراز کرد: وقتی امکانات هنرستانی نباشد مطمئناً یکسری نارسایی‌هایی در مشاهدات عملی دانش‌آموز وجود خواهد داشت.

وی ضمن تأکید بر لزوم فراهم بودن حداقل‌های آموزش در شهرستان برای طرح توسعه متوازن رشته‌های تحصیلی، بیان کرد: در شهرهای بزرگ امکانات بسیار بیشتری وجود دارد که اگر چنانچه سیستم دولتی حمایت نکرد مطمئناً دیگر بخش‌ها می‌توانند کار را پیش ببرند.

وی با اشاره به حوزه نهضت سوادآموزی شهرستان، تأکید کرد: تعداد بی‌سوادان شهرستان خلیل‌آباد ۱۲ نفر بودند و پیش‌بینی می‌شد که با سرشماری اخیر و خود اظهاری افراد مبنی بر وجود برخی مباحث این تعداد افزایش می‌یابد و این اتفاق اکنون رخ‌داده است.

صداقتی بر ضرورت پالایش آمار در حوزه سوادآموزی تأکید کرد و اظهار داشت: در این پالایش باید تمام دستگاه‌های زیر ربط و مطلع نظیر خانه‌های بهداشت، اداره ثبت‌احوال، دهیارها و شوراها نیز ما را در این زمینه کمک کنند.

وی بابیان اینکه باید جامعه هدف بی‌سوادی نیز از تحصیلات سوادآموزی بهره‌مند شوند، اذعان کرد: ان شاء الله با اطلاع‌رسانی دقیق و کمک تمام دستگاه‌های زی ربط می‌توانیم در سال ۹۶ جشن محو بی‌سوادی را بگیریم.

انتشاردهنده:غفاریان

به اشتراک بگذارید :