22 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۱۰ ۰۸:۴۵:۲۴
کد مطلب:  n6EbPxyu
وزيرآموزش و پرورش در آيين توديع و معارفه مديران كل ارزيابي عملكرد و پاسخگويي به شكايات :
حوزه ارزيابي عملكرد، چشم وزارتخانه و شخص وزير است/ نگاه حوزه بازرسي ، همراهي است نه مچ گيري

وزير آموزش وپرورش، نگاه حوزه بازرسي را همراه شدن و رفع اشكال خواند و گفت: نگاه حوزه بازرسي بر مبناي مچ گيري نيست، اين حوزه چشم وزارتخانه و شخص وزير است .

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش ، پيش از ظهر امروز دكتر فخرالدين دانش آشتياني در آيين توديع و معارفه مديركل ارزيابي عملكرد و پاسخ گويي به شكايات كه در سالن جلسات وزير با حضور كاركنان اين اداره كل برگزار شد، ضمن  تبريك عيد سعيد فطر گفت : عيد فطر يكي از بزرگترين عيدهاست ، در عيد فطر نيز مانند عيد نوروز ايرانيان، بحث نو شدن مطرح است با اين تفاوت كه در عيد فطر،  نو شدن جسم و روح انسان و درعيد نوروز،  نو شدن طبيعت رخ مي دهد ، بنابراين عيد فطر به واسطه نوشدن انسان از جايگاه ويژه تري برخوردار است .

 

وي با اشاره به اين مطلب كه انسان بايد بتواند تمرين نو شدن خود را كه طي يك ماه به آن پرداخته است ، حفظ كند و آن را در طول سال استمرار دهد ، خاطر نشان كرد : از عادات خوب ماه صيام ، قرآن خواني وانس بيشتر با اين كتاب آسماني است و استمرار  اين امر مي تواند،  نو شدن را در وجود انسان حفظ كند.

 

وزيرآموزش و پرورش، حسن اخلاق، گذشت ، مشاركت در امور خير و... را از جمله ممارست هايي دانست كه مسلمانان در ماه مبارك رمضان به  انجام آن پرداخته اند و اضافه كرد : اين ها صفات عاليه و برجسته ايست كه انسان  با استمرار آن  مي تواند  نو شدن را در وجود خود در  طول سال حفظ كند.

 

عضو كابينه تدبير واميد در بخش ديگري از سخنان خود با تجليل از سيد رحيم ميرشاه ولد، مديركل سابق ارزيابي عملكرد و پاسخ گويي به شكايات اين وزارتخانه گفت : طي مدت همكاري با ايشان ، از شخصيت شان بهره زيادي بردم و به سجاياي اخلاقي ايشان غبطه خوردم ، تلاش ايشان در نهايت صداقت در رفتار و كردار ، رعايت حقوق مردم بوده است .

 

وي، قضاوت كه بخشي مهمي از فعاليت اداره كل ارزيابي عملكرد و پاسخ گويي به شكايات است را امري بسيار دشوار و جايگاه اين اداره كل را بسيار حساس ذكر و عنوان كرد :  جايگاه اين اداره كل به گونه اي است كه در آن قاضي در محكمه اي قرار مي گيرد كه  طرف مقابل آن دوست و همكار وي قرار دارد و بديهي است كه دراين جايگاه ، دشواري  امر قضاوت دوچندان خواهد شد.

 

دكتر دانش آشتياني با توصيف عليرضا كمرئي، سرپرست جديد اداره كل ارزيابي عملكرد و پاسخ گويي به شكايات اين وزارتخانه به عنوان فردي مجرب و از درون آموزش و پرورش كه شخصيتي وارسته و متواضع دارد، اظهار كرد: حوزه ارزيابي عملكرد ، حوزه بسيار حساسي است ، اين حوزه چشم وزارتخانه و شخص وزير است و پايش و عملكرد حوزه هاي ديگر را بر مبناي شاخص هاي تعيين شده برعهده دارد .

 

وزير آموزش و پرورش با اشاره به شاخص هاي مديريتي و عملكردي مجموعه حوزه ستاد و استان ها يادآور شد: انتظار آن است كه هر كسي در هر جايگاهي كه قرار دارد ، ارزشيابي مديريتي داشته باشد و اين ارزيابي بر مبناي شاخص هاي فرآيندي، چه فرآيند انجام كار و چه فرآيند نتيجه ، در سطح مدارس نيز بايد وجود داشته باشد تا عملكرد مدارس مورد سنجه قرار گيرد.

 

عضو كابينه تدبير واميد، آگاهي مردم به ويژه والدين  نسبت به ويژگي ها و شاخص هاي عملكردي مدارس را از جمله حقوق آن ها دانست و تصريح كرد: بايد مدلي ارائه شود كه به  واسطه آن اين روشنگري به مردم داده شود تا بتوانند براساس آن نسبت به جايگاه و مدرسه اي كه فرزند خود را در آن ثبت نام مي كنند، داشته باشند و اطلاعات وافي در زمينه ملاك هاي عملكردي آن واحد آموزشي كسب كنند بنابراين، عمده بحث اداره كل ارزيابي عملكرد، بحث پايش و ارزيابي عملكرد برنامه هاي ستاد و استان است و هر قدر در اين حوزه قوي تر عمل شود، شكايات و به تبع آن پاسخ گويي كمتر خواهدبود.

 

وي با تأكيد بر نگاه ويژه خود به بحث بازرسي گفت: نگاه بازرسي از ديدگاه بنده ، ‌مچ گيري نيست، بلكه همراه شدن و رفع اشكال است ، چرا كه امكان دارد در بخشي به واسطه ناآگاهي به قانون و مصوبات ،خلافي رخ دهد، نكته مهم آن است كه اطلاع رساني ، شفاف سازي و آموزش لازم داده شود و فرد خاطي متوجه خلاف خود شده و طبق قانون عمل نمايد.

 

وزير آموزش وپرورش با اشاره به اين مطلب كه نگاه ما بايد بر راهنمايي و ارشاد متمركز باشد و فعاليت هاي سيستم بايد به گونه اي باشد كه از قانون تبعيت كامل شود، ادامه داد: افرادي هم شايد با اِشراف به قانون خطا كنند كه بايد متناسب با خطاي صورت گرفته مؤاخذه شوند كه اين امر هيچ منافاتي با نگاه ما برمبناي روشنگري ، آگاهي و راهنمايي ندارد.

 

گفتني است؛ در پايان اين مراسم از سوي دكتر دانش آشتياني لوح تقدير و هديه به سيدرحيم ميرشاه ولد، مديركل سابق ارزيابي عملكرد و پاسخ گويي به شكايات و حكم سرپرستي عليرضا كمرئي به عنوان سرپرست اين اداره كل اعطا شد.

به اشتراک بگذارید :