19 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۱۰ ۰۸:۴۲:۵۹
کد مطلب:  8yLAEBDk
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش:
فراگيري به جاي جدا سازي رويكرد فعلي آموزش و پرورش در بحث مدارس تيزهوشان است

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، رويكرد فعلي آموزش و پرورش در بحث تيزهوشان را فراگيري به جاي جدا سازي ، توصيف كرد و گفت: گسترش مدارس تيزهوشان ، به افت مدارس عادي دولتي مي انجامد .

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، علي زرافشان گفت: نوع مدرسه و روش مدرسه‌داري با يكديگر متفاوت است .

 

وي با اشاره به اين مطلب كه در سند تحول بنيادين اصل اول بر عدالت تربيتي گذاشته شده  و اصل دوم پرهيز از جداسازي و تفكيك است  كه بايد به حداقل برسد، اظهاركرد: رويكرد فعلي ما در آموزش و پرورش به جاي جداسازي، فراگيري است زيرا افراد قرار است در جامعه با استعدادهاي متفاوت در كنار همديگر زندگي كنند و اين را بايد از مدرسه فرا بگيرند، پس تفكيك و جداسازي دانش‌آموزان روش درستي نيست و نبايد اتفاق بيفتد.

 

زرافشان با اشاره به تقسيم بندي‌هاي 18 گانه مدارس گفت: تفكيك‌هايي كه درباره مدارس عنوان مي‌شود لزوما صحيح نيست زيرا برخي روش‌ها در نوع مدرسه‌داري و روش دسترسي به مدارس متفاوت هستند و اين ارتباطي با تنوع مدرسه ندارد.

 

معاون آموزش متوسطه وزيرآموزش و پرورش ، گسترش مدارس تيزهوشان را يك نوع افت تلقي كرد و يادآور شده: با اين كار ، مدارس از تنوع استعداد خالي مي شوند و ازسوي ديگر فارغ التحصيلان اين مدارس نيز خود را به نوعي تافته جدا بافته مي دانند و اين موضوع در تعامل و سازگاري آن ها با جامعه تاثير گذار خواهد بود.

 

زرافشان با بيان اينكه  يكي از روش‌هاي تربيت استعدادها در خارج مدرسه، غني‌سازي برنامه‌هاست، گفت: ايجاد مراكزي در خارج از مدرسه و شركت در مسابقات و جشنواره‌ها از راهكارهاي پرورش استعدادها در خارج مدرسه است كه مي‌تواند جايگزين تفكيك مدارس شود.

به اشتراک بگذارید :