1 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۰۳ ۱۳:۳۴:۰۷
کد مطلب:  w9enC0F6
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان:
رویکرد آموزش و پرورش در بحث هدایت تحصیلی، آگاهی بخشی به خانواده ها و دانش آموزان است

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: امسال رویکرد آموزش و پرورش در بحث هدایت تحصیلی، آگاهی بخشی به خانواده ها و دانش آموزان است که با تشکیل کارگروه ترویج آموزش های فنی حرفه ای و کاردانش به دانش آموزان به اهداف خود دست پیدا کرده ایم.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان، رحیم محمدی در نشست مطبوعاتی مسئولان آموزش و پرورش استان اصفهان با اصحاب رسانه اظهار کرد: هدف ما آگاهی بخشی به دانش آموزان برای انتخاب درست رشته مورد نظر است

وی به بیان اهداف هدایت تحصیلی نیز پرداخت و افزود: شناسایی استعداد دانش آموزان، کمک به انتخاب آگاهانه رشته تحصیلی دانش آموزان و ... از جمله این اهداف هستند.

وی با اشاره به مولفه های موثر هدایت دانش آموزان به رشته های تحصیلی گفت: استعداد، علاقه، نیازهای شغلی و نیازها و امکانات منطقه است.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان تصریح کرد: در حال حاضر خانواده ها بیشترین سهم را در انتخاب رشته دانش آموزان دارند این در حالی است که متاسفانه دانش آموزان تنها 28 درصد در این انتخاب تاثیرگذار هستند.

وی به اقدامات انجام شده برای آگاهی بخش برای مدیران و مشاوران مدارس اشاره کرد و گفت: برگزاری دوره های آموزشی و توجیهی، برگزاری دوره های آموزشی در محل هنرستان ها و ... برای دبیران کار و فناوری، تهیه بروشور، برگزاری کلاس های فوق برنامه در هنرستان ها، بازدید دانش آموزان از کارگاه های رشته های مختلف و ... برای دانش آموزان از جمله اقدامات انجام شده برای این گروه از افراد هستند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه امسال دانش آموزان بیشترین تمایل خود را به رشته های فنی و حرفه ای اعلام کرده اند.

رحیم محمدی همچنین به تفاوت های هدایت تحصیلی سال تحصیلی جاری و گذشته اشاره کرد و گفت: تغییر آموزان های مشاوره ای، اجرای فرایند هدایت تحصیلی از طریق پورتال همگام، صدور نمون برگ هایت تحصیلی با رویکرد توصیه ای، صدور نمون برگ اولویت ثبت نام، تغییر در شاخص های توسعه متوازن، تغییر دبیر کمیته هدایت تحصیلی، تعیین کف نمره برای ورود به هر رشته از جمله این تفاوت ها هستند.

رحیم محمدی به فرایند تعیین اولویت های انتخاب رشته نیز اشاره کرد. معاون آموزش متوسطه اداره کل به بیان چالش های هدایت تحصیلی پرداخت و گفت: روند هدایت تحصیلی در شهر اصفهان و نواحی شش گانه، میزان آگاهی بخشی به دانش آموزان برای انتخاب درست رشته، تاثیر زیاد خانواده ها در انتخاب رشته دانش آموزان، وجود انواع مدارس خاص و ضوابط متفاوت ورود به این مدارس، پراکندگی بالای استان باعث عدم تکمیل ظرفیت بعضی کلاس ها در رشته ها شده است، ذهنیت خانواده ها نسبت به عملکرد هدایت تحصیلی در سال قبل و کاهش اعتماد آنها به برنامه های رسمی و ...از جمله این چالش ها هستند.

 

به اشتراک بگذارید :