24 ذیقعده 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۲۷ ۱۲:۳۰:۴۳
کد مطلب:  SQRpN45Z
مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی:
سنجش سلامت 77 هزار نوآموز آذربایجان شرقی در 46 پایگاه آغاز شد

صبح امروز با افتتاح مرکز سنجش سلامت دبستان استثنایی رشد آموزش و پرورش ناحیه یک تبریز با حضور مدیر کل دستگاه تعلیم و تربیت استان آذربایجان شرقی سنجش سلامت 77 هزار نوآموز استان آغاز شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی، جعفر پاشایی در مراسم افتتاحیه مرکز سنجش سلامت دبستان استثنایی رشد آموزش و پرورش ناحیه یک تبریز;اظهار داشت: سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان و پیش دبستان با هدف ارزیابی سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی به صورت همزمان در تمامی شهرستان ها در 46 پایگاه اولیه و یک پایگاه تخصصی متمرکز و  30 پایگاه تخصصی مجازی با 398 کادر اجرایی از امروز 27 خرداد آغاز شد و تا آخر شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: در سال تحصیلی 97-96 بالغ بر 67 هزار نوآموز بدو ورود به دبستان داریم که 20 هزار نفر آنان سال گذشته در طرح سنجش مورد ارزیابی قرار گرفتند لذا در تابستان امسال 47 هزار نوآموز بدو ورود به دبستان و 30 هزار نوآموز پیش دبستانی در 19 ناحیه/ منطقه سنجش خواهند شد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان در خصوص روند سنجش سلامت نوآموزان  گفت: مدارس از طریق سامانه الکترونیکی سنجش برای نوآموزان نوبت گیری می کنند و سپس نوآموز به همراه اولیاء در زمان تعیین شده به پایگاه مراجعه و در حیطه های مختلف مورد ارزیابی قرار می گیرند.

پاشایی با بیان این که هزینه سنجش برای هر نوآموز 200 هزار ریال است، تصریح کرد: سنجش سلامت در 13 حیطه مختلف از جمله ارزیابی شنوایی، گفتاری، بینایی، دید و رنگ، قد و وزن، تعیین بی ام آی ومعاینات بالینی و پزشکی انجام می گیرد.

وی ادامه داد: درپایگاه های اولیه چنانچه در سنجش مورد مشکوکی تشخیص داده شد نوآموز جهت ارزیابی دقیق به پایگاه های تخصصی معرفی می شوند و اگر متخصصین پایگاه های تخصصی، نوآموز را مشکل دار تشخیص دادندجهت دریافت خدمات آموزشی ویژه، نوآموزان را به مدارس و یا مراکز ویژه معرفی می کنند.

مسئول دستگاه تعلیم و تربیت استان اضافه کرد: سامانه سنجش در 10 سرور مشغول ثبت اطلاعات نواموزان و تعیین نوبت برای سنجش است و از مزایای بسیار زیاد لینک  کردن دو  سامانه سنجش و سناد، کنترل کد ملی نوآموزان، عدم تکمیل فرآیند ثبت نام بدون ثبت نتایج سنجش و سامان گرفتن فرآیند جهش می باشد.

پاشایی، هدف اصلی اجرای برنامه سنجش در سطح پیش دبستانی را پیاده کردن مداخلات آموزشی بهنگام برای نوآموزان مشکل دار عنوان کرد و گفت: پیشگیری از بروز و تشدید بیماری ها، کمک به بهبود کیفی آموزش و کنترل بعضی از عوامل موثر بر افت تحصیلی دانش آموزان، بررسی میزان شیوع اختلالات احتمالی جسمانی و روانی کودکانی که وارد مدرسه می شوند از دیگر اهداف این طرح هستند.

 

به اشتراک بگذارید :