27 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۲۰ ۰۷:۵۵:۱۹
کد مطلب:  TcWTZyDo
رئيس سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي در نشست بررسي سند 2030 :
در دولت يازدهم ترويج فرهنگ ايثار و شهادت در كتب درسي بسيار پررنگ شده است

رئيس سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي با بيان اين كه در كتاب‌هاي درسي، زندگي نامه شهداي انقلاب، دفاع مقدس و هسته‌اي اضافه شده است، گفت: در دولت يازدهم ترويج فرهنگ ايثار و شهادت دركتب درسي بسيار پررنگ شده است .

به گزارش مركز اطلاع رساني وروابط عمومي وزارت آموزش وپرورش، عصر امروز حجت الاسلام و المسلمين دكتر محي الدين بهرام محمديان در سلسله نشست‌هاي عصر تربيت با موضوع « بررسي آثار تربيتي سند 2030» در سالن اجتماعات شهيد رجايي با محكوم كردن اقدامات تروريستي گروهك هاي معاند نظام در مجلس شوراي اسلامي و حرم مطهر حضرت امام خميني«ره»، اظهاركرد: در چنين شرايطي وحدت ملي بين گروه‌هاي مختلف جامعه مي تواند، دشمنان نظام را مايوس‌تر از گذشته كند.

 

وي با اشاره به ديدار معلمان با مقام معظم رهبري در تاريخ 17 ارديبهشت ماه سال جاري تصريح كرد: فرمايش رهبر معظم انقلاب براي همه بخش‌هاي جامعه، فصل الخطاب است وآموزش و پرورش با برپايي اين نوع همايش ها، قصد دارد موضوع سند2030 را در فضايي علمي و كارشناسي مورد نقد قرار دهد و اين بهترين شيوه براي حل اين موضوع در جامعه است.

 

محمديان با بيان اين كه برخي افراد از پاسخ هاي كارشناسي در خصوص سند2030 قانع نمي‌شوند و همواره راه خودشان را در پيش مي‌گيرند، گفت: وزيرآموزش و پرورش، سياست‌هاي كلان  نظام را از رهبري مي‌گيرد و همواره تلاش مي‌كند تا با اجراي سند تحول بنيادين، اقدامات خود را ساماندهي كند.

 

وي در پاسخ به برخي شبهات در خصوص سند2030، خاطرنشان كرد: برخي عنوان كردند كه كتاب «لك لكي دركارنيست» در راستاي اجراي آموزش مسائل جنسي به كودكان است؛ در صورتي كه اين كتاب وجود خارجي ندارد و در هيچ جايي به صورت رسمي و مجوز دار چاپ نشده است كه در مدارس تدريس شود.

 

محمديان ادامه داد: با بررسي بيشتر بر روي اين موضوع به اين نتيجه رسيديم كه منبع اصلي اين محتوا كه در فضاي مجازي منتشر يافته، ترجمه بخش‌هايي از كتاب هاي خارجي و بدون مجوز توسط تعدادي دانشجو و انتشارآن در فضاي مجازي بوده است كه متاسفانه برخي اين مطلب را شايع كردند كه اين كتاب آموزشي است و در مدارس ابتدايي تدريس مي‌شود كه اين امر ربطي به آموزش و پرورش ندارد.

 

رئيس سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي افزود: عنوان «لك لك» برگرفته از برنامه‌اي در صداوسيماي ايران است كه در آن مجري برنامه در قالب پاسخ به سوالات كودكان،  مواردي را بيان مي‌كند كه به دليل تشابه با عنوان آن كتاب،  اين مطلب را هم به آموزش و پرورش ارتباط مي‌دهند كه نادرست مي باشد.

 

وي با بيان اين كه در برخي موارد، افراد صاحب نام هم دچار اين اشتباه شده‌اند، اظهاركرد: اگر مطلبي دريك كتاب‌كمك آموزشي منتشر مي شود كه با محتواي كتاب‌هاي درسي مغايرت دارد، بايد علت را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي پرسيد كه به آنها مجوز انتشار مي‌دهد نه وزارت آموزش و پرورش كه در بسياري از موارد خود نيز شاكي مي باشد.

 

محمديان حذف زندگي‌نامه برخي شهدا از كتاب‌هاي درسي را نادرست خواند و گفت: اصل ماجرا اين بوده است كه در طراحي مطالب كتاب‌هاي درسي سعي كرديم كه زندگي‌نامه شهيد حسين فهميده در كنار رشادت‌هاي حضرت قاسم و پس از زندگي امام حسين (عليه السلام)قرارگيرد تا دانش آموزان به جاي اين كه زندگي نامه هركدام از شهيدان را درسال هاي مختلف و به دور از بررسي ابعاد مختلف شخصيتي آنها مطالعه كنند، در يك پايه تحصيلي و در قالب دو درس هديه‌هاي آسماني و مطالعات اجتماعي آموزش ببينند .

 

رئيس سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي تصريح كرد: تلاقي زماني تدريس درس‌حضرت قاسم (عليه السلام) و شهيد فهميده با نوروز « فرهنگ ملي» و صله رحم « سنت اسلامي» دركنار موضوع سفر راهيان نور و ترويج فرهنگ ايثار و شهادت در اين ايام و بازديد اماكن ملي و مذهبي، مي تواند سبك زندگي ايراني اسلامي را در بين دانش آموزان ترويج دهد.

 

وي تصريح كرد: مباحث اين درس به گونه‌اي ساماندهي شده است تا دانش آموزان در كنار اهميت دادن به موضوع نوروز، به زيارت مزار شهدا و ديدار با خانواده معظم شهدا در اين ايام ترغيب شوند و اين نشان مي‌دهد كه در اين دولت، نه تنها ترويج فرهنگ ايثار و شهادت كمرنگ نشده بلكه با يك برنامه ‌يزي مشخص ادامه دارد و اگر منتقدين قدري انصاف داشته باشند، قطعاً كار آموزش و پرورش را تاييد خواهند كرد.

 

وي اضافه كرد: براي ترويج فرهنگ ايثار و شهادت علاوه بر زندگي‌نامه شهداي قبلي در كتاب‌هاي درسي، زندگي نامه شهيدان؛ همت، باكري، زين الدين، خرازي و شهداي هسته‌اي هم اضافه  شده تا دانش آموزان با ابعاد شخصيتي شهداي انقلاب، دفاع مقدس و هسته‌اي آشنا شوند، آن ها را با هم مقايسه كنند و فرا بگيرند.

 

 رئيس سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي با بيان اين كه در حواشي مباحث مربوط به سند2030 نبايد به آموزش و پرورش اتهام جانبداري سياسي بزنيم، گفت: وزارت آموزش و پرورش يك دستگاه ملي است كه مي تواند ضمن تقويت هويت ايراني، امنيت ملي كشور را نيز ارتقادهد.

 

محمديان، اجراي سند تحول را برنامه اصلي و اساسي آموزش وپرورش عنوان كرد وافزود: «تحريم» ، «تضعيف» و «تحميل» سه آسيبي است كه مي‌تواند به اجراي سند تحول لطمه بزند. به طور مثال مي‌توان به نام‌گذاري مدارس در دولت  قبل با عنوان‌هاي «مدرسه قرآني» و «مدرسه ورزش» اشاره كرد كه براساس سند تحول بايد همه مدارس قرآني و با نشاط باشند وگرنه با تغيير عنوان،تحولي در مدارس ايجاد نمي‌شود.

 

وي با بيان اين كه در سند2030، 17 هدف تعريف شده كه يك هدف آن «آموزش» است، گفت: مخاطب اصلي هركدام از اين هدف ها دركشور ما يك دستگاه يا نهاد خاص است كه به حاشيه رفته اند و فقط وزارت آموزش و پرورش آماج حملات قرار گرفته است در صورتي كه اين انتقادات به دستگاه ها و نهادهاي ديگر نيز وارد است.

به اشتراک بگذارید :