25 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۱۶ ۰۹:۱۴:۰۹
کد مطلب:  9Bwz6hTg
معاون پرورشي و فرهنگي وزيرآموزش و پرورش بيان كرد:
نفوذ امام خميني(ره) در قلوب مستضعفان جهان، سرمايه است براي جهان اسلام/ ضرورت آموزش ديدگاه هاي قرآني امام خميني(ره) به دانش آموزان/ تاكيد بر استخراج و ترويج معارف ناب قرآني

معاون پرورشي و فرهنگي وزيرآموزش و پرورش، نفوذ امام خميني(ره) را در قلوب مستضعفان جهان، سرمايه براي جهان اسلام دانست .

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، پيش از ظهر امروز، مهدي فيض در مراسمي كه به مناسبت بيست و هشتمين سالروز ارتحال جانگداز حضرت امام خميني (ره) در ساختمان شهيد رجايي برگزار شد، با تبريك بهار عبادت رمضان و تسليت ايام ارتحال ملكوتي بنيانگذارجمهوري اسلامي اظهاركرد: دوران حيات حضرت امام خميني(ره)بسيار شيرين و براي دوستداران انقلاب دوراني خاطره انگيز است.

 

وي نفوذ حضرت امام (ره) را در قلوب مستضعفان جهان بي نظير دانست وافزود: حضرت امام (ره) درجهان اسلام سرمايه‌اي است كه مي‌تواند باعث صدور انقلاب به تمام دنيا شود زيرا تمام مستضعفان جهان او را امام خود مي‌دانند و به او عشق مي ورزند .

 

فيض با اشاره به اعتقادات امام خميني (ره) در خصوص قرآن، گفت: برخي از علماي معاصر قرآن را تحريف شده مي‌دانستند اما حضرت امام (ره) معتقد بودند هيچ تحريفي در قرآن صورت نگرفته و حتي كلمه‌اي كم و يا زياد نشده است .

 

معاون پرورشي و فرهنگي وزيرآموزش و پرورش گفت: حضرت امام(ره) درقياس قرآن با روايات اصالت را به قرآن مي‌داد و مي فرمود؛ روايات را با آيات قرآن بسنجيد و در صورت تطابق آن را بپذيريد .

 

وي تصريح‌كرد: امام خميني(ره) معتقد بود نظام فكري اسلامي بايد براساس قرآن ساخته شود و تنها در جزئيات از روايات استفاده كنيم زيرا نظام فكري كه براساس روايات شكل بگيرد پاسخگوي مطالبات جامعه نخواهد بود .

 

فيض خاطر نشان كرد: امام خميني(ره) معتقد به تدبرهمگان درقرآن كريم بود نه اينكه افراد خاص، درآن تدبركنند درصورتي كه برخي معتقد بودند براي جلوگيري از تفسير به راي تنها افراد متخصص بايد درقرآن تدبّركنند، بنابراين براساس ديدگاه حضرت امام (ره) هركسي به اندازه ظرفيتش مي تواند از قرآن بهره مند شود .

 

وي افزود: حضرت امام (ره)، ترس افراد از تفسير به راي و خودداري آنها از تدبر در قرآن را حجابي مي دانستند كه بين افراد و قرآن وجود دارد، اين درحالي است كه موضوع تفسير به راي ممكن است در10درصد قرآن يعني آياتي كه در باب احكام نازل شده، اتفاق بيفتد پس نبايد افراد از تدبر در90 درصد ديگر قرآن خود را محروم كنند.

 

معاون پرورشي و فرهنگي وزيرآموزش و پرورش، آموزش ديدگاه‌هاي حضرت امام خميني(ره) به دانش آموزان را ضروري دانست وافزود: اگركسي انديشه خود را از قرآن گرفته باشد جاي هيچگونه تقابل با آن وجود ندارد بنابراين اگر مطلبي را به درستي از قرآن استخراج كنيم اثبات آن هم كارآساني خواهد بود زيرا فرامين قرآني براساس فطرت انساني است .

 

وي گفت: بايد تلاش كنيم معارف ناب قرآني را از قرآن استخراج كنيم و سپس به ترويج آن بپردازيم و اين معارف را در نظام تعليم و تربيت به كارگيريم .

به اشتراک بگذارید :